تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۰
کد خبر: ۲۸۰۱۳۲
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، در پیامی ثبت‌جهانی کاروانسرای "افضل" در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث‌جهانی یونسکو در ریاض به‌عنوان پنجمین اثر جهانی ثبت‌شده استان را به همه مردم خوزستان تبریک گفت و آن را دستاوردی ماندگار، فرهنگی و تاریخی برای خوزستانی‌ها دانست.

  محمدحسین ارسطوزاده در این پیام عنوان کرده است: ثبت زنجیره کاروانسراهای ایرانی، به گواهی ارزیابان یونسکو، نمایانگر مبادله ارزش‌های انسانی، پیشرفت معماری، فناوری و گواهِ کم‌نظیری از سنت مهمان‌نوازی و تعامل مسافران در قالب اقوام، ادیان و ملل مختلف در ایران عزیزمان است در این میان، ثبت‌جهانی کاروانسرای افضل شوشتر در مجموعه کاروانسراهای ایرانی، کام هم‌استانی‌های فرهیخته، علاقه‌مندان و دلسوزان تاریخ و فرهنگ غنی کهن‌شهر شوشتر را شیرین و قلب خوزستانی‌های فرهنگ دوست را مملوء از شادی کرد.

وی در ادامه افزود: بی‌هیچ تردیدی شوشتر، گنجینه ارزشمندی از هنر و تمدن اسلامی و ایرانی است و جای‌جای این شهر زیبا و دیدنی، مملوء از تجلی هنرمندی و هوشمندی نیاکان این سرزمین است که جهانیان را به تحسین وا داشته و ثبت‌جهانی سازه‌های آبی‌تاریخی، آشکارترین نمونه این شایستگی و برازندگی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان توضیح داد: ثبت‌ کاروانسرای افضل به عنوان پنجمین اثر ثبت‌شده از خوزستان و دومین اثر ثبت‌شده از شوشتر در فهرست میراث‌جهانی، نشانه روشن دیگری از ظرفیت بالای خوزستان در عرصه‌های گردشگری و تاریخی و دستاوردی ماندگار، فرهنگی و تاریخی برای مردم استان است که مسئولیت متولیان موضوع را در معرفی شایسته و در شأن استان، در صحنه‌های جهانی و بین‌المللی مبرهن می‌سازد.

وی اضافه کرد: کاروانسرای تاریخی افضل با شاخصه‌هایی همچون تزئینات آجری چشم‌نواز، ستون‌های سنگی اطراف حیاط و معماری ویژه شبستان آن، یادگاری فاخر و ارزشمند از دوره قاجار و محلی برای بارانداز، دادوستد تجاری و استراحت بوده که همچون نگینی در دارالمؤمنین می‌درخشد و مجموعه مدیریت استان و شهرستان تلاش خواهد کرد ضمن حفاظت و صیانت از این بنای باشکوه، ترتیبی اتخاذ شود تا همگان به‌ویژه شوشتریان عزیز از منافع آن منتفع شوند.

ارسطو زاده گفت: ثبت‌جهانی کاروانسراها در سطح کشور و ذیل آن کاروانسرای افضل شوشتر یک موفقیت فرهنگی در عرصه جهانی است که حاصل نظم و راهبری در سطح کلان تا استان و شهرستان‌ها و تلاش همه مدیران و کارشناسان در تعامل و همکاری با همه بخش‌های مرتبط و به‌ویژه مساعدت‌های مردمی، اصحاب رسانه، سازمان‌های مردم‌نهاد و دوستداران میراث‌فرهنگی است.

وی در پایان افزود: بی‌شک تلاش‌های وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و قائم‌مقام وزارتخانه و معاون میراث‌فرهنگی کشور نیز در این دستاورد بزرگ، تاریخ‌ساز و افتخارآفرین بر کسی پوشیده نخواهد بود که لازم می‌دانم صمیمانه از این تلاش‌ها قدردانی کنم امیدوارم جهانی شدن این اثر ارزشمند محرک مؤثری در جریان توسعه گردشگری استان زرخیز خوزستان باشد.

  کاروان‌سرای افضل شوشتر شهریور ماه سال جاری به همراه ۵۳ کاروانسرای دیگر کشور در قالب پرونده «کاروانسراهای ایران» به‌عنوان بیست و هفتمین اثر تاریخی و طبیعی ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار