تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۵
کد خبر: ۲۸۰۰۴۳
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
آبگرفتگی شوادان‌های شوشتر کار خودش را کرد!

  یک دوستدار میراث فرهنگی از تخریب بخشی از سردر ورودی خانه تاریخی «نجاتیان» شوشتر به دلیل آبگرفتگی شوادان این بنا خبر داد.

ابوالفضل مهدی‌پور با اشاره به این‌که این بنا مثل بیشتر بناهای دیگر موجود در بافت تاریخی شوشتر دچار عارضه آبگرفتگی شوادان است، اظهار کرد: سردر خانه تاریخی «نجاتیان» به دلیل آبگرفتگی شوادان به طور کامل فروریخت.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که پرونده ثبت ملی شدن خانه تاریخی «نجاتیان» در حال تکمیل بوده است.

او با اشاره به این‌که خانه تاریخی «نجاتیان» یکی از بناهای تاریخی مجموعه افضل و مربوط به دوران قاجار است، افزود: این خانه در حریم و منظر سرای افضل شوشتر یکی از کاروانسرهای ایران در پرونده ثبت جهانی کاروانسراهای ایران قرار دارد.

این دوستدار میراث فرهنگی با بیان این‌که آبی که در شوادان‌ خانه‌های تاریخی جریان دارد در آزمایش‌هایی که در گذشته انجام شده آب قابل شرب است، گفت: اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی شوشتر از سال ۹۰ برای آبگرفتگی شوادان بناهای تاریخی پیگیری‌های متعددی را انجام داده ولی تاکنون به نتیجه‌ای دست پیدا نکرده است.

وی عنوان کرد: نزدیک به ۶۰ خانه تاریخی در نقاط مختلف شهرستان شوشتر شناسایی شده‌اند که دچار آبگرفتگی شوادان هستند.

مهدی‌پور با تصریح این مطلب‌ که معضل آبگرفتگی شوادان‌ها امکان بروز فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر برای بناهای تاریخی شوشتر دارد، گوش‌زد کرد: متاسفانه اداره آبفا در این خصوص از دیرباز تاکنون اقدامی در جهت رفع مشکل انجام نداده است.

آبگرفتگی شوادان‌های شوشتر کار خودش را کرد!

آبگرفتگی شوادان‌های شوشتر کار خودش را کرد!

انتهای پیام

مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار