تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵
کد خبر: ۲۴۹۶۴۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره


در حال حاضر مهم‌ترین فاکتوری که با کمک آن کشورهای مختلف را مقایسه می‌کنند و میزان رشد آن‌ها را بررسی می‌کنند، شرایط اقتصادی و توسعه آن است. شاید در نگاه اول این فاکتور را ناعادلانه و نامناسب بدانیم؛ اما حقیقت این است که بهبود و توسعه در شرایط اقتصادی تا حدود زیادی می‌تواند بقیه فاکتورهای توسعه و رشد کشورها را هم شامل شود. به عبارت دیگر با رشد و توسعه اقتصادی یک کشور می‌توانیم به این نتیجه برسیم که میزان اشتغال‌زایی، رشد صنایع مختلف، سلامت جسمی، میزان امید به زندگی، رفاه و مواردی از این دست در چه شرایطی قرار دارد.

با توجه به موارد ذکر شده ممکن است برای شما هم سوال باشد که ایران در حال حاضر چه شرایطی را سپری می‌کند؟ آیا ما فقیر هستیم و یا ثروتمند؟ در عین حال در مقایسه با سایر کشورهای درحال‌توسعه چه جایگاهی داریم؟

در ادامه این صفحه مسئله رشد اقتصادی به‌صورت مختصر بررسی می‌شود و شرایط ایران را با چند کشور درحال‌توسعه دیگر ازنظر اقتصادی مقایسه می‌کنیم.

شاخص رشد اقتصادی چیست؟

به‌طور کلی رشد اقتصادی به معنای افزایش در کمیت و کیفیت کالاها و خدمات اقتصادی است که یک جامعه آن را تولید و مصرف می‌کند. اگرچه در ظاهر تعریف رشد اقتصادی بسیار آسان به نظر می‌رسد؛ اما حقیقت این است که اندازه کیری دقیق آن بسیار سخت و دشوار است.

در این میان شاخص اقتصادی داده‌های مختلفی را شامل می‌شود و همه آن‌ها را کنار هم می‌توانند به‌عنوان شاخص رشد اقتصادی در نظر گرفته شوند. به عیارت دیگر این شاخص‌ها می‌توانند درباره میزان سلامت اقتصادی کلی یک کشور قضاوت کنند و هرکدام از آن‌ها تنها زمانی مفید هستند که در کنار سایر فاکتورها بررسی شوند. در غیر این صورت ممکن است قضاوت‌های اشتباهی داشت و نتوان عملکرد اقتصاد را به‌درستی تحلیل کرد و تشخیص داد.

در میان شاخص‌های مختلف اقتصادی، منظور از رشد اقتصادی درصد تغییر در تولید ناخالص داخلی در یک دوره زمانی است. علاوه بر آن شاخص رشد اقتصادی و رشد آن درنتیجه مواردی مانند افزایش کمیت و کیفیت در نیروی کار، رشد تکنولوژی، دسترسی بهتر به مواد اولیه، بهبود محیط کسب و کار و بهبود ابزارهای تولید حاصل می‌شود.

به‌طور مثال یکی از فاکتورهای مهم برای رشد اقتصادی و بهبود در محیط کسب و کار این است که افراد شاغل در این حوزه بتوانند به شکل راحت و سریعی انتقال هزینه‌های خرید را انجام دهند. طی چند دو دهه اخیر نیز خرید و فروش در محیط کسب و کار با تغییرات زیادی روبرو شده و کارفرمایان، کارآفرینان و مصرف‌کنندگان توانستند به شکل راحت‌تری با کمک کارت به کارت اینترنتی بانک پارسیان وجه موردنظر، نقل و انتقال هزینه خرید و فروش را انجام دهند. البته این فاکتور در برابر رشد اقتصادی بسیار ناچیز محسوب می‌شود.

جایگاه ایران و کشورهای درحال‌توسعه در اقتصاد جهانی

کشور ما بعد از انقلاب اسلامی با فراز و فرود و تحریم‌های بسیار زیادی روبرو شده است. علاوه بر آن در همان ابتدای انقلاب جنگ 8 ساله بر ایران تحمیل شد که نتیجه آن از بین رفتن بسیاری از زیرساخت‌ها و توقف اقتصاد ایران بود. به‌طوری‌که تمام توان و انرژی مردم و مسئولین جهت دفع دشمن خارجی صرف شد.

باوجود تمام تحریم‌ها، جنگ تحمیلی و جنگ‌های اقتصادی که ایران طی 4 دهه پشت سر گذاشته، بازهم رشد اقتصادی خوبی را تجربه کرده است. برای اثبات این موضوع باید شرایط اقتصادی ایران با چند کشور درحال‌توسعه دیگر سنجید که شرایط نامناسب اقتصادی مانند جنگ و تحریم‌ها را درک نکردند و به شکل راحتی در مسیر اقتصادی خود گام برداشتند.

در عین حال ایران توانسته باوجود این مشکلات دستاوردهای زیادی را کسب کند و ازنظر سطح توسعه‌یافتگی به شرایط تقریبا معقول و مناسبی برسد. برای درک این موضوع باید برخی از متغیرهای اقتصادی را برای ایران و چند کشور درحال‌توسعه مقایسه کنیم تا به نتیجه درست و دقیق برسیم.