تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۳
کد خبر: ۲۶۱۸۰۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 استاندار خوزستان با اشاره به احیای رودخانه کارون گفت: اصلاح شبکه فاضلاب و تکمیل کانال‌های انتقال آب‌های سطحی در حال انجام است در پی آن ۱۹ نقطه از ۲۴ نقطه فاضلابی که وارد رودخانه کارون می‌شد، مسدود و کارون نجات پیدا خواهد کرد.

  صادق خلیلیان، استاندار خوزستان در برنامه مسیر پیشرفت صدا و سیمای مرکز خوزستان در خصوص دریافت حق‌آلایندگی از شرکت‌های آلاینده، اظهار داشت: حق‌آلایندگی در سال‌های متمادی به عنوان طلب استان از شرکت‌های آلاینده به شمار می‌رفت و دولت گذشته موفق به دریافت آن نشد، بنابراین احصا حق‌آلایندگی به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گرفت و حاصل آن دریافت 5 هزار و 300 میلیارد تومان بود که میان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها توزیع شد.

خلیلیان پیرامون چگونگی توزیع حق‌آلایندگی در استان بیان کرد: شهرداری‌ها در سنوات مختلف بیشترین درآمد حاصل از عوارض، ارزش افزوده و غیره را صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان می‌کردند و بخش اندکی از آن برای عمران و آبادانی شهر هزینه می‌شد، در توزیع حق‌آلایندگی دو ضابطه مورد توجه قرار گرفت، نخست دوری و نزدیکی به منابع آلاینده و سپس جمعیت تا همه شهرها و روستاها از آن بهره‌مند شوند در همین راستا سهم شهرداری‌های 87 شهر استان از دریافت حق‌آلایندگی 70 درصد شد، همچنین 30 درصد آن نیز برای جمعیت روستایی مشمول این عوارض در نظر گرفته شد.
وی با اشاره به انباشت معوقات کارگران شهرداری عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که در بدو آغاز به‌کار در خوزستان با آن مواجه شدیم، مطالبات کارگران شهرداری‌ها بود در این راستا 40 درصد از حق‌آلایندگی دریافتی از سوی شهرداری‌ها را به پرداخت معوقات کارگران اختصاص دادیم و این مطالبات به صفر رسید و 60 درصد آن را نیز بلوکه کردیم تا برای مصارف روزمره شهرداری‌ها مصرف نشود.

استاندار خوزستان تصریح کرد: یک کارگروه تخصصی ویژه‌ تعیین طرح‌های اولویت‌دار شهرداری‌ها در شهرهای مختلف تعیین شد تا مشکلات 87 شهر استان خوزستان برطرف شود.

خلیلیان در خصوص تشکیل کمیته فنی برای دهیاری‌ها افزود: مبلغ اختصاص یافته به دهیاری‌ها تحت نظر این کمیته فنی در زمینه‌های مختلف بر حسب نیاز مصرف خواهد شد.

وی با اشاره به تکمیل باند دو طرفه شمال به جنوب پل شهید چمران از محل اعتبارات حق‌آلایندگی ادامه داد: با تکمیل این پل بخش اعظمی از ترافیک کاهش یافت و مابقی آن نیز تکمیل خواهد شد.

استاندار خوزستان از تعریف نقشه راه برای اعتبارات حق‌آلایندگی در شهرهای استان خبر داد و گفت: نقشه راهی برای اعتبارات حق‌آلایندگی در شهرهای مختلف براساس پروژه‌های مورد نیاز هر شهر مشخص شده تا تحول اساسی را در شهرهای استان شاهد باشیم.

خلیلیان گفت: راه‌اندازی طرح‌های عمرانی در شهرها بخشی از مشکلات بیکاری شهری را رفع خواهد کرد، خوشبختانه در اهواز، آبادان و خرمشهر فعالیت‌ها آغاز شده است‌.

وی با اشاره به فرسودگی سیستم حمل و نقل شهری، اظهار داشت: در مرحله نخست موفق شدیم تا از محل عوارض آلایندگی 199 دستگاه اتوبوس را به استان خوزستان اختصاص دهیم تا شاهد رفاه شهروندان، بهبود سیستم حمل و نقل شهری و کاهش کرایه‌های درون شهری باشیم.

استاندار خوزستان بیان کرد: در راستای بهبود سیستم حمل و نقل سریع شهری بنا است تا تعدادی ون به سیستم حمل‌ و نقل شهری افزوده شود تا مجموعه مکملی از اتوبوس، مینی‌بوس و تاکسی را داشته باشیم.

