تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸
کد خبر: ۲۲۰۱۶۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 دپوی چندین ساله ذرت‌های آلوده به سم آفلاتوکسین در انبار‌های بندر امام خمینی (ره) داستانی تامل برانگیز است که همه آن را شنیده اند.

 بار‌ها مطالب مختلفی درباره دپوی بیش از ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده به سم آفلاتوکسین در انبار‌های مجتمع بندری امام خمینی (ره) در سایت باشگاه خبرنگاران جوان و سایر سایت‌های خبری منتشر شده است.

این محموله‌های عظیم که ۲۰ هزار تن آن از کشور هند در سال ۹۲ به وسیله کشتی‌ها وارد بندر امام خمینی (ره) شده بودند، پس از انجام تست‌های مختلف مشخص شد که قابلیت استفاده انسانی، حیوانی و حتی صنعتی ندارند و با نظارت اداره استاندارد شهرستان بندر ماهشهر حتی دانه‌ای از آن‌ها وارد بازار نشد و در گوشه انبار نشستند.

اما ماجرا به اینجا ختم نشد و شرایط گل بود که به سبزه هم آراسته شد، چون هنوز تکلیف این همه ذرت تعیین نشده بود که در سال ۹۵ مجدد محموله به میزان ۱۲۰ هزار تن از کشور برزیل وارد ایران و ماجرا حساس‌تر شد، حواشی و شایعه‌های زیادی مبنی بر ورود آن‌ها به بازار و فروش آن‌ها هم از سوی برخی فرصت طلبان سبب رعب و وحشت مصرف کنندگان شد، ولی با پیگیری‌های مکرر باشگاه خبرنگاران جوان خوزستان خط بطلان بر شایعات کشیده و مشخص شد ۱۴۰ هزار تن ذرت همچنان در حبس به سر می‌برند.

 

از آنجاییکه مرجوع کردن آن‌ها اقدامی راحت و سهل نبود، آزمایش‌های متفاوتی برای استفاده از آن‌ها برای تولید الکل و همچنین بوجاری آن‌ها برای خوراک دام انجام شد، اما نتایج بر وفق مراد نبود و استفاده از آن‌ها برای موارد مذکور منع و از خروج ذرت‌ها از انبار‌ها جلوگیری بعمل آمد، تا اینکه در ۴ بهمن از سوی یک منبع آگاه در محل خبر رسید که تاکنون طی ۲ مرحله مقدار ۶۴ هزار و ۵۰۰ تن از این محصول آلوده بارگیری و به کشور‌های مبداء صادر شده است، اما سوال مردم این است که چرا خبر خروج آنها رسانه‌ای نشد تا برای همه ثابت شود که به جای ورود به بازار، از ایران خارج شده‌اند؟

با توجه به اینکه میزان ذرت‌های آلوده بسیار زیاد بوده و با چندین فروند کشتی و در چندین مرحله باید عملیات مرجوعی آن‌ها صورت گیرد، اما سخنی جالب و تامل برانگیز از سوی غلامرضا شریعتی رییس سازمان ملی استاندارد کشور که چندی پیش از استانداری خوزستان خداحافظی کرده و ریاست این سازمان را بر عهده گرفته، همه را متعجب کرد.

او روز شنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۰ و در سفر به خوزستان و بازدید از اداره کل استاندارد این استان به خبرنگار ما گفت: حدود ۷۰ هزار تن از ذرت‌های آلوده به سم آفلاتوکسین تاکنون از انبار‌های بندر امام خمینی (ره) خارج و به کشور‌های مبداء ارسال شده اند و هم اکنون نیز اقدامات لازم برای مرجوع کردن حدود ۱۵ هزار تن دیگر در حال انجام است.