تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۵
کد خبر: ۲۶۹۴۶۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره

 رود کارون به طول ۹۵۰ کیلومتر پر آب ترین رودخانه ایران و بخشی از آن قابل کشتیرانی است؛ این رود شهر اهواز را به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم کرده است که در طول این رودخانه ۱۰ پل تاریخی و مهندسی ساز وجود دارد.

  پل در شهر اهواز نقش مهمی در تجارت و زندگی روزمره مردم ایفا می‌کند؛ اهواز دارای پل‌های قدیمی، مدرن و جدید است که همین عامل باعث می‌شود بسیاری از توریست‌های خارجی برای بازدید از این پل‌ها به اهواز سفر می‌کنند.

اهواز در حال حاضر ۱۰ پل به نام‌های پل سفید، پل سیاه، پل نادری، پل گفت‌ و گوی تمدن‌ها، پل صنایع فولاد، پل کابلی یا پل هشتم، پل طبیعت، پل سوم اهواز، پل پارک جزیره و پل پنجم دارد.

معروف‌ترین پل اهواز، پل سفید است که به دلیل رنگ سفید پایه‌ها و بدنه این نام را به آن داده‌اند؛ این پل اولین پل معلق کشور است.

پل سفید با نام‌های پل هلالی یا پل معلق نیز شناخته می‌شود، ساخت این پل در سال ۱۳۱۲ آغاز شد.

پل سیاه یا پل پیروزی نیز به عنوان قدیمی ترین پل اهواز شناخته می‌شود؛ رنگ این پل سیاه و حدود یک کیلومتر طول و ۶ متر عرض دارد که در سال ۱۳۰۸ ساخته شد تا خط راه‌آهن بندر امام را به راه‌آهن سراسری خرمشهر -تهران - شمال متصل کند.

پل سوم اهواز نقش مهمی در جابه‌جایی کالاهای وارد شده به بندر امام دارد؛ پل سوم یا پل ترانزیتی، ۴۹۶ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد.


پل نادری اهواز که به نام های کرخه، پای پل و سرخه نادری نیز شناخته می‌شود، استان خوزستان را به ایلام متصل می‌کند؛ در روایت ها آمده است در زمان جنگ ایران و عراق در صورتی که دشمن می‌توانست از این پل عبور کند، استان خوزستان سقوط می‌کرد و به دست دشمن می‌افتاد.

پل چهارم اهواز خیابان سلمان فارسی را به کوی تختی (امانیه) فلکه ساعت و میدان مولوی متصل می‌کند؛ این پل همچنین با نام پل سلمان فارسی شناخته می‌شود.

پل چهارم به دلیل اتصال منطقه امانیه که محل دانشکده ادبیات و راه مستقیم به سمت مرکز شهر است، نقش بسیار پررنگی در راهپیمایی‌ها دارد.

پل پنجم اهواز به منظور سهولت رفت‌وآمد و عبورومرور در سال ۱۳۷۵ ساخته شد؛ این پل دارای ۲ باند مخصوص اتومبیل است و خیابان جمهوری اسلامی، بلوار ساحلی غربی و بلوار ساحلی شرقی را به هم متصل می‌کند.

پل ششم اهواز با نام پل صنایع فولاد نیز شناخته می‌شود؛ کارخانه‌های نورد و صنایع دستی که در ۲ سمت رود کارون قرار دارند، با این پل به هم متصل می‌شوند. پل هفتم یکی از زیباترین پل های اهواز به‌شمار می‌رود که با نام‌های آبشار اهواز، آبشار رنگین‌کمان و گفتگوی تمدن‌ها نیز شناخته می‌شود؛ ضمن اینکه لقب طولانی‌ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه را نیز به خود اختصاص داده است.

پل طبیعت با حدود ۵۰۰ متر طول و پنج متر عرض، با هدف عبورومرور عابران پیاده ساخته شده است؛ در ۲ سمت آن، ۲ پارک مهم شهر یعنی پارک ساحلی و پارک لاله قرار دارند.

ماهیگیری یکی از تفریحات رایجی است که می‌توانید در این مکان انجام دهید.