تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۴
کد خبر: ۲۸۰۱۴۳
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
کمبود ویتامین D در میان زنان و مردان ایرانی شایع است و آسیب‌های فراوانی به سلامت وارد می‌کند.
  کمبود ویتامین D در میان زنان و مردان کشور شیوع دارد و می‌تواند آسیب‌های فراوانی برای سلامت ایجاد کند که از آن جمله می‌توان به برخی اختلال‌های باروری و تخریب یا کاهش تعداد اسپرم در آقایان و بروز ناباروری اشاره کرد.
 
این ویتامین محلول در چربی است و کمبود آن در بدن ارتباط مستقیمی با بیماری‌های دیابت، ام اس، آلزایمر و بروز برخی موارد سقط جنین دارد.
 
میزان دقیق این ویتامین در بدن باید به وسیله آزمایش خون سنجیده شود، ولی اگر آلزایمر بر اثر کمبود این ویتامین بروز کند، تقریباً غیر قابل درمان و کنترل خواهد بود.
 
خوردن یک دوز واحد از ویتامین D مثلاً دوز ۵۰ هزار در طول ماه یا هردو هفته یکبار اشتباه است و پیامد‌های خاص خود را دارد، البته مصرف تزریقی و یا دوز بالای خوراکی برای افراد دچار کمبود ویتامین D یا سو جذب باید طبق دستور پزشک تجویز شود.
 
مصرف قرص یا کپسول ژله‌ای ویتامین D با دوز ۵۰ هزار در فواصل زمانی طولانی (ماهانه یا هفتگی) موجب افزایش حجم ناگهانی این ویتامین در خون شده و سپس سریع کاهش پیدا می‌کند.
 
مصرف قرص خوراکی هزار واحدی ویتامین D برای افرادی که کمبود آن را دارند به طور مستمر هر شب قبل از خواب توصیه می‌شود و خوردن ویتامین D در طول صبح یا ظهر توصیه نمی‌شود و باید دانست که مؤثرترین زمان خوردن آن شب است.
 
هورمون پاراتیروئید به طور شبانه از غده کوچکی پشت غده تیروئید ترشح می‌شود که وظیفه آن افزایش کلسیم خون است، بدین ترتیب مواد معدنی استخوان نیز همراه با کلسیم در همین فرآیند جدا می‌شود (سونامی استخوان)؛ در نهایت کمبود کلسیم و املاح معدنی در استخوان یکی از علل مهم پوکی استخوان است.
 
وقتی قرص ویتامین D با دوز هزار واحد یا طبق تجویز پزشک هر شب به طور ثابت مصرف می‌شود جلوی تأثیر بد هورمون پاراتیروئید روی استخوان‌های بدن را می‌گیرد.
 
مصرف انواع داروی تقویتی، مکمل یا ویتامین‌ها مانند شمشیر دو لبه است، ولی اگر درست و در جایگاه خود استفاده شود اثرات سودمندی خواهند داشت؛ مصرف زیاد و یا کمبود آن در بدن آسیب‌های جبران ناپذیر مربوط به خود دارد.
 
ویتامین D باید به مقدار مناسب، هر شب مصرف شود تا جلوی تأثیر "سو" هورمون پاراتیروئید بر روی استخوان‌ها گرفته شود.
مرجع / صداوسیما
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار