تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۵
کد خبر: ۲۶۱۹۹۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره

 مشاور معاون اول رییس جمهور با اشاره به اهمیت تحقق اقتصاد دریامحور در دولت سیزدهم بیان کرد:توسعه تجارت خارجی کشور با ایجاد زنجیرهای از پروژه‌‎های زیرساختی اولویت‌دار که دربرگیرنده سواحل شرق تا غرب کشور خواهند بود به تحقق اقتصاد دریامحور منجر خواهد شد.

 محمد امینی رعایا یکشنبه در نشست با مدیران بنادر و دریانوردی خوزستان و متولیان امور دریایی در بندر امام خمینی(ره) افزود: سواحل و بنادر خوزستان نقش سرنوشت‌سازی در اقتصاد دریامحور دارد که باید به صورت کارشناسی به ظرفیت‌های کاربردی این استان توجه شود.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و همچنین پیگیری های جدی معاون اول رییس جمهور برای ارتقای سهم جمهوری اسلامی ایران در اقتصاد دریامحور گفت:قرار گرفتن ایران در جایگاه اصلی اقتصاد دریامحور نیازمند طرح کلان و کاربردی است.

امینی رعایا اظهار داشت:تدوین این طرح با محوریت ارکان معاونت اول رییس جمهور در دست تهیه است که پیش از هرچیز باید نیازسنجی ها و ظرفیت های لازم به خوبی شناسایی و در کنار یکدیگر قرار گیرند.

مشاور معاون اول رئیس جمهور بیان کرد:به همین منظور، معاون اول رییس جمهور شورای توسعه سواحل مُکران را تشکیل داده و متولی آن نیز مشخص شده است.

وی افزود: همچنین در راستای تعیین متولی دیگر مناطق ساحلی کشوربا هدف نهایی شدن طرح کلان اقتصاد دریامحور، باید ظرفیت ها و نیازهای موجود در استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان نیز شناسایی و مورد بررسی قرار گیرد.

امینی رعایا بیان داشت: سفر امروز به استان خوزستان در همین راستا انجام شده تا با تعامل و همفکری که صورت می گیرد، برنامه ریزی های لازم در حوزه تدوین این طرح انجام شود.

مشاور معاون اول رییس جمهور افزود: قطعا" در راستای اجرایی شدن این چشم انداز (اقتصاد دریامحور) باید پروژه های کاربردی و زیرساختی اولویت‌دار متعددی در استان‌های ساحلی از جمله خوزستان اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه دولت در حوزه منابع مالی با محدودیت هایی روبه رو است اظهار داشت:این در حالی است که بدون تکیه به منابع دولتی، ظرفیت‌های قانونی متعددی برای اجرا و بهره‌برداری از این پروژه ها وجود دارد.

امینی رعایا محدوده زمانی اجرای این پروژه ها دو تا سه سال عنوان کرد و گفت: باید توجه داشت که ارکان اجرایی معاونت اول رییس جمهور از ظرفیت تسهیل گری و رفع موانع احتمالی در پیشرفت پروژه های اولویت دار در حوزه تحقق اقتصاد دریامحور را برخوردار است.

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان نیز در این نشست گفت: این استان از بنادر و جاده های ترانزیتی برخوردار است و می‌تواند واسطه اتصال بنادر هند و آسیای جنوب شرقی با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا باشند.

سید سعید حسینی نژاد اظهارداشت: ایران یکی از اعضای اتحادیه اوراسیا است که این اتحادیه دربرگیرنده بازاری جمعیتی بالغ بر ۱۸۰ میلیون نفر است.

وی ادامه داد: اولویت های اقتصاد دریامحور را نمی توان تنها صادرات و یا واردات دانست بلکه بکارگیری از ظرفیت های موجود، فعالیت های تجاری کشورمان را با وسعت بیشتری همراه می کند.

حسینی نژاد اضافه کرد: کشورهای جنوب آسیای شرقی، می توانند از طریق ظرفیت هایی که در بنادر ایران بخصوص با محوریت خوزستان وجود دارد، دسترسی مناسبی به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا داشته باشند.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
سید صادق موسوی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
0
0
در اهواز اکثر فروش دارو ها به نرخ مصوب نیست روی پاکت دارو یه قیمت و فروش دارو یه قیمت دیگر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار