تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۰
کد خبر: ۲۹۳۲۳۸
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
رصد بیماری‌های لکه سفید و هپاتو پانکراس در مزارع پرورش میگو خوزستان
مدیر کل دامپزشکی خوزستان از رصد و پایش مستمر بیماری‌های لکه سفید و نکروز حاد هپاتو پانکراس (AHPND) در مزارع تکثیر میگو در استان خبر داد.

رصد بیماری‌های لکه سفید و هپاتو پانکراس در مزارع پرورش میگو خوزستان

  ناصر عسکری فرد با اشاره به رصد و پایش مستمر بیماری‌های لکه سفید و نکروز حاد هپاتو پانکراس در مزارع تکثیر میگو در خوزستان گفت: ۴۰ مزرعه پرورش میگو در سال زراعی با نظارت مستمر کارشناسان دامپزشکی در استان در حال آماده‌سازی است.

وی با اشاره به فعالیت ۲ مرکز تکثیر میگو در سال جاری، افزود: مراکز تکثیر به عنوان اولین گلوگاه‌ها برای پیشگیری و کنترل بیماری‌ها هستند و اعمال نظارت‌های بهداشتی دقیق در قالب رصد و پایش و بر پایه برنامه ملی راهبردی کنترل بیماری‌های لکه سفید میگو و AHPND، باعث تولید پست لارو‌هایی سالم و با کیفیت و به تبع آن، باعث پایداری و افزایش بازدهی تولید خواهد شد.

عسکری فرد ادامه داد: در طول دوره تکثیر و پرورش، پایش و مراقبت از بیماری‌های لکه سفید و نکروز حاد هپاتو پانکراس در مزارع تکثیر میگو با انجام آزمایشات دقیق مولکولی در آزمایشگاه مرجع منطقه‌ای دامپزشکی استان خوزستان انجام می‌شود.

مدیر کل دامپزشکی خوزستان اضافه کرد: پایش دقیق، منظم و ردیابی بیماری‌ها از سوی دامپزشکی، ارتقای سطح دانش و آگاهی پرورش دهندگان و رعایت اصول امنیت زیستی و قرنطینه‌ای و مدیریت بهینه پرورش از سوی آنها، شرایط مناسبی برای مقابله با هر گونه بیماری و کنترل آن را فراهم کرده که نیازمند همراهی و همکاری فعالان صنعت تکثیر و پرورش میگو است.

وی می‌گوید: با انجام نظارت‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای دامپزشکی، پارسال شاهد بودیم که تولید میگو پرورشی در مزارع پرورش میگو در استان خوزستان با افزایش ۳۰ درصدی و عاری از هرگونه بیماری لکه سفید و AHPND انجام شد.

مرجع / صداوسیما
:
:
:
آخرین اخبار