آخرین اخبار
«فیل هوا کردن» از کجا آمد؟ خیلی‌ها نمی‌دانند این اصطلاح به نخستین پرواز بالون در تهران مربوط است؛ عهد ناصری بود و بزرگی بالون به فیل تشبیه شد و ماجرایی جالب داشت این کار عجیب فرنگی‌ها پیش چشم مردم ساده‌دل زمان قاجار.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی می گوید: قطعی برق بخش کشاورزی همانند گذشته منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می شود.
نوع و میزان اثرگذاری بنگاه‌های املاک در دامن زدن به التهاب بازار مسکن و افزایش قیمت‌ها با توجه به تعارض منافع موجود در این نوع نظام معاملاتی موضوعی است که باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد و برای جایگزینی آن با یک نظام نوین چاره‌ای اندیشیده شود.
دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس؛
کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با دعوت از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و کانون بارنشستگان سازمان تامین اجتماعی، افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی را بررسی خواهد کرد.
پس از چند روز التهاب در بازار روغن و ماکارونی مسئولان می‌گویند با متخلفان برخورد و با مدیریت توزیع به زودی آرامش و تعادل در بازار برقرار می‌شود.
رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ضمن بیان اینکه طی ۵۰ سال گذشته،بارندگی‌ها به طور سالانه یک میلیمتر نسبت به دوره قبل کاهش یافته است، اظهار کرد: مصرف بی‌رویه آب و توسعه خشکسالی موجب خیزش گرد و خاک را فراهم می‌کند.
مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده‌های سلامت محور سازمان غذا و دارو با بیان اینکه همه ساله، در ابتدای سال متاسفانه با موجی از مسمومیت‌های اتفاقی ناشی از مصرف خوراکی قارچ‌های خودرو و سمی روبرو هستیم، گفت: از سال ۱۳۹۷ تا نیمه نخست سال ۱۴۰۰، بیش از ۵۰۰۰ مورد از مسمومیت به دلیل مصرف قارچ‌های سمی و خودرو گزارش شده است.
یک هفته بعد از فرمان ممنوعیت کشت خشخاش در افغانستان، قیمت تریاک در این کشور پنج برابر شد.
در اسفند ماه ۱۳۹۹، ۱۵ قلم مواد خوراکی افزایش قیمت بالای ۱۰۰ درصد نسبت به اسفند ۱۳۹۸ داشتند، در حالی که در اسفند ۱۴۰۰ فقط ۳ کالا گرانی بالای ۱۰۰ درصد نسبت به اسفند ۱۳۹۹ را تجربه کردند.
فروشندگان ملک در چندین منطقه پایتخت به ایرنا می‌گویند: جریان کاهش قیمت در طول ماه‌های سال گذشته وارد بازار مسکن ۱۴۰۱ شده است و ریزش نرخ‌های پیشنهادی و ثبات قیمت در سال جاری با تکیه بر ساخت مسکن دولتی و نتیجه گیری از مذاکرات رفع تحریم‌ها قطعی است.
ماه مبارک رمضان فرارسیده و دانستن اصول تغذیه‌ای مناسب و متناسب با این ماه عزیز، می‌تواند شرایط روزه داری را سهل تر کند.
مدیریت آب در کشور به دو بخش کلان مدیریت آب سطحی و مدیریت آب زیرزمینی تقسیم شده است و مدیریت دانش بنیان آب زیرزمینی به دلایل مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است. طبق گفته مسئولان، در حال حاضر منابع آب زیرزمینی حدود 57 درصد از نیاز آب شرب شهری، 83 درصد از نیاز آب شرب روستایی و 52 درصد از آب کشاورزی کشور و در مجموع 55 درصد از کل نیاز بخش های مختلف کشور را تأمین می کند.
«علیرضا مهاجر» با بیان اینکه پیش‌بینی ما تولید ۹ میلیون تن گندم در سال جاری زراعی است، افزود: سال گذشته حدود ۴.۵ میلیون تن خرید تضمینی داشتیم و ۲ میلیون تن نیز صنوف، صنعت و کارخانجات ماکارونی خریداری کردند و حدود یک و نیم میلیون تن نیز کشاورزان برای کشت سال بعد ذخیره کردند.
