تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۳
کد خبر: ۲۹۱۰۴۷
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
بررسی رخدادهای لرزه‌ای در هفته گذشته
وقوع بزرگترین زلزله‌های کشور در خوزستان طی یک روز/ثبت زلزله ۴ در استان فارس
وقوع بزرگترین زلزله‌های کشور در خوزستان طی یک روز/ثبت زلزله ۴ در استان فارس

بزرگترین زلزله‌های هفته گذشته به صورت پیاپی در مشارگه خوزستان به بزرگای ۴.۹، ۴.۴، ۴.۱ و ۴‌.۵ به ثبت رسیدند، همچنین بنارویه استان فارس زلزله به بزرگای ۴ و کهک استان قم زلزله ۳.۳ را تجربه کردند.

  بزرگترین زمینلرزه‌های هفته گذشته در مشارگه خوزستان با ۴ زلزله پیاپی به ترتیب با بزرگای ۴.۹، ۴.۴، ۴.۱ و ۴.۵ به وقوع پیوست، در بنارویه استان فارس نیز زلزله‌ای با بزرگای ۴ رخ داد. همچنین لیکک استان کهگیلویه و بویراحمد با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۷ و هجدک استان کرمان با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۸ لرزیدند. در کهک استان قم زلزله ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید.

جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۱۱ فروردین

در اردکان استان فارس زلزله ۲.۷، در نجف شهر استان کرمان زلزله ۲.۵، در بابامنیر استان فارس زلزله ۲.۷ و در دماوند استان تهران زلزله ۲.۶ رخ داد.

لیکک استان کهگیلویه و بویراحمد با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۷ در عمق ۸ کیلومتری لرزید که کانون آن در ۶ کیلومتری لیکک این استان و ۱۸ کیلومتری جایزان و ۲۸ کیلومتری آغاجاری استان خوزستان بوده است.

بافت استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۶ در عمق ۸ کیلومتری را تجربه کرد و رومرکز این رخداد لرزه‌ای در ۴۹ کیلومتری بافت، ۵۸ کیلومتری بزنجان و ۶۲ کیلومتری ارزوئیه این استان گزارش شد.

بلداجی استان چهارمحال و بختیاری با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۸ کیلومتری زمین لرزید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۷ کیلومتری بلداجی، ۱۶ کیلومتری گهرو و ۱۸ کیلومتری گندمان این استان به ثبت رسید.

دوگنبدان استان کهگیلویه و بویراحمد با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین لرزید و رومرکز آن در ۲۳ کیلومتری دوگنبدان استان کهگیلویه وبویر احمد و ۳۲ کیلومتری سردشت و ۳۹ کیلومتری بهبهان استان خوزستان بوده است.

در چناره استان کردستان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۹ کیلومتری زمین رخ داد و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۳ کیلومتری چناره و ۱۴ کیلومتری مریوان استان کردستان و ۲۹ کیلومتری پنجوین عراق به ثبت رسید.

هجدک استان کرمان با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۳۰ کیلومتری هجدک، ۴۱ کیلومتری چترود و ۴۸ کیلومتری کاظم آباد این استان بوده است.

یکشنبه ۱۲ فروردین

در لیکک استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۹ و در هجدک کرمان زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.

برازجان استان بوشهر با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۵ کیلومتری برازجان، ۱۱ کیلومتری سعدآباد و ۱۳ کیلومتری آب‌پخش این استان بوده است.

در انابد استان خراسان رضوی زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و رومرکز این رخداد لرزه‌ای در ۵۳ کیلومتری انابد و ۶۶ کیلومتری شهرآباد استان خراسان رضوی و ۵۶ کیلومتری زمان‌آباد استان سمنان گزارش شد.

دوشنبه ۱۳ فروردین

در دوگنبدان استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۹، در فیض‌آباد استان خراسان رضوی زلزله ۲.۸، در رویدر استان هرمزگان زلزله ۲.۸، در لافت استان هرمزگان زلزله ۲.۸، در خانه زنیان استان فارس زلزله ۲.۷ و در خنج استان فارس زلزله ۲.۸ گزارش شد.

دیهوک استان خراسان جنوبی با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین لرزید و کانون آن در ۳۰ کیلومتری دیهوک، ۴۴ کیلومتری طبس و ۵۰ کیلومتری ارسک این استان گزارش شد.

