تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۰
کد خبر: ۲۹۳۲۲۳
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
نظارت بهداشتی بر تولید پست‌لارو در مزارع تکثیر میگوی خوزستان
نظارت بهداشتی بر تولید پست‌لارو در مزارع تکثیر میگوی خوزستان

 مدیر کل دامپزشکی خوزستان از رصد و پایش مستمر بیماری‌های لکه سفید و نکروز حاد هپاتو پانکراس در مزارع تکثیر میگو در استان خبر داد.

ناصر عسکری‌فرد اظهار کرد: دو مرکز تکثیر میگو فعال و حدو ۴۰ مزرعه پرورش میگو در سال زارعی جاری تحت نظارت‌های بهداشتی مستمر کارشناسان اداره‌کل دامپزشکی در حال آماده‌سازی هستند.

وی افزود: مراکز تکثیر میگو، اولین گلوگاه‌های پیشگیری و کنترل بیماری‌ها هستند و انجام نظارت‌های بهداشتی دقیق در قالب رصد و پایش و بر پایه برنامه ملی راهبردی کنترل بیماری‌های لکه سفید میگو و AHPND، باعث تولید پست لاروهای سالم و باکیفیت و پایداری و افزایش بازدهی تولید خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان ادامه داد: در طول دوره تکثیر و پرورش، پایش و مراقبت از بیماری‌های لکه سفید و نکروز حاد هپاتو پانکراس در مزارع تکثیر میگو با انجام آزمایش دقیق مولکولی در آزمایشگاه مرجع منطقه‌ای دامپزشکی استان خوزستان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه پایش مزارع نیازمند همراهی و همکاری فعالان صنعت تکثیر و پرورش میگو است، گفت: پایش دقیق، منظم و ردیابی بیماری‌ها از سوی دامپزشکی، ارتقای سطح دانش و آگاهی پرورش‌دهندگان و رعایت اصول امنیت زیستی و قرنطینه‌ای و مدیریت بهینه پرورش از سوی آن‌ها، شرایط مناسبی برای مقابله با هر گونه بیماری و کنترل آن را فراهم می‌کند.

عسکری‌فرد گفت: با انجام نظارت‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای دامپزشکی، در سال گذشته تولید میگو پرورشی در مزارع پرورش میگو در استان خوزستان افزایش ۳۰ درصدی و عاری از هرگونه بیماری لکه سفید و AHPND داشت. 

مرجع / ایسنا
:
:
:
آخرین اخبار