تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۹
کد خبر: ۲۴۹۷۰۷
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
در پی تداوم گرد و غبار
 دبیر کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای خوزستان گفت: آزمون مدارس هفت شهرستان در روز چهارشنبه لغو و ادارات این شهرستان‌ها ۲ ساعت دورکاری خواهند داشت.

 محمدجواد اشرفی  با اشاره به تداوم گرد و غبار در هفت شهرستان شمالی این استان اظهار داشت: در شهرستان‌های اندیمشک، دزفول، شوشتر، گتوند، مسجدسلیمان، لالی و اندیکا که احتمال افزایش گرد و غبار برای ساعت‌های صبح وجود دارد، کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوا تصمیم بر دورکاری ۲ ساعته ادارات و دستگاه‌های اجرایی اتخاذ کرده است.

وی با بیان اینکه آزمون مدارس این هفت شهرستان‌ برگزار نمی‌شود، اضافه کرد: آزمون پایه نهم که بصورت هماهنگ استانی است  در ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه در همه استان برگزار می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: با توجه به داده های هواشناسی و ایستگاه‌های سنجش هوای استان غلظت گرد و غبار در سایر شهرهای خوزستان، روند کاهشی دارد و پیش بینی این است که به استثنای شهرستان‌های شمالی که احتمال افزایش گرد و غبار برای ساعت‌های صبح وجود دارد برای سایر شهرهای خوزستان شرایط عادی باشد.

بر اساس این گزارش، اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان از کاهش غلظت گرد و غبار در شهرهای خوزستان خبر داده و میزان غلظت گرد و غبار را در ساعت ۲۲ سه شنبه در شهرستان‌های آبادان ۴۷۷، امیدیه یک هزار و ۶، اندیمشک یک هزار و ۳۲۱، اهواز ۷۳۰، ایذه یک هزار و ۷۴، بندرامام ۸۰۱، بهبهان یک هزار و ۲۱، حمیدیه ۳۷۶، دشت آزادگان ۴۳۷، شادگان ۶۳۲، شوش ۵۴۰، شوشتر یک هزار و ۱۹۶، گتوند یک هزار و ۴۲۶، ماهشهر ۷۵۹، مسجدسلیمان ۸۱۸ و هندیجان ۹۴۷ میکروگرم برمترمکعب گزارش کرده است.

حدمجاز غبار در هوا ۱۵۰ میکروگرم برمترمکعب است.

توده گرد و غبار با منشاء کانون‌های کشور عراق و سوریه از عصر دوشنبه وارد خوزستان شده و در اغلب شهرستان‌ها به بیش از ۲۰ برابر حدمجاز رسید. بیشترین میزان گرد و غبار در ساعت ۲۲ در حمیدیه و در ساعت ۲۳ در بندرامام ۱۰ هزار میکروگرم برمترمکعب ( ۶۷ برابر حدمجاز) گزارش شده که حداکثر توان اندازه گیری ایستگاه‌های سنجش هوا در استان است.

در پی وقوع این پدیده، کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای خوزستان تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات سراسر استان را در روز سه شنبه (امروز) اعلام کرده و امتحانات مدارس نیز لغو شده است.

این دومین تعطیلی سراسری خوزستان به دلیل گرد و غبار در اردیبهشت ماه است؛ پیش از این ادارات خوزستان ۱۲ اردیبهشت نیز به دلیل گرد و غبار تعطیل شده بود.

پدیده گرد و غبار امروز هشت استان کشور را به تعطیلی کشانده و پروازهای فرودگاه‌های اهواز، آبادان و دزفول را نیز با اختلال مواجه کرده است.

هواشناسی خوزستان با اشاره به کاهش پدیده گرد و خاک در عراق، پیش بینی کرده است که این پدیده تا اوایل وقت چهارشنبه ادامه داشته باشد.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار