تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۱
کد خبر: ۲۹۴۸۵۴
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
تشریح آخرین وضعیت تالاب‌های خوزستان
رئیس اداره احیای تالاب‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بر اساس آخرین تصاویر ماهواره‌ای، تالاب هورالعظیم ۶۶ درصد، تالاب شادگان ۹۴ درصد، تالاب بامدژ ۸۶ درصد، تالاب میانگران ۸۸درصد، تالاب شیمبار ۹۵ درصد و تالاب بندون ۴۲ درصد آب دارند.
تشریح آخرین وضعیت تالاب‌های خوزستان

موسی مدحجی امروز در  نشست خبری با اشاره به آخرین وضعیت تالاب‌های خوزستان گفت: بر اساس آخرین پایش‌ها طبق تصاویر ماهواره‌ای، تالاب هورالعظیم 66 درصد، تالاب شادگان 94 درصد، تالاب بامدژ 86 درصد، تالاب میانگران 88درصد، تالاب شیمبار 95 درصد و تالاب بندون 42 درصد آب دارند.

وی افزود: البته به استثنای تالاب بندون که تبخیر و فرورفت آب در آن رخ داده و میزان آب از 75 به 42 درصد کاهش داشته، میزان آب تالاب‌های خوزستان افزایشی بوده است.

رئیس اداره احیای تالاب‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بر اساس آمار وزارت نیرو و سازمان آب و برق خوزستان در شش ماهه اول سال آبی1402_1403، میزان آب ورودی به تالاب شادگان بیش از 435 میلیون مترمکعب، تالاب هورالعظیم بیش از 544 میلیون مترمکعب و تالاب بامدژ 402 میلیون مترمکعب بوده است.

وی با بیان اینکه طبق آخرین آمار آبگیری تالاب هوالعظیم نیز بیش از 800 میلیون مترمکعب بوده است، گفت: از 10 روز گذشته آتش‌سوزی‌های بخش عراقی تالاب هورالظعیم آغاز شده است که با توجه به بارش‌های دو ماه اخیر میزان زیادی از بخش‌های خشک این تالاب آبگیری شده، اما آتش‌سوزی‌ها در بخش‌های خشک تالاب رخ داده است که به دلیل آب‌دار بودن بخش‌های ایرانی و بر اثر رطوبت هوا، آتش اطفا شده است.

رئیس اداره احیای تالاب‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به آغاز آتش‌سوزی‌ها در بخش عراقی تالاب هورالعظیم گفت: با سازمان مدیریت بحران، مجموعه معاونت عمرانی استانداری و نمایندگی وزارت امور خارجه در خوزستان برای انتقال مسائل به کشور عراق نامه‌نگاری شده است تا اقدامات مورد نیاز برای همکاری در اطفای حریق تالاب هورالعظیم انجام شود.

رئیس اداره احیای تالاب‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص صحت‌سنجی ارقام اعلام‌شده از سوی وزارت نیرو در مورد آورد آب تالاب‌های خوزستان گفت: متناسب با اقدامات وزرات نیرو در مورد آورد آب، اقداماتی انجام شده است. نشست‌هایی نیز با مجموعه سازمان آب و برق خوزستان در خصوص اتلاف آب بین ایستگاه‌های آب‌سنجی و ورودی به تالاب‌ها برگزار شده است.

وی با اشاره به صحت‌سنجی ارقام وزارت نیرو افزود: این ارقام با کاهش مصارف اتلاف آب به دست آمده است یعنی مصارف بین ایستگاه‌های وزارت نیرو و حوضه تالاب کسر شده است اما در سال‌های گذشته این اعداد کسر نمی‌شد و اعداد بسیار بالاتری در مورد آورد آب اعلام می‌شد.

مدحجی گفت: برای اولین بار در ورودی‌های تالاب هورالعظیم اشل اندازه‌گیری ارتفاع‌سنجی آب روی رودخانه‌های ورودی به تالاب نصب شده و مقدمات کار صحت‌سنجی میزان آورد آب این تالاب در حال انجام است.

وی افزود: هر ساله در شورای کشاورزی یا شورای برنامه‌ریزی منابع آب معاونت عمرانی استانداری، برای توزیع و میزان مصارف حوضه‌های آبی خوزستان برای مصرف کشاورزی، شرب و ... برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری می‌شود و در آخرین جلسه، 18 هزار هکتار کشت شلتوک برای خوزستان پیش‌بینی شده است که 15 هزار هکتار از این میزان در حوضه رودخانه کرخه و 3 هزار هکتار مربوط به رودخانه مارون است.

مرجع / تسنیم
:
:
:
آخرین اخبار