تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۰
کد خبر: ۲۲۰۰۲۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز:
 رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه نگران شیوع گونه برزیلی کرونا در خوزستان هستیم گفت: ضروری است به دلیل پهلو گرفتن کشتی‌های برزیلی در بندر امام خمینی (ره)، این موضوع را جدی بگیریم.

 دکتر فرهاد ابول نژادیان عصر شنبه در نشست استانی ستاد مدیریت کرونا در اهواز بیان کرد: گونه برزیلی کرونا از نوع انگلیسی آن بسیار خطرناک‌تر است. روز گذشته در برزیل سه هزار و ۸۰۰ فوت ناشی از کرونا ثبت شد لذا باید تدابیر لازم و جدی برای این موضوع در نظر گرفته شود.

وی افزود: با توجه به روند کاهشی آمار بستری ها و بیماران قطعی ناشی از کرونا، در حال عبور از پیک سوم بیماری در خوزستان هستیم. در پایان سال ۹۹موارد بروز بیماری در استان پایین آمده بود که مجدد در فروردین افزایشی شد که دید و بازدیدها تاثیر زیادی در این موضوع داشت. معمولا وقتی روند بروز بیماری افزایشی شود آمار بستری‌ها یک هفته بعد افزایش می یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه آمار بستری‌های ناشی از کرونا در خوزستان تا روز سیزدهم فروردین کاهشی بود گفت: نخستین استانی بودیم که مرحله دوم طرح شهید سلیمانی را از ۱۸ اسفند گذشته شروع کردیم. در ۲ هفته آخر اسفند پارسال بیشترین بروز بیماری را در شهرستان های آغاجاری، باغملک، هفتگل و اهواز داشتیم.

وی افزود: کل موارد بیماری ناشی از کرونا در خوزستان در هفته نخست فروردین نسبت به هفته پیش از آن ، ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده است همچنین موارد بستری ۴.۸ درصد و موارد فوت ۱۴ درصد کاهش یافته است. همچنین موارد بیماری در هفته منتهی به دوم فروردین نسبت به هفته پیش از آن ، ۵۰ درصد بیشتر شده و موارد بستری صفر و موارد فوت ۱۵.۵ کاهش شده است.

ابول نژادیان با اشاره به اینکه میانگین سنی مبتلایان به کرونا در خوزستان ۶۶.۵ سال است گفت: تعداد روزانه تست پی سی آر و رپید، ۲۴ تا ۲۵ هزار تست است و با هیچ استانی قابل قیاس نیست. وی با بیان اینکه هم اکنون نیمی از تست‌های کرونا در کشور در خوزستان انجام می‌شود افزود: روزانه از ۱۸ هزار نفر درب خانه ها تست گیری می شود که منجر به شناسایی بیماران می‌شود.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز رتبه نخست کشور را در فراوانی رهگیری و تست کسب کرده و در هفته نخست فروردین ۸۹ هزار رهگیری انجام داده است.

وی اضافه کرد: در کشور یک میلیون و ۶۷۰ هزار تست درب خانه‌ها انجام شده که ۳۵۸ هزار مورد آن در خوزستان صورت گرفته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: در یک هفته گذشته ۱۹۹ هزار تست سریع در کشور انجام شد که ۹۴ هزار و ۹۰۱ مورد آن در استان خوزستان بود. تنها استانی هستیم که تمام خروجی و ورودی ها را کنترل می‌کنیم.

وی افزود: از ابتدای طرح نمونه گیری از مسافران در فرودگاه اهواز تاکنون از سفر ۳۳۶ نفر ممانعت شد. همچنین در راه آهن اهواز ۱۲۹ مورد، در پایانه‌های مسافربری ۴۴۲ مورد و در مراکز نمونه گیری بیمارستانی اهواز ۳۳۲ مورد مثبت شناسایی شد.

ابول نژادیان با اشاره به اینکه تاکنون ۲۲ هزار و ۹۰۰ دوز واکسن به مردم استان تزریق شده است گفت: از این تعداد ۱۵ هزار و ۱۶۵ دوز به کادر درمانی، ۴۲۳ واکسن به کادر بهداشتی، یک‌هزار و ۷۸۰ واکسن برای بیماران خاص، ۳۶۵ دوز برای پزشکان بالای ۶۰ سال، ۴۸۳ واکسن برای جانبازان، ۵۶۰ دوز برای پاکبانان و ۳۸۳ واکسن به سالمندان تزریق شده است.

وی افزود: تعداد مراجعان به مراکز منتخب درمانی در خوزستان در روز ۱۲ فروردین سه هزار و ۷۲۷ نفر و در روز یازدهم فروردین چهار هزار و ۷۰۲ نفر بود. در مدت اخیر بسیاری از آیین‌های عزا و عروسی برگزار نشد که این موضوع در کاهش آمار بستری ها موثر بود. در هفته نخست فروردین ۱۸ هزار و ۲۱۹ اخطار به اصناف خوزستان داده شد و ۹۳۹ مورد پلمب صنفی صورت گرفت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیان کرد: روند مراجعه به بیمارستان های با قابلیت تخلیه اضطراری کرونا در خوزستان در روز ۱۳ فروردین سه هزار و ۴۵ نفر بود همچنین تعداد بستری‌های مثبت و محتمل استان در روز ۱۳ فروردین ۲۹۲ نفر و در روز ۱۲ فروردین ۳۵۶ نفر بود.

وی افزود: برای اینکه با کمبود تخت در خوزستان روبه رو نشویم با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درمان بیماران سرپایی را در منزل انجام دادیم که این موضوع باعث شد تعداد زیادی تخت بیمارستانی خالی و در اختیار دیگر بیماران حاد قرار گیرد.

ابول نژادیان گفت: از روز ۲۸ اسفند تاکنون برای ۲۸۴ نفر به جای بستری در بیمارستان رازی به محض بروز علایم دارو تجویز شد که ۱۶ نفر بستری مجدد شدند و ۱۲۰ نفر بهبود یافتند. در بیمارستان امام خمینی(ره) نیز ۹۷ نفر، در بیمارستان‌گلستان ۱۸۰ نفر، در بیمارستان امیرالمومنین(ع) ۷۰ نفر، و در بیمارستان سینای کارون ۲۲ نفر نفر به صورت سرپایی در خانه درمان و قرنطینه شدند.

وی افزود: در انتهای سال ۹۹یک‌ هزار و ۷۷۰ بیمار بستری مبتلا به کرونا در خوزستان داشتیم که با درمان بیماران سرپایی تعداد بیماران بستری تا یک هزار و ۴۵۰ نفر کاهش یافت و یکی از دلایل خارج شدن از وضعیت قرمز تعداد کاهش موارد بستری بود.

هم اکنون پنج شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز و ۱۳ شهرستان نارنجی هستند.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار