تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۳
کد خبر: ۹۸۶۸۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
فرمانده منطقه پدافند هوايي جنوب‌غرب كشور:
فرمانده منطقه پدافند هوايي جنوب‌غرب كشور گفت: امروز آسمان ايران امن​ترين آسمان در منطقه است و افزايش دو برابري هواپيماهاي بين​المللي در ترانزيت از كشور، نشان از امنيت حاكم بر آسمان ايران دارد.

امير سرتيب دوم محمود احمدي در نشست خبري سالروز تشكيل قرارگاه پدافند هوايي خاتم​الانبيا كه روز چهارشنبه 4 شهريورماه در محل پايگاه پدافند هوايي اهواز برگزار شد، اظهار كرد: قرارگاه پدافند هوايي خاتم​الانبيا ماموريت حفظ و حراست از فضاي كشور را بر عهده دارد و در اين راستا براي ماموريت​هاي كشف، شناسايي، رهگيري و انهدام از 9 منطقه پدافندي استفاده مي​كنند كه منطقه پدافند هوايي جنوب‌غرب به عنوان يكي از مهم​ترين مناطق پدافند هوايي شناخته مي​شود.

آسمان ايران امن‌ترين آسمان منطقه است

وي ادامه داد: قرارگاه پدافند هوايي جنوب‌غرب، وظيفه حفظ و حراست از فضاي استان خوزستان و بخشي از استان كهگيلويه و بويراحمد را بر عهده دارد و چهار گروه پدافند هوايي دزفول، اهواز، اميديه و بهبهان با بهره​گيري از سامانه​هاي راداري، تجهيزات موشكي، سامانه​هاي ارتفاع متوسط و توپخانه​اي، ماموريت​هاي خود را در اين زمينه به نحو احسن انجام مي​دهند. همچنين در جهت پدافند در عمق نيز هواپيماهاي طرح ميلاد را در اختيار داريم و با هماهنگي نهاجا مي​توان در مواقع ضروري از اين هواپيماهاي طرح پدافندي استفاده كنيم.

فرمانده منطقه پدافند هوايي جنوب‌غرب كشور افزود: یگان تاكتيكي ماهشهر نيز زيرمجموعه​اي از گروه پدافند هوايي اميديه است كه ماموريت حفظ و حراست از فضاي منطقه جنوب كشور را بر عهده دارد و در راستاي انجام ماموريت​ها، هماهنگي​هاي لازم را با مراكز فرماندهي كنترل انجام مي​دهد.

احمدي اظهار كرد: منطقه پدافند هوايي جنوب‌غرب با توجه به استعدادي كه دارد در زمان جنگ به عنوان يكي از مناطق حساس، ماموريت هدايت، كنترل و فرماندهي عمليات را در دوران دفاع مقدس داشته است.

وي تصريح كرد: پدافند هوايي علاوه بر حفظ و حراست از تاسيسات و اماكن كشور در كليه ابعاد از جمله پتروشيمي،ها، پالايشگاه​ها و امروز هم مراكز هسته​اي، ماموريت پشتيباني از نيروهاي ثبتي و عمل‌كننده را نيز بر عهده دارد و به واقع اگر پايمردي​هاي عزيزان ما در پدافند هوايي نبود؛ پيروزي​هاي آن زمان به راحتي به دست نمی‌آمد.

فرمانده منطقه پدافند هوايي جنوب‌غرب كشور گفت: در دوران دفاع مقدس در عمليات​هاي فتح​المبين، بيت‌المقدس، والفجر 8 و ساير عمليات​ها، حدود 700 فروند هواپيماهاي دشمن توسط پدافند هوايي سرنگون شد كه اين نشان از اقتدار پدافند هوايي در زمان دفاع مقدس داشت و امروز هم با بهره​گيري از سامانه​هاي موجود و به خصوص سامانه​هاي بومي ساخت داخل، توانستيم فضاي كشور را امن كنيم.

احمدي افزود: پس از تشكيل قرارگاه پدافند هوايي در سال 1387 به دستور حكيمانه مقام معظم رهبري، براي استفاده از امكانات در شبكه يكپارچه پدافند هوايي، هماهنگي​هاي بسيار خوبي انجام شده و بارها شاهد بوديم كه از رسانه​ها عنوان شد که رادارهاي جديدی به بهره​برداري رسيده است. در حال حاضر با كليه نيروهاي مسلح تعامل خوبي وجود دارد تا بتوانيم از تمام پتانسيل كشور در جهت حفظ و حراست آسمان ايران استفاده كنيم.

وي گفت: اولين سلاحي كه پدافند در اختيار دارد، هواپيماهاي طرح پدافندي است كه به محض ورود هواپيمايي به صورت ناشناس به حريم كشور، اولين اقدام ما استفاده از هواپيماي شكاري خودي است كه با هماهنگي نهاجا در اختيار پدافند هوايي قرار مي​گيرد. البته سعي مي​كنيم هميشه هدف​هاي متجاوز را در دورترين نقطه مورد اصابت قرار دهيم. چنانچه اين هدف شناسايي شود مشكلي نداريم ولي اگر ناشناس بود يا وادار مي​شود از كشور خارج شود يا با آنها برخورد مي​كنيم.

فرمانده منطقه پدافند هوايي جنوب‌غرب كشور اظهار كرد: هدف استفاده از سامانه​هاي پدافندي اين است كه چون به دشمنان خود اعتماد نداریم، تلاش مي​كنيم سامانه​ها ساخت داخل باشند و بنابراين بیشتر سامانه​ها ساخت داخل هستند و توسط متخصصان ايراني ساخته شده‌اند. در شرايط فعلي سامانه​هاي موجود را بهينه‌سازي كرده‌ايم و براي نيازهاي به روز خود از سامانه​هاي ساخت داخل استفاده مي​كنيم.

احمدي عنوان كرد: پدافند هوايي در مراكز هسته​اي مستقر است و با هر هواپيمايي كه بدون برنامه وارد حريم كشور شود، برخورد مي​كنيم. تلاش مي​كنيم تجهيزات خود را به روز كنيم و بر اساس پيشرفت سامانه​هاي آفندي دشمنان، طرح​ريزي و نيازها را اعلام مي​كنيم و تاكنون نيز نيازهاي ما را صنعت و دانشگاه و همچنين مجموعه پدافند هوايي پاسخگو بوده​اند.

احمدي درباره لزوم پوشش مداوم و صددرصدي مرزهاي استان با توجه به شرايط خارج از مرزهاي كشور در جنوب غرب، گفت: با توجه به حساسيتي كه منطقه دارد سعي كرديم پوشش را راداری منطقه را تقويت كنيم و در اين جهت نيز قدم​هاي خوبي برداشته شده است. همچنين سعي شده از طيف مختلف فركانسي استفاده كنيم تا همه تهديدات را پاسخگو باشيم.

فرمانده منطقه پدافند هوايي جنوب‌غرب كشور تصریح کرد: همكاري خوبي با كليه نيروهاي مسلح در استان داريم تا بتوانيم از ظرفيت​هاي استان استفاده كنيم چرا که ماموريت قرارگاه پدافند هوايي همين است. مي​توان به شبكه ديده​باني به عنوان الگويي براي استفاده از پتانسيل كليه نيروهاي مسلح اشاره كرد كه با همكاري سپاه پاسداران، نزاجا، نيروي انتظامي و حتي نداجا در منطقه، در كشف و شناسايي اهداف به پدافند هوايي بسيار كمك مي​كند.

وي در ادامه درباره سربازان مشغول خدمت در قرارگاه پدافند هوايي گفت: اين سربازان را فرزندان خود مي​دانيم و سعي مي​شود محيطي آرام و بدون دغدغه براي آنها ضمن خدمت فراهم كنيم تا پس از اتمام خدمت، سفيران خوبي براي جمهوري اسلامي ايران باشند. در بحث فراهم كردن امكانات رفاهي، بهداشت فردي، بهداشت رواني و ساير موارد نيز اقدامات لازم صورت گرفته است. ما پدافندي​ها را اسطوره​هاي پنهان مي​ناميم كه انسان​هايي پرتلاش و كم توقع​اند هميشه پاي كار هستند.
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار