تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۵
کد خبر: ۲۵۴۴۳۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره

مدیر پایگاه میراث‌جهانی شوش از انتقال اشیای گور پیش از تاریخ چگاسفلی (خاتون) به موزه شوش خبر داد.

به‌گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، بیژن حیدری‌زاده افزود:این اشیاء در ویترین مربوط به این تدفین پیش از تاریخی قرار گرفت و با این انتقال، ویترین آرامگاه زن ۶ هزار سالۀ چگاسفلی در موزۀ باستان‌شناسی شوش پس از سه سال و نیم تکمیل شد.

وی در ادامه با بیان این‌که محوطۀ باستان‌شناختی چگاسفلی یا تل باستانی چگاسفلی از آثار ملی ایران است که در دشت زهره در جنوب‌شرقی خوزستان و به فاصلۀ اندکی از خلیج‌فارس قرار دارد افزود: این محوطهٔ باستانی یک مکان آیینی بسیار مهم است که در دشت «زیدون» و در حاشیه جنوبی رودخانه زهره شهرستان بهبهان در استان خوزستان قرار دارد.

این محوطه یکی از وسیع‌ترین محوطه‌های پیش از تاریخی در جنوب‌غربی ایران است که متعلق به دوران ۴۷۰۰ تا ۳۸۰۰ پیش از میلاد است.

مدیر پایگاه میراث‌جهانی شوش با اشاره به این‌که چگاسفلی یکی از محوطه‌های تاریخی نامزد ثبت‌ جهانی است گفت: پیرامون محوطه چگاسفلی ناحیه‌ای قرار دارد که ساکنان باستانی محوطه، مردگان خود را در آن‌جا به خاک سپرده‌اند، دریافت‌های اولیه باستان‌شناسان از گورستان این محوطه نشان می‌دهد، سنت تدفین در تل چگاسفلی واقع در جنوب‌غربی ایران منحصر به‌فرد بوده و نظیر آن در هیچ مکان دیگری یافته نشده است.

او افزود: یکی از گورهای منحصر به‌فرد این محوطه، متعلق به زن جوانی است که دکتر عباس مقدم کاوشگر گورستان چگاسفلی، نام آن را خاتون می‌گذارد. اشیای داخل گور وی و قرارگیری گور اختصاصی‌ آن  در میان گور نخبگان آن دوره نشان از جایگاه اجتماعی، سیاسی و مذهبی این زن جوان داشت که همین موضوع باعث شد تا تیم کاوش با همکاری پایگاه میراث‌جهانی شوش در اواخر سال ۱۳۹۷، او را به موزۀ شوش انتقال دهند.

حیدری‌زاده با بیان این‌که برای او، جایگاه (ویترین) ویژه‌ای ساخته شد تا در معرض دید مردم باشد اضافه کرد: هم‌اکنون در این جایگاه، افزون بر اسکلت، اشیایی که درون گور خاتون قرار داده شده بود همانند وضعیت اولیه کشف جانمایی شدند.

وی در خصوص نحوه تدفین این خاتون گفت: جسد خاتون در یک چالۀ ساده گذاشته شده و به شیوه چمباتمه‌ای یا جنینی دفن شده بود که این تدفین، یکی از روش‌های تدفین در جهان باستان است؛ همچنین در کنار خاتون یک لگن مسی بزرگ، یک کوزۀ مسی، یک سنجاق‌سر، دو کاسه مرمرین، یک جام سفالی، یک خنجر، یک شمشیر بزرگ و مقدار زیادی قلاب‌های بافندگی قرار داده شده بود؛ ضمن این‌که یک سنگ وزنه هم نزدیک پیشانی خاتون قرار داشت.

مدیر پایگاه میراث‌جهانی شوش با اشاره به این‌که  در جهان باستان، اشیای متعلق به فرد به ‌همراه او دفن می‌شدند گفت: به همت پایگاه میراث‌جهانی شوش و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، گورنهاده‌های خاتون چگاسفلی پس از سه سال و نیم به موزۀ شوش منتقل و در کنار اسکلت او و در ویترین ویژه‌ای که برای او ساخته شده بود قرار داده شدند.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار