تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۶
کد خبر: ۲۹۳۳۰۵
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
به دنبال ‌افزایش‌ وام دانشجویی هستیم/ خوابگاه‌های دانشجویی باید نوسازی شوند
به دنبال ‌افزایش‌ وام دانشجویی هستیم/ خوابگاه‌های دانشجویی باید نوسازی شوند

 معاون اداری، مالی و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات، فناوری با اشاره به ضرورت افزایش وام دانشجویی، گفت: ۲۳۰ هزار ظرفیت خوابگاهی در کشور وجود دارد و این ظرفیت باید در برنامه سه تا چهارساله نوسازی شود و این ضرورت است اگر پروژه‌های جدید تعریف نمی‌شوند حداقل باید از داشته‌ها صیانت کرد.

جهانشیر امینی در نشست معاونین دانشجویی و فرهنگی منطقه ۱۰ کشوری که امروز (۲۴ اردیبهشت) در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان برگزار شد، با بیان اینکه دانشجو چرخ مملکت را در آینده به دست می‌گیرد، اظهار کرد: همیشه باید روح و روان دانشجو مورد ارزیابی قرار گیرد تا از بحران جلوگیری شود. حوزه معاونت دانشجویی زیرساخت توسعه علمی و آموزشی است و در صورتی که دانشجو از رفاهیات نسبی برخوردار باشد، قطعا بیشتر به مسائل آموزشی و پژوهشی توجه می‌کند.

 وی ادامه داد: شعار هفته خوابگاه‌ها، مشارکت دانشجویان است. هر چقدر دانشجویان مشارکت داده شوند عزت نفس و کرامت دانشجو بالا می‌رود و از سویی دانشجو از وضعیت دانشگاه مطلع می‌شود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات، فناوری گفت: باید قشر جوان درگیر شود تا انرژی آن تخلیه شود و این منجر به سلامت روح و جسم می‌شود. بنابراین مشارکت دانشجویان در کارهای دانشگاه، اولویت و ضرورت است چرا که به آرامش درون دانشگاه کمک می‌کند.

امینی ادامه داد: تسهیلات دانشجویی و ارتقای وضعیت خوابگاه از مسائلی هستند که پیگیری شدند. از دهه ۷۰، بحث توسعه تحصیلات تکمیلی مطرح بود و این باعث شد بدنه هیات علمی دانشگاه‌ها تقویت شود. پس از آن نیز زیرساخت‌های دانشگاه‌ها توسعه یافت. اکنون فضای دانشگاه عوض شده است، چون منابع مالی دولت محدود است. ساخت ساختمان و دانشکده کار سختی است و چندین سال طول می‌کشد. بنابراین باید تغییر رویکرد دهیم. باید از داشته‌ها صیانت کنیم. 

امینی ادامه داد: اعتباراتی که سازمان برنامه و بودجه برای دانشگاه‌ها تعریف کرده، عدد بسیار کمی است. بنابراین باید تلاش کرده و طرحی تعریف کنیم که هر سال ۲۰ درصد خدمات و زیرساخت‌های دانشگاه را تعمیر و تجهیز کنیم. دیده شده‌ ظرفیت خوابگاه‌ ۲۰۰ نفر است، در حالی که ۳۵۰ نفر اسکان داده شده و این مساله باعث وارد شدن فشار به تاسیسات می‌شود. اگر به موقع تعمیر انجام نشود، استهلاک مضاعف می‌شود.

وی ادامه داد: ۲۳۰ هزار ظرفیت خوابگاهی در کشور وجود دارد و این ظرفیت‌ها باید در برنامه سه تا چهار ساله نوسازی شوند و این ضرورت است که اگر پروژه‌های جدید تعریف نمی‌شوند حداقل باید از داشته‌ها صیانت کرد. همچنین آشپزخانه‌های سنتی باید به آشپزخانه‌های صنعتی تبدیل شوند.

امینی تاکید کرد: باید برای اماکن رفاهی دانشجویی اعتبار ویژه در نظر گرفته شود تا نوسازی شوند. گاها انجام یک رنگ‌آمیزی، به محیط دانشگاه شادابی می‌بخشد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات، فناوری بیان کرد: بیش از ۵۰ درصد دانشجویان، دختر هستند و توجه به دانشجویان دختر نیاز به اهتمام ویژه دارد. در خصوص دانشجویان بی‌بضاعت نیز دریغ نمی‌کنیم و هیچ دانشجویی نباید شب گرسنه بخوابد.

وی با اشاره به ضرورت جذب دانشجوی بین الملل افزود: درآمد بسیاری از کشورها، از دانشجویان خارجی است و باید به سمت جذب دانشجویان بین المللی برویم.

امینی عنوان کرد: پرداخت وام‌های دانشجویی را دو برابر کردیم و ترم گذشته بیش از ۷۵۰ میلیارد تومان وام پرداخت شد. ۹۳ درصد اعتبارات مربوط به تسهیلات است. ۲ درصد حقوق و مزایای کارکنان صندوق رفاه و مابقی نیز برای نوسازی خوابگاه‌ها اختصاص داده شد.

وی عنوان کرد: در گذشته ودیعه مسکن دانشجویان متاهل شهرهای کوچک ۲۰ میلیون تومان، بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت ۲۵ میلیون و کلانشهرها ۳۰ میلیون تومان بود. اکنون این مقدار به ترتیب به ۷۰، ۹۰ و ۱۲۰ میلیون رسیده است و امسال نیز به دنبال افزایش آن هستیم. باید اثربخشی وام دانشجویی افزایش یابد و حداقل بتواند ۵۰ درصد نیاز دانشجو را برآورده کند. باید مبلغ افزایش یابد.

مرجع / ایسنا
:
:
:
آخرین اخبار