تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۱
کد خبر: ۲۰۸۹۹۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
زیست بوم فناوری انرژی خوزستان بستری مناسب برای توسعه استان است

  مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: زیست‌بوم فناوری انرژی خوزستان می‌تواند بستری مناسب برای توسعه اقتصادی استان باشد.

فرهاد کیارسی  به نشست اعضای هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت و گاز با رییس مجمع نمایندگان خوزستان به منظور بررسی راهکاری‌های تسهیل و تسریع در اخذ مجوزهای قانونی و توسعه بازار سازندگان تجهیزات در این صنعت اشاره‌کرد و اظهارداشت: در استان خوزستان و به­‌ویژه شهر اهواز ۴۰۰ سازنده تجهیزات صنعت نفت فعالیت دارند که  سابقه فعالیت آنها به دهه ۵۰ برمی‌گردد.

وی در خصوص تجمیع کسب‌­ و کارهایی که تحت عنوان خوشه صنعتی تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی در استان شناخته می‌شود، بیان داشت: این خوشه صنعتی طی ۲ مقطع زمانی مورد توجه و مداخلات حمایتی قرار گرفت.

کیارسی ادامه‌داد: مداخله اول با هدف توسعه کسب­ و کار سازندگان تجهیزات صنعت نفت خوزستان طی سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ انجام شد که منجر به بهبود شرایط تولید و وضعیت بنگاه‌­ها گردید.

وی تصریح‌کرد: حاصل این تلاش توسعه‌­ای، شکل­ گیری طیفی از سازندگان مجموعه‌­ساز در استان و همچنین افزایش تعداد بنگاه­‌های سازنده تجهیزات از ۲۰۰ بنگاه در سال ۸۶  به ۴۰۰ بنگاه در سال ۹۰ شد. 

مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرک های سنعتی ایران به مداخله دوم از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف توسعه فناوری و دسترسی به بازارهای جهانی از طریق ایجاد منطقه ویژه فناوری اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۴، پس از امضای تفاهم­نامه همکاری میان معاونت علمی­­ و فناوری ریاست جمهوری و استانداری خوزستان، توسعه فناوری در حوزه انرژی (نفت، گاز، آب و نیرو) از طریق فعال­‌سازی بنگاه­‌های­ کوچک­ و متوسط بخش­ خصوصی (به­‌ویژه سازندگان تجهیزات صنعت ­نفت) در دستور کار قرار گرفت.

کیارسی تصریح‌کرد: این فرآیند باعث شد بر پایه مدل مفهومی منطقه فناوری انرژی خوزستان، شورای­ راهبری منطقه با ­ریاست استاندار خوزستان و دبیری انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان تشکیل گردد.

وی افزود: هم­‌اکنون، منطقه فناوری انرژی خوزستان از ۴۰۰ شرکت تولیدکننده بخش خصوصی تشکیل شده که از فرصت همکاری دانشگاه‌­ها و مراکز علمی مانند دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه صنعت نفت، پارک علم ­ و فناوری خوزستان و سایر سازمان­‌ها و ارگان‌­های دولتی در استان خوزستان برخوردار بوده و با تجمیع ظرفیت شرکت‌­های فعال در استان خوزستان و ایجاد بستر مناسب برای همکاری اثرگذاران حوزه انرژی، عملا زیست­‌بوم فناوری در این حوزه را به­‌وجود آورده که در نوع خود کم‌­نظیر (و در ایران بی­‌نظیر) است. 

مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران  اضافه‌ کرد: تحت نظارت شورای راهبری منطقه، نهاد مدیریتی منطقه در سال ۱۳۹۶ در قالب یک شرکت سهامی عام (شرکت فناوران ­بنیان انرژی ایرانیان) با مشارکت و سرمایه­‌گذاری سازندگان بخش خصوصی و همچنین صندوق توسعه فناوری­‌های نوین (به نمایندگی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) تأسیس شد.

کیارسی تصریح‌کرد: ماموریت نهاد مدیریتی منطقه فناوری در راستای ارتقاء سازندگان از سطح قطعه‌­سازی به تجهیزسازی و فرآیندسازی، ارتقاء سطح استاندارد تولید، تولید فناوری­‌های مورد نیاز، صدور خدمات فنی و مهندسی، برقراری و توسعه ارتباط مستمر میان منابع علمی و صنعتی و همچنین انتقال فناوری در حوزه انرژی است.

وی خاطرنشان‌کرد: در نتیجه این ماموریت‌ها، شاهد توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار در حوزه فعالیت‌های منطقه فناوری ویژه نفت، گاز و پتروشیمی خواهیم بود.

مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با بیان اینکه با پیگیری‌هایی که صورت گرفته مسیر اخذ مجوز منطقه ویژه علم و فناوری خوزستان از وزارت علوم (شورای عالی عتف) فراهم شده است، گفت: علاوه بر این نیز امتیاز ایجاد شهرک فناوری نفت، گاز و پتروپالایش جنوب غرب کشور در اهواز از سازمان صنایع کوچک و شهرک­‌های صنعتی ایران اخذ شده است.

ایجاد آزمایشگاه مرجع صنعت حفاری با سرمایه گذاری سه میلیون یورویی

کیارسی اضافه‌کرد: در همین رابطه بسترسازی و اقدامات اولیه برای ایجاد مرکز تحقیق، توسعه و نوآوری نفت، گاز و پتروپالایش» (RDI Center) و همچنین آزمایشگاه مرجع صنعت حفاری با سرمایه‌­گذاری بالغ بر سه میلیون یورویی در اهواز نیز صورت گرفته است.

وی همچنین، طراحی و ساخت تأسیسات بهره‌­برداری نفت سریع نصب­ شونده (برای تولید زودهنگام) را یکی از مهمترین برنامه‌­های عملیاتی در حوزه توسعه بازار سازندگان خوزستان عنوان‌کرد و گفت: این طرح به شکلی هوشمند و مبتنی بر نظام مبادلات پیمانکاری فرعی، باعث رونق کسب ­و کار سازندگان استان و اشتغال پایدار را فراهم خواهد کرد.

توجه مراکز علمی اروپایی نسبت به خوشه صنعتی تجهیزات نفت و گاز خوزستان

مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به اهمیت این زیست­‌بوم از سوی مجامع دانشگاهی داخل کشور اشاره‌کرد و ادامه‌داد: به همین دلیل اخیرا نیز از سوی دانشگاه‌­های لوند (سوئد) و اگدر (نروژ) تحت مطالعه مشترکی سرریز دانشی در خوشه­ صنعتی تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان با خوشه مهندسی دریایی و حفاری کشور نروژ مورد ارزیابی و مقایسه قرار گرفت.

کیارسی ادامه‌داد: بسط و توسعه زیست­‌بوم فناوری انرژی با مرکزیت استان خوزستان و شهر اهواز از طریق پیوند ایده و استعداد، سرمایه و استقرار نظام جامع مدیریت تکنولوژی در منطقه فناوری انرژی خوزستان با همکاری نهادهای فعال در این حوزه و اتکا به بخش خصوصی صورت گرفته و توسعه خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، واحدهای تولیدی فعلی در حوزه تجهیزات نفت و گاز استان در چهار طبقه سازندگان درون چاهی، سازندگان ماشین‌آلات و قطعات عمومی، سازندگان شیرآلات و اتصالات صنعت و سازندگان مخازن و سازه‌های فلزی فعالیت دارند.

مرجع / ایرنا
برچسب ها: فناوری ، انرژی ، خوزستان ، توسعه
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار