تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۹
کد خبر: ۲۲۷۹۲۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 دبیر شورای سلامت اهواز با اشاره به افزایش مراجعان به مراکز جامع سلامت این شهر برای انجام تست PCR گفت: در حال حاضر تعداد مراجعان روزانه به این مراکز ۸۰۰ نفر در روز است که نسبت به هفته گذشته دو برابر شده است.

امرالله مردانی اظهار داشت: اگر روند افزایشی مبتلایان ادامه دار باشد قطعا اهواز وارد پیک چهارم بیماری می شود که این موضوع بسیار نگران کننده است لذا از شهروندان انتظار داریم که رعایت دستورالعمل های بهداشتی را جدی بگیرند.

وی افزود: کار تست گیری از مبتلایان در مراکز منتخب سطح شهر اهواز در حال انجام است  و تیم های رهگیری در قالب طرح شهید سلیمانی کار بیماریابی را برعهده دارند. 

رعایت پروتکل های بهداشتی در شرق اهواز به میزان ۶۵ درصد است

دبیر شورای سلامت اهواز با بیان اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی در شرق اهواز به میزان ۶۵ درصد است افزود: این میزان در حاشیه شهر کمتر است که از مردم انتظار داریم برای جلوگیری از انتشار بیماری از سفر رفتن و دورهمی های خانوادگی پرهیز کنند.

وی به آثار جبران‌ناپذیر قطعی احتمالی برق بر زنجیره سرد نگهداری واکسن‌های کرونا اشاره کرد و افزود: در صورت قطعی مکرر برق، زنجیره سرد مخازن انبار واکسن قطع می‌شود و واکسن‌ها خراب می‌شوند بنابراین باید برق این مراکز قطع نشود که خوشبختانه تاکنون برق این مراکز قطع نشده است.

مردانی با اشاره به اینکه هر ویال واکسن برای تزریق به ۱۰ نفر است گفت: واکسنی که از زنجیره سرد خارج شد تنها یک ساعت برای تزریق آن زمان داریم لذا از واجدان شرایط انتظار داریم که هر چه سریع تر نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

فاصله بین ۲ دز واکسن چند روز بیشتر شود مشکلی ندارد

وی عنوان کرد: ما معمولا حداقل زمان بین ۲ نوبت واکسن را اعلام می کنیم اما اگر فاصله بین ۲ دز واکسن چند روز بیشتر شود مشکلی ندارد و شهروندان از این بابت نگران نباشند.

رییس مرکز بهداشت شرق اهواز با اشاره به اینکه ۲ هفته بعد از دز دوم ایمنی در بدن حاصل می شود گفت: افرادی که دز اول خود را دریافت کردند نباید رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله ماسک زدن را کنار بگذارند زیرا ایمنی بعد از دز دوم حاصل می شود.

تزریق واکسن کرونا تا ۹۹ درصد از بروز مرگ جلوگیری می کند

وی افزود: تزریق واکسن شاید از ابتلا به بیماری جلوگیری نکند اما تا ۹۹ درصد از بروز مرگ جلوگیری می کند. در شرایط موجود اولین واکسنی که به دست ما می‌رسد بهترین واکسن است لذا از مردم و گروه سنی سالمندان تقاضا داریم در تزریق واکسیناسیون کوتاهی نکنند.

مردانی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۱۱۰ هزار دز واکسن در شرق اهواز تزریق شده است گفت: ما اکنون روزانه بیش از پنج هزار دز واکسن به شهروندان تزریق می کنیم در حالی که ظرفیت تزریق هشت هزار دز واکسن در روز را داریم. 

تزریق هفت هزار دز واکسن برکت در اهواز 

وی با اشاره به استقبال مردم  از واکسن برکت در اهواز گفت: تاکنون هفت هزار دز واکسن برکت در اهواز تزریق شده و هر چه به جلوتر می رویم استقبال مردم از این واکسن بیشتر می شود.

رییس مرکز بهداشت شرق اهواز با اشاره به اینکه اکنون سوش غالب در دنیا کرونای دلتا یا همان نوع هندی است گفت: سرعت سرایت این ویروس از یک بیمار به بیمار دیگر نسبت به نوع انگلیسی چندین برابر بیشتر است همچنین دوره کمون آن نسبت به ویروس های قبلی کوتاه‌تر است یعنی بیمار سریعتر به حالت بالینی و بستری کشیده می شود.

مردانی گفت: بر خلاف ویروس نوع انگلیسی آبریزش بینی در ویروس دلتا بسیار زیاد اما از بین رفتن حس چشایی و بویایی در آن کمتر است لذا به محض بروز این علائم باید به مراکز بهداشتی مراجعه کنیم. در شرایط موجود هرگونه علائمی مثل سرماخوردگی کرونا بوده مگر خلاف آن ثابت شود.

اثربخشی سواد سلامت بیشتر از رعایت پروتکل های بهداشتی است

وی با بیان اینکه اثربخشی سواد سلامت در بحث کرونا به مراتب بیشتر از رعایت پروتکل های بهداشتی است افزود: متاسفانه هنوز عده ای از مردم به خصوص در شهرستان های کوچک تر تمایلی به زدن واکسن ندارند که لازم است با اطلاع رسانی مطلوب و انجام کارهای فرهنگی سطح سواد سلامت مردم را در این زمینه بالا ببریم زیرا کشور هزینه بسیار زیادی برای خرید واکسن انجام می دهد.

مردانی عنوان کرد: روزانه از ادارات، بانک ها و بازار سرکشی می کنیم و در صورت رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی به فرد و صنف مربوطه اخطار دادیم. از طرفی ما انتظار داریم که مدیران نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی جدی تر باشند زیرا در بین مردم به عنوان یک الگو به شمار می روند.

بیشترین موارد ابتلا به بیماری در اهواز از نشست های خانوادگی است

رییس مرکز بهداشت شرق اهواز گفت: بیشترین موارد ابتلا به بیماری در اهواز از نشست های خانوادگی است لذا انتظار داریم که مردم این موضوع را جدی بگیرند تا بتوانیم بیماری را مدیریت کنیم.

وی بیان کرد: واکسیناسیون بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ راننده تاکسی و اتوبوس های درون شهری از روز گذشته آغاز شد و طبق مصوبه وزارت بهداشت واکسیناسیون نیروهای پلیس راهور و معلمان در دستور کار قرار گرفته است.

مردانی با بیان اینکه مجوز واکسیناسیون افراد بالای ۴۸ سال در خوزستان صادر شد گفت: این افراد می توانند پس از ثبت نام در سامانه به مراکز بهداشتی مراجعه کرده و نسبت به دریافت واکسن اقدام کنند

خیز جدید بیماری در اهواز و استان در کمین است

مردانی بیان کرد: خیز جدید بیماری در اهواز و استان در کمین است و هر لحظه ممکن است وارد موج جدیدی شویم لذا مردم نباید عادی انگاری را در جامعه رواج دهند. ماسک زدن و فاصله گذاری اجتماعی در بحث مقابله با کرونا بسیار مهم است که انتظار داریم به خوبی رعایت شود.

در حال حاضر سه شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز، ۱۱ شهرستان نارنجی و ۱۳ شهرستان زرد کرونایی هستند.

تاکنون ۴۲۰ هزار خوزستانی تحت پوشش واکسیناسیون کرونا قرار گرفته اند. همچنین حدود ۱۲۰ هزار نفر دز دوم واکسنشان را دریافت کرده اند.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار