تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱
کد خبر: ۲۶۱۸۶۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور با بیان اینکه عملکرد شرکت پشتیبانی امور دام در حوزه حمایت از مرغداران به تجدید نظر نیاز دارد، گفت : بر اساس اساسنامه این شرکت موظف به حمایت از تولیدکنندگان است.

چهارآیین رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور گفت : در شرایط کنونی عملا حمایت چندانی از مرغداران نکرده و فقط در مواقعی که عرضه مرغ زیاد شده و قیمت مرغ به کف قیمت بازار می‌رسد، ورود کرده و مرغ تولیدی مرغداران را آن هم نه به شکل خرید محصول بلکه به صورت فرآورده بسته بندی شده یخ زده خریداری می‌کند.

 چهارآیین ادامه داد: این چه حمایتی است که شرکت پشتیبانی امور دام از مرغداران می‌کند که درست موقعی که مرغدار تا گلو در ضرر است، مرغش را با قیمت کف بازار از او خریداری می‌کند.

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور اضافه کرد: دولت برای حمایت از تولیدکننده باید مازاد مرغ تولیدی مرغداران را با قیمت تمام شده کارشناسی به صورت زنده درب واحد‌های تولیدی خریداری کند و از این طریق اجازه ندهد مرغداران ضرری را متحمل شوند.

چهارآیین با بیان اینکه بر اساس مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار قیمت مرغ منجمد به ازای هر کیلوگرم به ۵۰ هزار تومان رسیده، گفت: از سوی دیگر قیمت خرید مرغ منجمد توسط شرکت پشتیبانی امور دام از تولیدکنندگان به ازای هر کیلوگرم مرغ سویه آرین ۶۰ هزار تومان اعلام شده که ما بتفاوت این قیمت با قیمت مرغ منجمد ۵۰ هزار تومانی برای مصرف کننده به عنوان سوبسید از جیب دولت می‌رود، در صورتی که اگر این سوبسید در اختیار مرغداران قرار گیرد، نه فقط تولیدکنندگان مرغ وارد فاز ضرردهی نخواهند شد، بلکه قیمت تمام شده مرغ نیز پایین آمده و مرغ با قیمت کمتری به دست مصرف کننده خواهد رسید.

 وی با بیان اینکه یارانه تولید در قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی و منابع طبیعی دیده شده و برای حمایت از تولیدکنندگان مرغ سکوت قانونی نداریم، گفت: عدم استفاده از این قانون در حمایت از امر تولید مرغ سبب شده امروز تعداد واحد‌های مرغ گوشتی کشور از ۲۷ هزار تولیدکننده در سنوات گذشته به ۱۵ هزار واحد کاهش پیدا کند و این یعنی حدود ۴۰ درصد تولیدکنندگان کشور ورشکست شده و یا از چرخه تولید خارج شده اند.

وی با بیان اینکه دولت برای حمایت از تولیدکنندگان باید برنامه‌ریزی دقیق انجام دهد، گفت: دولت برای حمایت از مرغداران باید به صورت جدی ورود کرده و اجازه ندهد مرغداران از چرخه تولید خارج شوند.

چهارآیین اشاره‌ای هم به ظرفیت‌های تولید مرغ در کشور داشت و گفت: همین الان ظرفیت این را داریم که سالانه یک میلیون تن صادرات مرغ به خارج از کشور داشته باشیم که این ظرفیت غافل مانده و هیچ برنامه‌ای برای آن نداریم.

چهارآیین با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: در حالیکه سال گذشته ماهیانه به طور متوسط بین ۱۲۰ تا ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری کشور انجام می‌گرفت، این عدد هم اکنون به زیر ۱۰۰ میلیون قطعه و به حدود ۹۰ میلیون قطعه رسیده است.

چهارآیین اشاره‌ای هم به کاهش ۳۰ درصدی مصرف مرغ در کشور داشت و گفت: این کاهش در پی بالا رفتن نرخ تورم و کاهش قدرت خرید مردم رخ داده، در حالیکه به راحتی می‌شد با اختصاص کالابرگ بجای یارانه جلوی این امر را گرفت.

 وی یادآور شد: در ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار بود تنها در ماه‌های اردیبهشت و خرداد یارانه داشته باشیم و در ادامه این یارانه به شکل کالابرگ دربیاید که عملا هنوز این اتفاق نیافتاده است، هرچند بر اساس آخرید وعده‌ها قرار است در ماه آینده به صورت آزمایشی در یکی از استان‌ها بجای یارانه، کالابرگ الکترونیک اختصاص داده شود .مرجع / باشگاه خبرنگاران
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار