تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲
کد خبر: ۲۴۹۸۳۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
  همزمان با هفته میراث‌ فرهنگی و روز جهانی موزه‌ها، از سه تابوت‌ اشکانی پس از ۲۵ سال در موزه شوش رونمایی شد.

 مدیر پایگاه میراث‌ جهانی شوش با اعلام این خبر افزود: محوطه باستانی گلالک در جنوب شهر شوشتر و در مجاورت شهر (محوطه باستانی دستووا) و همچنین بین دو رودخانه شطیط و گرگر واقع است.

بیژن حیدری‌زاده با بیان این‌که محوطه گلالک در سال ۱۳۶۵حین تسطیح اراضی کشاورزی کشف شد گفت: کاوش این محوطه باستانی توسط دکتر مهدی رهبر انجام شد که فصل اول تا سوم آن در خلال سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ و فصل چهارم آن نیز در سال ۱۳۷۷ انجام شد که به دنبال این کاوش‌ها، مجموعه‌ای از آرامگاه‌های حُکام محلی خوزستان (الیماییدها) در دوره اشکانی کشف شد.

او گفت: این آرامگاه‌ها شامل پنج گور سردابه‌ای بود که در هر یک تعدادی تابوت و اشیاء تدفینی شامل ظروف سفالی و شیشه‌ای وجود داشت و یک سردیس نفیس از الهه میترا نیز از این گورها بدست آمد.

مدیر پایگاه میراث‌جهانی شوش اضافه کرد: به‌دلیل عدم تأسیس اداره میراث‌فرهنگی شوشتر در آن زمان، سه تابوت از مجموعه تابوت‌ها در سال ۱۳۶۵ به شوش منتقل شدند که این تابوت‌ها طی سال های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵ توسط مجید مقدسیان، محمدعلی شهبازی و اینجانب مرمت شدند.

او با بیان اینکه متأسفانه به دلیل عدم توجه کافی، تابوت‌های یادشده در سال‌های گذشته آسیب دیده بودند افزود: با شکل‌گیری پایگاه میراث‌جهانی شوش و ساماندهی مخازن اموال، مرمت و ساماندهی این تابوت‌ها در دستورکار قرار گرفت و اقدامات حفاظتی مجدد این تابوت‌ها توسط کارشناسان پایگاه میراث‌جهانی انجام و به‌منظور نمایش و قرار گرفتن در موزه شوش آماده و اکنون پس از ۲۵ سال، این تابوت‌ها برای اولین بار و به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی و روز جهانی موزه‌ها رونمایی شدند.

حیدری‌زاده با اشاره به ساماندهی و ارتقای سطح کیفی و کمی موزه شوش نیز تصریح کرد: طی ۲ سال گذشته با اعتباری نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومان، وضعیت کالبدی موزه شوش ساماندهی و تغییرات محتوایی قابل توجهی در موزه داده شد که از آن جمله می‌توان به تهیه و نصب نزدیک به ۷۰ متر مربع تابلوهای محتوایی در خصوص شهر باستانی شوش، اصلاح نمای غربی موزه و نیز انتقال چندین اثر سنگی نفیس از دوره‌های اشکانی و هخامنشی به درون موزه اشاره کرد.

او یادآور شد: انتقال تابوت‌های گلالک به موزه شوش نیز در راستای محتوای جدید موزه و تکمیل آن صورت گرفته است.

موزه شوش در سال ۱۳۴۵ در جوار قلعه و محوطه باستانی شوش گشایش یافت. این موزه یکی از مهم‌ترین موزه‌های اشیای ایران باستان به‌شمار می‌رود و آثار باارزشی را از دوره‌های مختلف تاریخی در خود جای داده است. 

مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار