تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۹
کد خبر: ۲۹۳۰۶۸
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
سه نکته اساسی برای مصرف کنسروها که باید بدانید

 غذاهای کنسروی بخش جدایی ناپذیر زندگی شهری شده اند؛ بسیاری از موادغذایی از خیارشور و رب گوجه فرنگی و حبوبات گرفته یا غذاهای آماده امروز در فروشگاهها به صورت کنسرو عرضه می شوند و در بین مردم محبوبیت دارند.

  غذاهای کنسروی بخش جدایی ناپذیر زندگی شهری شده اند؛ بسیاری از موادغذایی از خیارشور و رب گوجه فرنگی و حبوبات گرفته یا غذاهای آماده امروز در فروشگاهها به صورت کنسرو عرضه می شوند و در بین مردم محبوبیت دارند.

با این وجود طرفداران تغذیه سالم معتقدند که غذاهای فرآوری شده و کنسرو شده نسبت به مواد غذایی تازه مواد مغذی ندارند و حتی به مرور سبب بروز بیماری هایی چون سرطان در افراد می شوند و به همین دلیل باید از آنها پرهیز کرد.

دکتر سعیده شجاعی علی‌آبادی متخصص علوم و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این باره معتقد است که استفاده از موادغذایی کنسروی اصولی دارد که باید آنها را رعایت کرد.

او درباره مصرف کنسروهای آماده مصرف مثل رب‌گوجه فرنگی، عوارض نجوشاندن کنسرو تن‌ماهی و ضرب‌دیدگی قوطی کنسرو، می گوید: باید از مصرف قوطی‌ کنسروهایی با سطح چرب، بادکرده، دارای نشتی و یا با ظاهر غیر نرمال و دارای کف جدا پرهیز شود.

مراقب کپک‌ها باشید

وی با اشاره به اینکه رب‌گوجه فرنگی در دسته مواد غذایی اسیدی قرار دارد، افزود: پس از باز شدن درب قوطی کنسرو محیط مناسبی برای رشد کپک‌ها ایجاد می‌شود؛ کپک‌ها توانایی تولید توکسین‌هایی تحت عنوان مایکوتوکسین‌ها را دارند که معمولا باعث ایجاد مسمومیت‌های مزمن بر اثر مصرف طولانی مدت غذاهای آلوده به آن‌ها می‌شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: در رب گوجه‌فرنگی رشد کپک‌ها می‌تواند باعث ایجاد مایکوتوکسین‌هایی مانند آلترناریول و پاتولین شود و از آنجایی که امکان نفوذ این ترکیبات به بخش‌هایی از رب گوجه که در آن‌ها کپک دیده نمی‌شود وجود دارد، بنابراین توصیه می‌شود که از مصرف رب کپک زده پرهیز شود


وی در ادامه با اشاره به اینکه کنسرو تن‌ماهی در دسته غذاهای کم اسید بوده و کنسرو کردن آن در قوطی امکان رشد باکتری کلستریدیوم بوتولینوم را فراهم می‌کند اضافه کرد: کلستریدیوم بوتولینوم باکتری است که توانایی تولید نوروتوکسین بسیار سمی را دارد،  البته در صنعت با انجام استریلیزاسیون تجاری در دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتی گراد اسپور این باکتری و در نتیجه امکان تولید توکسین به نزدیک صفر می‌رسد، بنابراین امکان نگهداری کنسرو تن ماهی در دمای محیط بدون نیاز به نگهدارنده وجود خواهد داشت.

شجاعی علی‌آبادی اظهار داشت:‌ کفایت فرآیند حرارتی که در صنعت تولید کنسرو تن ماهی اعمال می‌شود، نگرانی وجود توکسین را در قوطی کاهش  داده، اما همچنان توصیه اکید این است که قبل از مصرف کنسرو ماهی را برای ۲۰ دقیقه بجوشانید.

جوشاندن کنسروهای خانگی را جدی بگیرید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نگرانی اصلی را در مورد تولید بوتولیسم، تولید کنسروهای خانگی وغذاهای کم اسید عنوان کرد و گفت: به‌دلیل عدم کفایت فرایند حرارتی احتمال تولید توکسین در کنسروهای خانگی وجود دارد.

نحوه مصرف باقی‌مانده کنسرو ماهی از دیگر مواری بود که دکتر شجاعی به آن اشاره کرد و ادامه داد: توصیه می‌شود که باقی مانده تن ماهی مصرف نشود اما در غیر این‌صورت، در دمای یخچال (حداکثر ۳ درجه ساتی گراد) و نهایتا برای مدت سه تا چهار روز قابل نگهداری است.

درباره تورم و ضرب دیدگی کنسرو بیشتر بدانید

وی هشدار داد: از مصرف کنسروهایی که قوطی‌های آن بادکرده، سطح چرب یا دارای نشتی دارند و یا قوطی‌هایی که ظاهر غیر نرمال و کف دار شده‌اند پرهیز کنید.

این عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: توجه داشته باشید اگر قوطی کنسرو مشکلاتی همچون بادکردگی، چربی در سطح و یا ظاهر غیرنرمال دارد، برای دور ریختن آن هم دقت کنید، این کنسروها را در بسته‌بندی پلاستیکی و در دولایه انجام دهید و توجه داشته باشید که قوطی و محتویات آن را جدا از زباله‌های قابل بازیافت، امحا کنید.

مرجع / ایرنا
:
:
:
آخرین اخبار