خلیلیان در رابطه با آخرین وضعیت اجرای طرح فاضلاب در شهر اهواز عنوان داشت: در بدو ورود به استان خوزستان فاضلاب اغلب محلات شهر اهواز بدون اینکه بارندگی صورت گرفته باشد، کف خیابان روان بود؛ این موضوع نشان از غفلت و بی‌توجهی بزرگ‌ در سال‌های گذشته دارد.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم تصمیم‌گیری کرد تا فاضلاب شهر اهواز را با اجرای طرح اساسی ساماندهی کند، بنابراین در راستای تکمیل طرح اصلی دو ساله دولت از سال گذشته 144 نقطه بحرانی شناسایی شد و جبهه‌های گسترده کاری در شهر فعالیت خود را آغاز کردند، امسال نیز رفع مشکل فاضلاب 70 نقطه بحرانی دیگر در دستور کار قرار گرفت و به این صورت مشکل نقاط بحرانی مناطق مختلف را در راستای طرح اصلی برطرف خواهد شد.

استاندار خوزستان افزود: تصفیه فاضلاب شهر اهواز در دولت گذشته افتتاح شد، اما اتصال و شبکه آن در جهت بهره‌برداری مردم برقرار نبود، بنابراین اتصالات و شبکه آن برقرار شد در عین حال تاسیسات تصفیه فاضلاب غرب نیز در حال تکمیل است.

خلیلیان در رابطه با ترمیم نوارهای حفاری ادامه داد: از میان 80 خیابانی که کار آسفالت آن‌ها باید انجام شود تا دو هفته گذشته 44 خیابان تکمیل شد و مابقی در همین ماه به اتمام می‌رسد، 240 میلیارد تومان از محل سفرهای استانی دولت به سازمان آبفا اختصاص یافت تا طرح‌های مربوطه و ترمیم نقاط حفاری را سرعت بخشد.

وی با اشاره به احیای رودخانه کارون ابراز داشت: اصلاح شبکه فاضلاب و تکمیل کانال‌های انتقال آب‌های سطحی در حال انجام است در پی آن 19 نقطه از 24 نقطه فاضلابی که وارد رودخانه کارون می‌شد، مسدود خواهد شد و کارون نجات پیدا خواهد کرد.

استاندار خوزستان گفت: افزون بر تصفیه‌خانه‌های فاضلاب اهواز و شادگان شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، ماهشهر، مسجدسلیمان و بندر امام خمینی(ره) نیز در حال انجام هستند و به تدریج بهره‌برداری خواهند شد و فاضلاب تصفیه شده حاصل از آن به صنعت و کشاورزی اختصاص می‌یابد.

خلیلیان در خصوص ابرپروژه غدیر اظهار داشت: ابرپروژه غدیر در 3 مرحله انجام شده است که مرحله نخست آن آب را از کرخه دریافت می‌کرد؛ سال گذشته در چارچوب مصوبات دولت 34 هزار میلیارد تومان به خوزستان برای اجرای طرح‌های مختلف اختصاص یافت و بخش‌ میانی ابرپروژه غدیر اجرا شد تا آب را از دز به شهرهای استان منتقل کنیم.

وی بیان کرد: طرح غدیر در صورت تکمیل همه استان را تحت پوشش قرار خواهد داد.

استاندار خوزستان با بیان اینکه دلیل عدم وجود تنش آب شرب امسال اجرای طرح غدیر است، عنوان داشت: درجه شوری آب کرخه 1800 است در حالی که این شاخص در دز حدود 600 است که استاندارد آب بین‌المللی است از سال گذشته آب شرب یک هزار و 500 روستا نیز پایدار شد و یا دارای آب جدید شدند.

خلیلیان تصریح کرد: یک هزار روستای دیگر باقی مانده که فعالیت‌های لازم برای آبدار کردن آن‌ها در حال انجام است؛ ضمن اینکه سایر شهرها تحت پوشش چند طرح تامین آب قرار دارند.

وی با بیان اینکه کارهای بزرگی در چارچوب مصوبات سفر هیئت دولت انجام شده است؛ ابراز داشت: پروژه‌های راه‌های اصلی استان فعال شده است و همین امر موجب توسعه صنعت استان خواهد شد.

استاندار خوزستان با اشاره به تکمیل بیمارستان 220 تختخوابه علوی آبادان گفت: این بیمارستان در مصوبات سفر هیئت دولت وجود داشت و در بحث گردشگری سلامت اهمیت بسیاری دارد.

خلیلیان با اشاره به راه‌آهن دوخطه اهواز - اندیمشک، اظهار داشت: پروژه دو خطه کردن راه‌ آهن اهواز به اندیمشک 5 سال بر زمین مانده بود که در چارچوب مصوبات سفر هیئت دولت انجام می‌شود.

وی در پایان بیان داشت: پروژه‌های فرهنگی از جمله خانه هنرمندان و غیره نیز در حال انجام است که برخی از آن‌ها یا به بهره‌برداری رسیده‌اند و یا در آینده نزدیک به بهره برداری خواهند رسید.
مرجع / باشگاه خبرنگاران
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار