تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۹
کد خبر: ۲۹۳۰۸۶
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
در نشست هم‌اندیشی مدیریت ترافیک ساکن و ساماندهی پارکینگ‌ها بررسی شد
حل مشکل «پارکینگ ساکن شهرها» با استفاده از اپلیکیشن‌های شرکت­‌های دانش‌بنیان
حل مشکل «پارکینگ ساکن شهرها» با استفاده از اپلیکیشن‌های شرکت­‌های دانش‌بنیان

با حمایت ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست و در راستای کاهش آلودگی ناشی از ترافیک در شهرها، اولین نشست هم‌‎اندیشی مدیریت ترافیک ساکن و ساماندهی پارکینگ‌ها با حضور نمایندگانی از شهرداری‌های تهران، اصفهان، کردستان و کمیسیون عمران و معاونت حمل و نقل شهرداری تهران برگزار شد.

 سید محمدمهدی نوربخش، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط‌زیست طی سخنانی در این نشست، اظهار کرد: ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، یک سال و نیم پیش با هدف ورود دستاوردهای فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار کشور کلید خورد و مساله این بود که بعد از یک دهه حمایت از شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فناوری، اکنون زمان آن رسیده است که اثرگذاری این فناوری‌ها را در جامعه و اقتصاد هم ببینیم. از این رو، توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار قرار گرفت.

به گفته وی، طلیعه این اقدام مبارک (توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان) قانون جهش تولید دانش‌بنیان و حمایت مقام معظم رهبری با شعار سال و آیین‌نامه‌های اجرایی مرتبط با این موضوع است. از این رو، رسالت جدید ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست، فراتر از مساله توسعه فناوری، توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان است.

نوربخش در ادامه به ابزارهای حمایتی معاونت از جمله تامین مالی، تسهیلات و چارچوب‌های قانون‌گذاری، بیمه و گمرک اشاره و بیان کرد: بستر لازم برای بهره‌مندی شرکت‌های دانش‌بنیان از این ابزارهای حمایتی را در قالب توافق‌نامه با دستگاه‌های اجرایی پیش خواهیم برد و معاونت بازوی دانشی برای دستگاه‌های اجرایی است.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط‌زیست، اعطای اعتبار مالیاتی را از دیگر ابزارهای حمایتی ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان برشمرد و تصریح کرد: اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه با هدف جهت ‌دهی حمایت­‌های مالیاتی به سمت توسعه نوآوری و اقتصاد دانش‌­بنیان ایجاد شده است که بر اساس بند (ب) ماده (11) قانون جهش تولید دانش‌­بنیان، شرکت‌­های دارای فعالیت‌­های تحقیق و توسعه از اعتبار مالیاتی برخوردار می­‌شوند. به این نحو که معادل هزینه­‌های انجام شده در پروژه‌­های تحقیق و توسعه به عنوان اعتبار مالیاتی با قابلیت انتقال به سنوات آتی به شرکت‌­های دارای پروانه بهره‌­برداری یا مجوز فعالیت از مراجع ذی‌ربط اعطا می­‌شود و معادل آن از مالیات بر عملکرد مربوط به سال انجام هزینه مذکور یا سال­‌های بعد کسر می­‌شود.

وی، هدف از برگزاری این نشست را در گام اول حل مشکل پارکینگ ساکن با استفاده از نوآوری و اپلیکیشن‌های شرکت­‌های دانش‌بنیان دانست و خاطرنشان کرد که تکمیل اقدامات شهرداری‌ها با توان شرکت‌های دانش‌بنیان و اتصال آنها به زیرساخت‌های موجود همانند نرم‌افزار مسیریاب نشان و اجرای پایلوت شهر سبز فناور در ادامه کار دنبال خواهد شد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، نوربخش در پایان خاطرنشان کرد: آلودگی هوا ارتباط مستقیمی با مساله ترافیک دارد و از این رو، مدیریت ترافیک شهری یکی از اولویت‌های ستاد  است و ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم  و محیط زیست از طرح‌های مرتبط با این موضوع با استفاده از ظرفیت­‌های موجود حمایت می­‌کند.

در ادامه جلسه، مدیران شهرداری های کشور به بیان طرح‌ها، تجارب و راهکارهای خود برای کاهش آلودگی هوا و مساله ترافیک پرداختند.

مرجع / ایسنا
:
:
:
آخرین اخبار