تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۰
کد خبر: ۲۹۴۸۲۱
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
۲ پایگاه نجات غریق در بوستان‌های ساحلی دزفول ایجاد شد
 
۲ پایگاه نجات غریق در بوستان‌های ساحلی دزفول ایجاد شد

  رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول گفت: ۲ پایگاه امداد و پیشگیری از غرق شدگی در پارک‌های ساحلی "علی کله" و "علی مالک" توسط این سازمان ایجاد شد..

روح الله بهشتی فرد  با اشاره به افزایش حضور گردشگران در بوستان‌های ساحلی دزفول طی هفته‌های اخیر بیان کرد: بوستان‌های ساحلی این شهر در فصل گرم سال میزبان ۱۰ ها هزار نفر از شهروندان سراسر خوزستان است و این موجب شده تا ایمن سازی این بوستان‌ها ضرورت داشته باشد.

وی بیان کرد: آتش نشانی برای ایمن سازی بوستان‌های ساحلی مسوولیتی به عهده ندارد ولی با توجه به دغدغه‌های موجود و احساس مسوولیت در این زمینه، ۲ پایگاه نجات غریق آتش نشانی در بوستان‌های ساحلی دزفول ایجاد شده و تلاش بر این است با رفع موانع فعالیت این پایگاه‌ها دائمی شود.

آمار غرق شدگی در دزفول طی سال‌های اخیر روند کاهشی داشته است

رییس سازمان آتش نشانی دزفول گفت: دزفول یکی از نقاط سیاه غرق شدگی در کشور بود که با اقدام‌ها و اطلاع رسانی انجام شده، آمار غرق شدگی در این شهرستان طی سال‌های اخیر روند کاهشی داشته است.

وی غرق شدگی را یکی از علت‌های مرگ و میر غیرعمدی و قابل پیشگیری دانست و افزود: پیشگیری از غرق شدگی در رودخانه‌ها، کانال‌های آبیاری و استخر باغ ویلاهای دزفول نیازمند کار رسانه‌ای و فرهنگی منسجم است.

بهشتی فرد اظهارکرد: میانگین غرق شدگی در دزفول از ۵۰ مورد طی سال‌های گذشته به حدود ۱۰ مورد در سال گذشته کاهش یافته که حفظ این روند و کاهش این آمار نیازمند نقش آفرینی دستگاه‌ها و تجهیز تیم‌های امدادی است.

 

ضرورت بسیج تمام ظرفیت شهرستان برای جلوگیری از غرق شدگی در رودخانه دزفول

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول گفت: آتش نشانی و شهرداری دزفول به تنهایی تجهیزات و توان لازم برای مقابله و پیشگیری از غرق شدگی در این شهرستان را ندارد که باید دستگاه‌های مختلفی همچون فرمانداری، هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی، امور آب، محیط زیست، میراث فرهنگی و گردشگری، بخشداران، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بسیج و نیروی انتظامی به این مهم ورود کنند.

وی افزود: حضور گسترده خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان در بوستان‌های ساحلی دزفول که بسیاری از آنها با فن شنا آشنایی ندارند، موجب شده تا بسیج تمام ظرفیت شهرستان برای جلوگیری از غرق شدگی در رودخانه، کانال‌های آب رسانی و استخر باغ ویلاها ضرورت داشته باشد.

شهروندان از شنا در مناطق ممنوعه رودخانه دز خودداری کنند

بهشتی فرد با ارایه توصیه‌های کلیدی برای پیشگیری از غرق شدگی اظهارکرد: آشنایی با فنون اولیه شنا و محدودیت‌ها و رعایت آنها از ابتدایی ترین الزام‌های قبل از شنا است.

وی افزود: اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است چرا که شیرجه در آب‌های کم عمق خطر وارد آمدن ضربه به سر و شکستگی گردن را به دنبال دارد و همچنین ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می‌دهد.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول گفت: اجتناب از شنا در محیط‌های فاقد نجات غریق، پرهیز از شوخی‌های خطرناک در آب و موقع شنا، مراقبت از کودکان حین آب بازی و استحمام در وان و همچنین اجتناب از شنا پس از مصرف داروهایی که موجب خواب آلودگی یا شل شدن عضلات می‌شوند، از جمله توصیه‌ها برای پیشگیری از غرق شدگی و حوادث پیرامون آن است.

وی با بیان اینکه شنا کردن در رودخانه بسیار متفاوت از استخر است و نیاز به مهارت‌های خاص خود دارد، افزود: یک سوم قربانی‌های غرق شدگی به طور کامل با فن شنا آشنا بوده‌اند.

به گزارش ایرنا، بوستان علی کله یکی از بزرگترین بوستان‌های ساحلی خوزستان است که در تابستان میزبان هزاران نفر از شهروندان دزفول و خوزستان است.

گزارش سازمان اورژانس کشور در فصل بهار (از اول فروردین ۱۴۰۳ تا پنج خرداد) حاکی از آن است که در این مدت ۱۵۹ نفر در آب غرق شدند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

گزارش سازمان اورژانس کشور نشان می‌دهد رودخانه‌ها با ۲۴ درصد، دریا با ۱۶ درصد و استخرهای شنای خانگی و عمومی با ۱۶ درصد بیشترین میزان فوتی ناشی از غرق شدگی را ثبت کردند همچنین سدها و آب‌بندها با ۶ درصد، دریاچه‌های طبیعی با ۶ درصد و کانال‌های آب کشاورزی با هفت درصد میزان غرق شدگی را داشتند.

شیرجه در محدوده کم عمق رودخانه در بوستان ساحلی علی کله طی روزهای اخیر ۶ مصدوم از ناحیه سر و گردن بر جا گذاشت.

هلال احمر دزفول نیز با توجه به اهمیت اقدام‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از غرق شدگی و امدادرسانی سریع به حادثه دیدگان در بوستان ساحلی علی کله دارای پایگاه ثابت دائمی است.

مرجع / ایرنا
:
:
:
آخرین اخبار