تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۹
کد خبر: ۲۸۰۰۰۷
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 با پیشرفت تکنولوژی بسیار برای امنیت محل کار و زندگی خود از دوربین‌های مداربسته استفاده می‌کنند. مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب دوربین مداربسته باکیفیت اطلاع از انواع سنسور دوربین مداربسته است تا بهترین آن‌ها را برای خود انتخاب کنید؛ بنابراین از تأثیر سنسور دوربین ضد انفجار در کیفیت تصویر نباید غافل بود چرا که این نکته تأثیر زیادی در تجربه امنیت بیشتر برای شما به ارمغان خواهد آورد.

سنسور دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد؟

حسگر یا سنسور دوربین مداربسته، بخشی از دوربین است که نور دریافتی را به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند. سنسورها به‌وسیله لنزی که در بر روی آن‌ها تعبیه شده است، می‌توانند تصویر را در ابعاد مختلف و بر مبنای واحد اینچ باکیفیت‌های متفاوتی بنا به نوع سنسور ارائه دهند.

به‌طورکلی بخشی از روند تصویربرداری به‌وسیله سنسور است و بخش دیگری از آن برعهده پردازشگری مجزا یا همان (cpu) است.

انواع سنسور دوربین مداربسته کدام‌اند؟

سنسورها در دوربین‌های مداربسته به‌طورکلی به دودسته تقسیم می‌شوند که به شرح زیر هستند:

· Cmos(complementary metal oxide semiconductor)

· CCD(charged coupled device)

به‌طورکلی هر دو این سنسورها از کیفیت خوبی برخوردار هستند؛ اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. این تفاوت عملکرد به علت متفاوت‌بودن ساختار آنهاست. حسگر CCD از نظر قیمت گران‌تر از سنسور CMOS است؛ زیرا هزینه تولید آن بالاتر است. سنسور CMOS به علت هزینه کمتر، مصرف انرژی پایین‌تر و اندازه کوچک‌تر در دوربین‌های مداربسته متداول‌تر است.

بیشتر بخوانید: خرید و قیمت کاور ضد انفجار

بررسی سنسور CCD در دوربین مداربسته

در یک دوربین مداربسته CCD ‌ بازه دینامیکی گسترده بسیار خوب است در نتیجه این دوربین‌های مداربسته با این سنسور برای تصویربرداری در شرایطی که نور محیط کم است، بسیار مناسب هستند. همچنین دوربین‌های مداربسته با این سنسور، کمتر تحت‌تأثیر مشکلاتی مثل لرزش که در سنسورهای CMOS ‌رایج است می‌شوند.

مزایا و معایب دوربین مداربسته CCD

مزایا

معایب

عملکرد خوب با وجود نور کم

مصرف بالای برق

WDR خوب -بازه دینامیکی گسترده

نرخ فریم آهسته

کمتر مستعد ارتعاش است

گران‌قیمت

نویز پایین

-

حساسیت بالا

-

کیفیت بالا

-بررسی سنسور CMOS در دوربین

سنسور CMOS از فناوری اسکن تصویر پیشرفته در دوربین‌های مداربسته خود استفاده می‌کند که این نوع فناوری موجب داشتن دیتای بیشتر از هر تصویر برای ایجاد آن می‌شود.

نقاط ضعف و قوت دوربین مداربسته CMOS

نقاط قوت

معایب

کیفیت بالا

سروصدای بالا

رنگ عالی

حساسیت متوسط

نرخ فریم سریع

-

مصرف برق کم

-

مقرون‌به‌صرفه

-

بهترین سنسور دوربین مداربسته کدام است؟

قطعاً سنسورها در دوربین مداربسته حرارتی و ساده نقش مهمی در تصویر دارند در نتیجه انتخاب دوربین مداربسته باتوجه‌به بهترین سنسور یک راهکار فنی و حساب شده است. با بررسی دوربین‌های مداربسته از برندهای مختلف خواهید فهمید که این برندها از چه سنسوری برای چه نوع دوربین مداربسته‌ای استفاده می‌کنند به‌عنوان‌مثال:

  • سنسور تصویر دوربین مداربسته 2.3 اینچی، برای هدف‌گیری دوربرد در محیط‌های بسیار کم‌نور مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  • سنسور دوربین مداربسته امنیتی 1.2 اینچی، برای دوربین‌های امنیتی با حساسیت قابل‌قبول مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  • سنسور دوربین مداربسته امنیتی 1.3 اینچی، مناسب برای فیلم‌برداری در شرایط با نور کم و نرخ فریم بالا قابل‌استفاده است.

 

ابعاد سنسور چه تأثیر در کیفیت تصویر دوربین مداربسته شما دارد؟

رایج‌ترین ابعاد سنسور دوربین مداربسته 1/3 و 4/1 است. اما در مورد اینکه این ابعاد چگونه بر کیفیت تصویر شما تأثیر می‌گذارند باید گفت، ابعاد حسگر یا همان سنسور در میدان دید به‌دست‌آمده از لنز و نیز حساسیت نور دریافتی تأثیر زیادی دارد.

مثلاً یک سنسور 3/1 اینچی باکیفیت 3/1 مگاپیکسل، پیکسل‌های بزرگ‌تری را نسبت به سنسور 3/1 اینچی باکیفیت 3 مگاپیکسل دارد چرا که حساسیت نور کمتری دارد.

بهترین سنسور کدام است؟

باتوجه‌به مطالب گفته شده انتخاب بهترین سنسور ارتباط زیادی به نوع کاربرد شما و هزینه‌ای که می‌توانید انجام دهید دارد. به‌طورکلی سنسورهای CCD ‌از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و به لحاظ قیمتی نیز جزو گران‌ترین سنسورها محسوب می‌شوند این در حالی است که با هزینه‌ای کمتر می‌توانید سنسورهای CMOS ‌ را انتخاب نمایید.

ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار