تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۴
کد خبر: ۲۹۳۲۰۰
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
تخریب ۴ ساخت و ساز غیرمجاز در محوطه باستانی شهر ارجان بهبهان
تخریب ۴ ساخت و ساز غیرمجاز در محوطه باستانی شهر ارجان بهبهان

بهبهان- رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بهبهان از تخریب چهار ساخت و ساز غیرمجاز در عرصه درجه یک محوطه باستانی شهر ارجان با حکم قضائی خبر داد.

  علی حداد افزود: ساخت و سازهای یادشده در عرصه درجه یک محوطه باستانی ارجان انجام شده بود و پرونده این چهار ملک از اوایل سال ۹۷ گذشته در مراجع قضائی در دست بررسی بوده که پس از تشریفات قضائی و دریافت حکم قطعی، با همکاری عوامل شهرداری بهبهان و پشتیبانی نیروی انتظامی شهرستان و نماینده اجرای احکام دادگستری، ۱۴ هزار مترمربع از اراضی تصرف‌شده که ساخت و ساز و حصار کشی بدون توجه به تذکرات یگان حفاظت و اداره میراث فرهنگی انجام شده بود، تخریب شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بهبهان ادامه داد: بیش از ۴۲ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در عرصه و حریم شهر تاریخی ارجان انجام شده که از این تعداد، چهار مورد در عرصه تخریب شده و مابقی در حریم محوطه باستانی بدون مجوز از جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی، حصارکشی، فنس‌کشی شده و اتاقک‌های انباری درون آن‌ها ساخته شده که پیگیری آن در دستورکار است و بعد از حکم قضائی و اجرای احکام اجرایی تخریب آن‌ها اجرایی خواهد شد.

وی تصریح کرد: این یک هشدار جدی به افراد خاطی است که بدون توجه به اخطار و تذکر نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی که ضابط قضائی هستند به چنین اعمالی اقدام می‌کنند و در صورت مشاهده هرگونه ساخت و ساز بدون مجوز در عرصه اصلی و در حریم باستانی با حکم قضائی این ساخت‌وسازها تخریب و با جریمه سنگینی مواجه می‌شوند.

حداد با بیان این‌که ساخت‌وساز در عرصه محوطه باستانی ارجان همانند سایر عرصه‌های باستانی کاملاً ممنوع است، گفت: در خصوص ساخت‌وساز در محوطه پنج هزار هکتاری شهر باستانی ارجان چنانچه مجوز جهاد کشاورزی دریافت شود، میراث فرهنگی می‌تواند مجوز ایجاد ساخت‌وساز به صورت سنتی را صادر کند.

حداد اظهار کرد: محوطه پنج هزار هکتاری باستانی ارجان در سال ۹۲ تعیین عرصه و حریم شد و بر این اساس هرگونه دستکاری و ساخت و ساز در عرصه محوطه‌های باستانی ارجان جرم محسوب می‌شود.

به گزارش مهر، در اولین مطالعات پیرامون شهر قدیم ارجان، قدمت این شهر به دوره ساسانیان (۲۲۴–۶۵۲ میلادی) نسبت داده شده ولی در سال ۱۳۶۱ خورشیدی در نزدیکی این محوطه باستانی، آثار یک آرامگاه متعلق به حدود هزاره دوم قبل از میلاد و به دوره ایلامی کشف شد.

مرجع / مـهـر
:
:
:
آخرین اخبار