تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷
کد خبر: ۲۶۱۶۹۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 
کوثر کریمی: به گفته‌ کارشناسان مختلف حوزه سلامت، تغذیه و بهداشت، کشتار غیرمجاز علاوه بر ایجاد آلودگی زیست محیطی باعث تجمع حشرات موذی و گسترش آلودگی هم می‌شود؛ از سوی دیگر کشتار در انظار عمومی ضمن وجهه ناخوشایندی که برای زیبایی شهر دارد، باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی در بین مردم به ویژه کودکان می‌شود.

متأسفانه کشتار غیرمجاز دام در برخی مبادی ورودی اهواز و مناطق حاشیه‌نشین این شهر از جمله کوی‌ الصافی به معضلی بهداشتی تبدیل شده و باعث ایجاد انواع خطر و نابسامانی نظیر شیوع انواع بیماری‌ها، آلودگی محیط، تجمع حیوانات، حشرات و جوندگان، آسیب روانشناسی، نازیبایی مبلمان شهری و انتقال عوامل بیماری‌ها به مناطق دیگر می‌شود.

بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و ماده ۴ و ۱۲ قانون سازمان دامپزشکی کشتار غیرمجاز دام در خارج از کشتارگاه خلاف قانون بوده و قابل پیگرد در مراجع قضایی است؛ هر مورد از کشتار غیرمجاز دام می‌تواند خطر ابتلا به تب کریمه کنگو را در پی داشته و سلامت مردم را نیز تهدید کند.

به علت عدم وجود سیستم سپتیک فاضلاب و دفع فضولات این موارد سبب آلودگی‌های محیط زیست و تجمع حیوانات حشرات و جوندگان می‌شود.

کشتار دام در خارج از کشتارگاه و در معابر عمومی و شهری عملی غیرفرهنگی و نشان‌دهنده عدم رعایت اصول نوین شهرنشینی است؛ ذبح دام در معابر عمومی و در برابر چشم کودکان تأثیر منفی بر روح و روان آنها گذاشته و با دیدن این صحنه‌های کشتار که بعضاً با خشونت نیز همراه است آثار زیان بار روانی در کودکان ایجاد  و در درازمدت باعث ایجاد رفتارهای خشونت بار در افراد می‌شود.

کشتار غیرمجاز دام‌ها در مبادی اصلی تردد شهرها، آویزان بودن لاشه و همچنین ریختن خونابه و فضولات حاصل از کشتار دام‌ها چهره زشت و نازیبایی به این مناطق می‌دهد و سبب نارضایتی مسافران عبوری از آنجا شده است؛ نقل و انتقال غیرمجاز دام‌ها به منظور کشتار علاوه بر احتمال انتقال بیماری‌ها به افراد سالم می‌تواند باعث انتقال عوامل بیماری‌زای دامی از یک منطقه به منطقه دیگر و فراگیر شدن این بیماری و اپیدمی در منطقه جدید شود.

گوشتی که به روش کشتار کنار جاده‌ای به فروش می‌رسد، ممکن است آلودگی‌های زیادی داشته باشد؛ وقتی دامی کنار جاده ذبح می‌شود ممکن است برای مصرف ناسالم و گوشت آن غیرقابل استفاده باشد، همچنین مسئله گرد و خاک و آلودگی ناشی از سوخت ماشین‌هایی که از جاده عبور می‌کنند همه از عواملی هستند که سبب آلودگی گوشت می‌شود.