مرحوم شیخ کافی در منبر و برخورد با مردم بسیار اهل تواضع و فروتنی بود، با اینکه پای منبری‌اش بسیار بودند اما هرگز با شلوغ بودن منبرهایش مغرور نشد.
بازار «آجیل و خشکبار» در نوروز و یلدا داغِ داغ می‌شود. پسته، بادام، تخمه‌ جابانی، تخمه کدوم، بادام هندی، فندق و... اصلی‌ترین اجزای آجیل عید هستند. اما چطور و چگونه این دانه‌ها در کنارِ یکدیگر قرار گرفته‌اند و به‌صورت مجموعه‌ای منسجم عرضه می‌شوند. سیر و سفرِ تاریخیِ آجیل‌ را نصرالله حدادی برای ایسنا بازگو کرده‌است.
وضعیت موجودی مخازن سدهای کشور در هفتمین روز سال جدید و گذشت ۱۸۵ روز از سال آبی جاری (مهرماه ۱۴۰۰) همچنان با کاهش ۱۴.۸ درصدی روبرو است.
رکورد صادرات کشور در سال ۱۴۰۰ در حالی به دست آمد که سخت ترین تحریم های ظالمانه، توسط نظام سلطه علیه ملت ایران در این سال وضع و اجرا شد، اما به لطف خدا و به همت جهادگران و فعالان اقتصادی، تولید کنندگان و همکاری دستگاه های مرتبط با تجارت خارجی رکوردی تاریخی به ثبت رسید که در دهه های اخیر بی سابقه بوده و نشان از شکست سیاست تحریم های حداکثری علیه ایران دارد.
با اینکه این تعداد ۲۰ درصد نسبت به مدت زمان سال گذشته کمتر شده، اما باز هم آمار بالا و نگران کننده‌ است.بار ترافیک در تمام جاده‌ها امروز (یکشنبه) به غیر از ورودی‌ها به استان‌های شمالی کشور روان است.
رفتن به خدمت وظیفه عمومی تنها برای جوانان ایرانی مساله نیست و خیلی از کشورها سربازی اجباری دارند، هر کدام به شکل و شمایل خاص خود.
سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در سالروز عید مبعث مورد توجه گسترده رسانه‌های عربی قرار گرفت و این رسانه‌ها به‌خصوص سخنان ایشان در خصوص بحران اوکراین را که ریشه آن را سیاست‌های آمریکا و غرب دانسته بودند بازتاب فراوان دادند.
سعید طاووسی پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: اگر نسبت به مسجد یک نگاه جامعی وجود داشته باشد این مشکل حل می‌شود، درست است که در مسجد خوابیدن کراهت دارد اما می‌توان با راهکاری دیگر معضل را حل کرد.
یکی از مبارزان انقلاب می‌گوید: روزی مادرم به حمامی در محله دورافتاده مشهد می‌رود. پاسبانی به او و زن دیگری حمله می‌کند که چادرشان را بردارد. آنها فرار می‌کنند. پای مادرم به چارچوب در، گیر می‌کند و می‌افتد. اول بچه‌اش سقط می‌شود و بعد از چند روز به شهادت می‌رسد.
بازخوانی یک حادثه بزرگ تاریخی
در پی شدت گرفتن اعتصابات صنعت نفت ایران در آخرین ماه‌های حیات سیاسی پهلویِ پسر در سال 1357 صادرات 10 درصد نفت جهان از ایران متوقف شد و بازار جهانی نفت با خلاء حدود پنج میلیون و 500 هزار بشکه ای روزانه نفت خام روبرو شد و افزایش تولید دو میلیون بشکه ای عربستان و چند کشور حاشیه خلیج فارس هم نتوانست از شدت خرابیِ سونامی قیمت‌ها در بازار جهانی بکاهد.