سه‌شنبه ۱۴ فروردین

در سردشت استان خوزستان زلزله ۲.۸، در مزایجان استان فارس زلزله ۲.۶ و در خرامه استان فارس زلزله ۲.۶ رخ داد.

نطنز استان اصفهان زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۸ کیلومتری زمین را تجربه کرد که کانون این رخداد لرزه‌ای در ۱۲ کیلومتری نطنز، ۱۷ کیلومتری مهاباد و ۲۳ کیلومتری بادرود این استان بوده است.

برازجان استان بوشهر با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و رومرکز آن در ۶ کیلومتری برازجان، ۱۰ کیلومتری سعدآباد و ۱۱ کیلومتری آب پخش این استان گزارش شد.

در جناح استان هرمزگان زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۷ به ثبت رسید که عمق آن در ۲۸ کیلومتری زمین و رومرکز آن در ۲۶ کیلومتری جناح، ۳۴ کیلومتری بندر چارک و ۴۳ کیلومتری بستک این استان بوده است.

چهارشنبه ۱۵ فروردین

در خانه زنیان استان فارس زلزله ۲.۹ و در سربیشه استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۹ رخ داد.

پنج‌شنبه ۱۶ فروردین 

در ارد استان فارس زلزله ۲.۹ و در قلعه قاضی این هرمزگان زلزله ۲.۷ رخ داد.

بلوک استان کرمان با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین لرزید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۱۰ کیلومتری بلوک، ۲۵ کیلومتری فاریاب و ۴۳ کیلومتری کهنوج این استان گزارش شد.

در ازگله استان کرمانشاه زلزله ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید و کانون آن در ۱۵ کیلومتری ازگله، ۲۸ کیلومتری سرپل ذهاب و ۲۹ کیلومتری قصر شیرین این استان بوده است.

جمعه ۱۷ فروردین

در مزایجان استان فارس زلزله ۲.۷ و در شول‌آباد لرستان زلزله ۲.۵ رخ داد.

دیهوک استان خراسان جنوبی با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید که کانون آن در ۴۲ کیلومتری دیهوک، ۶۳ کیلومتری سه قلعه و ۷۶ کیلومتری ارسک این استان بوده است.

میامی استان سمنان زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین را تجربه کرد و رومرکز این رخداد لرزه‌ای در ۱۶ کیلومتری میامی، ۲۹ کیلومتری کلاته خیج و ۵۳ کیلومتری بسطام این استان گزارش شد. 

بنارویه استان فارس زمینلرزه‌ای به بزرگای ۴ در عمق ۶ کیلومتری را تجربه کرد که رومرکز آن در ۳۰ کیلومتری بنارویه، ۳۳ کیلومتری لار و ۳۴ کیلومتری مزایجان بوده است. 

کهک استان قم زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد که رومرکز آن در ۶ کیلومتری کهک، ۲۱ کیلومتری جمکران و ۲۷ کیلومتری قم بوده است. 

مشراگه استان خوزستان با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۹ در عمق ۱۶ کیلومتری لرزید که کانون آن در ۸ کیلومتری مشراگه، ۱۹ کیلومتری رامشیر و ۳۱ کیلومتری رامهرمز در این استان بوده است. 

در مشراگه استان خوزستان زلزله ۴.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به وقوع پیوست که کانون آن در ۳ کیلومتری مشراگه، ۱۷ کیلومتری رامشیر و ۳۰ کیلومتری رامهرمز در این استان بوده است. 

همچنین مجددا در مشراگه استان خوزستان زلزله ۴.۱ در عمق ۹ کیلومتری زمین به ثبت رسید که کانون آن در ۱۰ کیلومتری مشراگه، ۲۳ کیلومتری رامشیر و ۲۴ کیلومتری رامهرمز در این استان بوده است. 

در این منطقه زلزله ۴.۵ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد که کانون آن در ۹ کیلومتری مشراگه، ۲۱ کیلومتری رامشیر و ۲۵ کیلومتری رامهرمز در استان خوزستان به ثبت رسید. مشراگه خوزستان همچنین بار دیگر با زلزله‌های ۳.۵ و ۳.۶ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین لرزید.

مرجع / ایسنا
:
:
:
آخرین اخبار