تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۰
کد خبر: ۲۹۴۶۶۲
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
بیش از ۲۵ هزار شیء ‌تاریخی خوزستان در صف ساماندهی
بیش از ۲۵ هزار شیء ‌تاریخی خوزستان در صف ساماندهی

 اداره کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان از برنامه‌ریزی برای مرمت و سامان‌دهی بیش از ۲۵ هزار شیء قدیمی ظرف شش ماه آینده خبر داد.

با تخصیص اعتبار لازم از طریق برون‌سپاری و نظارت فنی‌تخصصی کارشناسان باستان‌شناس و مرمتگران عالی و خبره و نیز امنای اموال فرهنگی تاریخی استان، در سال جاری بیش از ۲۵ هزار قطعه از اشیای تاریخی استان ساماندهی و ۴۰۰ شی تاریخی ارزشمند و ۱۰ تدفین تابوتی و خمره‌ای حاصل از کاوش‌های باستان‌شناسی سطح استان مرمت خواهند شد .

  این مهم با برنامه‌ریزی منسجم، هدفمند و با نیازسنجی و الویت‌بندی انجام پذیرفت و از ابتدای سال ۱۳۹۰ تاکنون تعداد ۲۷ هزار و ۳۶۱ قطعه از اشیای تاریخی استان ساماندهی اطلاعاتی شده‌اند و در سامانه جام (سامانه جامع اموال فرهنگی تاریخ کشور) به عنوان اموال به ثبت رسیده اند که از این تعداد نیمی از اموال در سه سال گذشته و بقیه آن طی سالیان پیش از آن ساماندهی شده بودند.

با توجه به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته و تأمین و تخصیص بودجه با جهش صددرصدی ظرف شش ماه آینده بیش از ۲۵ هزار قطعه از اموال تاریخی خوزستان در شهرهای اهواز، هفت‌تپه، شوش، بهبهان و مسجدسلیمان ساماندهی اطلاعاتی و فیزیکی خواهند شد، ضمن این‌که طی همین ایام ۴۰۰ قطعه شیء ارزشمند تاریخی و ۱۰ تدفین تابوتی نیز مرمت و حفاظت خواهند شد.

همه مراحل یادشده توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان با نظارت عالی اداره‌کل موزه‌های کشور اجرا خواهد شد.

این اداره کل همچنین از انعقاد ۲ قرارداد برای بهینه‌سازی و تجهیز ۲ مخزن اموال فرهنگی‌ و تاریخی در شهرهای اهواز و بهبهان در آینده‌ای نزدیک در سال جاری خبر داد.

مرجع / ایسنا
:
:
:
آخرین اخبار