تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۱
کد خبر: ۲۹۳۲۸۲
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
فعالیت ۱۵ ‌هسته‌ فناور در مرکز رشد دانشگاه کشاورزی خوزستان
فعالیت ۱۵ ‌هسته‌ فناور در مرکز رشد دانشگاه کشاورزی خوزستان

  مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان از فعالیت ۱۵ هسته فناور در این مرکز خبر داد.

آیدین خدایی‌جوقان با اشاره به فعالیت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه، اظهار کرد: پارک‌های علم و فناوری زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و از دهه ۸۰ با هدف تولید و تجاری‌سازی دستاوردهای تحقیقاتی و افزایش تولید ثروت در جامعه از طریق ارتقای‌ فرهنگ نوآوری و فناوری راه‌اندازی شدند.

وی افزود: در این راستا، کانون‌های شکوفایی و خلاقیت، مراکز رشد و پردیس‌های علم و فناوری از جمله مراکز زیر مجموعه‌ پارک‌های علم و فناوری هستند. پارک علم و فناوری خوزستان نیز از سال ۱۳۸۸ راه‌اندازی شد و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی با هدف حمایت از فناوران، از سال ۱۳۹۴، قراردادی شش ساله با پارک علم و فناوری خوزستان منعقد کرد که بر این اساس، کانون شکوفایی، خلاقیت و نوآوری در دانشگاه تاسیس شد.

خدایی‌جوقان ادامه داد: فعالیت جدی این مرکز از سال ۱۴۰۱، همزمان با تغییر مدیریت دانشگاه رقم خورد و در نهایت در سال ۱۴۰۲، کانون شکوفایی به مرکز رشد واحدهای فناور تبدیل و ارتقا یافت.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان گفت: وظیفه مرکز رشد واحدهای فناور، کمک به دانشجویان جوان و محققان دارای ایده است. افراد دارای ایده، عموما نیاز به توسعه دانش فنی دارند و در ابتدای کار سرمایه چندانی ندارند، بنابراین نیاز به حمایت و مشاوره‌های تخصصی احساس می‌شود. در مرکز رشد، از اصحاب دارای ایده، دانشجویان و اعضای هیات علمی خلاق و نوآور حمایت می‌شود تا ایده آن‌ها تبدیل به محصول نهایی و تجاری شود.

وی عنوان کرد: در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علاوه بر اینکه افراد دارای ایده توانمندسازی می‌شوند، فضای کار نیز به صورت اشتراکی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و پارک علم و فناوری خوزستان پس از استقرار این افراد در مرکز رشد، تسهیلات مالی لازم را ارائه می‌دهد.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان خاطرنشان کرد: البته این نکته نیز باید ذکر شود که ایده‌های دریافتی ابتدا از نظر فنی و تجاری داوری دقیق شده و پس از تایید کمیته استقرار مرکز و شورای فناوری پارک علم و فناوری خوزستان پذیرش می‌شوند. عمده ایده‌های پذیرفته شده در مرکز رشد دانشگاه در حوزه کشاورزی، صنایع غذایی، تولیدات باغی، علوم دامی، زراعت، مکانیزاسیون و... است.

خدایی‌جوقان ادامه داد: علاوه بر حمایت‌ و توانمندسازی، امکانات دانشگاهی از جمله آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها در اختیار افراد دارای ایده قرار داده می‌شود تا در یک پروسه چند ساله موفق به تولید محصول و خدمات دانش بنیان و فناور شوند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۵ هسته فناور، گفت: در حال حاضر در مرکز رشد، ۷ واحد فناور فعال دارای قرارداد هستند. همچنین ۸ واحد فناور دیگر در مرحله انعقاد قرارداد با مرکز رشد قرار دارند. این هسته‌های فناور متشکل از اعضای هیات علمی و دانشجویان و محققان هستند.

خدایی‌جوقان یادآور شد: با توجه به آشنایی دانشجویان با خدمات مرکز رشد، خوشبختانه، روز به روز شاهد افزایش واحدهای فناور و استقبال دانشجویان و اعضای هیات علمی هستیم. با توجه به اینکه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، به صورت تخصصی در حوزه کشاورزی فعال است بنابراین عمده فعالیت مرکز رشد نیز در بخش کشاورزی و صنایع غذایی است.

وی افزود: واحدهای فناوری که هم اکنون در مرکز رشد مستقر هستند در زمینه کشت بافت، هوشمندسازی کشاورزی، سنجش از دور، تولید و فراوری گیاهان دارویی، تولید کودهای آلی و زیستی، اصلاح و اهلی‌سازی گیاهان، کنترل بیولوژیک آفات، لبنیات، محصولات غذایی بدون گلوتن، شکلات‌سازی، سیر سیاه، اگروتوریسم، و ... فعال هستند.

مرجع / ایسنا
:
:
:
آخرین اخبار