تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۶
کد خبر: ۲۹۳۴۷۹
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
توسعه صنعت شیلات در خوزستان با هدایت جامعه صیادی به آبزی پروری دریایی
مدیرکل شیلات خوزستان گفت: توسعه صنعت شیلات در استان با هدایت جامعه صیادی به آبزی پروری دریایی میسر می شود.

توسعه صنعت شیلات در خوزستان با هدایت جامعه صیادی به آبزی پروری دریایی

  مرتضی سوری در حاشیه نشست شورای هماهنگی مدیران استان خوزستان با اشاره به الزامات و برنامه‌های مدون استان در راستای تحقق شعار سال، گفت: اگر توقع جهش در سال ۱۴۰۳ را داشته باشیم باید به دنبال فعالیت‌های چابک، زودبازده و کم هزینه باشیم که بتوانیم با مشارکت مردم به اهداف جهش تولید دستیابی پیدا کنیم.


وی مهمترین برنامه‌های کوتاه مدت استان را تکمیل طرح‌های نیمه تمام، پرورش میگو و ماهیان دریایی درآب‌های نامتعارف، فعال سازی مراکز شیلاتی راکد و همچنین توسعه مشاغل خُرد عمدتا کشت تلفیقی کشاورزی توام با آبزی پروری و مزارع متراکم خانگی یا روستایی عنوان کرد و افزود: شیلات استان ۲ موضوع اصلی صید و صیادی و آبزی پروری را پیگیری می‌کند و در زمینه صید و صیادی با توجه به محدودیت ذخایر طبیعی آبزیان به دنبال پایداری صید هستیم و انتظار داریم جهش تولید در حوزه آبزی پروری و صنایع مرتبط کلید بخورد.


سوری با بیان اینکه تا کنون ۱۴ شهرستان در زمینه توسعه مشاغل روستایی فعالیت می‌کنند، ادامه داد: ۱۵۸ واحد آماده بهره برداری است و ۳۰۰ نقطه در استان برای احداث استخر‌های دو منظوره و تلفیقی با فعالیت کشاورزی تشکیل پرونده داده اند و در دست پیگیری است.


مدیر کل شیلات خوزستان با اشاره به توسعه پرورش ماهی در قفس که به صورت جدی در سطح استان مورد توجه بوده و در حال پیگیری است، گفت: مزایده ۲ ظرفیت ۱۰۰ و ۲۰۰ تنی پرورش ماهی در قفس در دریاچه سد مارون بهبهان در سال جاری برگزار شده و در مرحله عقد قرارداد با سازمان آب و برق استان است و همچنین مزایده یک ظرفیت ۴۰۰ تنی در سد مارون نیز در حال برگزاری است.


وی در رابطه با پرورش ماهی در قفس در دریا نیز یادآور شد: ۹ متقاضی در این خصوص به سازمان نظام مهندسی معرفی و در حال اخذ موافقت اصولی هستند و یک مورد پروانه بهره برداری صادر شده و ۲ متقاضی پرورش ماهی در قفس در دریا و خوریات نیز در مراحل نهایی کسب پروانه بهره برداری هستند.


سوری می‌گوید: در راستای تفاهم نامه همکاری با شرکت نفت و گاز اروندان که شامل فعالیت‌های آبزی پروری در حوزه غرب کارون است در زمینه پرورش میگو و ماهیان دریایی در آب‌های نامتعارف و همچنین بهسازی و بازسازی ذخایر آبزیان اقدامات خوبی صورت گیرد.
  
وی با تاکید بر بومی سازی قفس‌های دریایی در استان اضافه کرد: بستردریا و خوریات خوزستان به لحاظ عمق، جریانات آبی، شیب سواحل با سایر استان‌ها متفاوت است و طبیعتا باید قفس‌های دریایی با توجه به شرایط اقلیمی منطقه طراحی و ساخته شوند.


سوری گفت: در مناطقی که آب‌های عمیق در نزدیک سواحل وجود دارد قفس‌های بزرگتر و با ظرفیت بالاتر ساخته و به بهره برداری می‌رسد و در استان خوزستان قفس‌های کوچکتر و نزدیک به سواحل پیشنهاد می‌شود که به لحاظ دسترسی و حراست بهره بردار از قفس‌ها مناسب و کم هزینه خواهد بود.


وی افزود: هدایت جامعه صیادی به سمت پرورش ماهی در قفس و آبزی پروری دریایی علاوه بر کاهش فشار بر روی ذخایر آبزیان  موجب تامین پروتئین سالم و کمک به اقتصاد و معیشت خانواده‌های ساحل نشین می‌شود.

مرجع / صداوسیما
:
:
:
آخرین اخبار