تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴
کد خبر: ۲۰۸۴۸۱
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به هشدار سازمان هواشناسی در خصوص وارونگی هوا گفت: شهروندان در چنین شرایطی حتی‌الامکان از منزل خارج نشوند و در و پنجره‌ها را بسته نگه دارند چرا که وضعیت هوا به شدت خطرناک است.
 دکتر شکراله سلمان‌زاده چهارشنبه اظهارداشت: در پی اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر وارونگی هوا و افزایش میزان آلودگی ناشی از آلاینده‌ها در خوزستان به ویژه در شهرهای صنعتی به زنان باردار، سالمندان، بیماران قلبی وعروقی، بیماران ریوی و سایر بیماران به خصوص بیمارانی که مشکل تنفسی دارند توصیه می شود به هیچ عنوان از منزل خارج نشوند.

وی افزود: کودکان نیز به دلیل اینکه ساختار دستگاه تنفسی آنان بطور کامل تکامل نیافته در مواجهه با هوای آلوده به ویژه با غلظت بالای ذرات معلق دچار مشکل تنفسی می‌شوند همچنین ورزشکاران و عموم مردم باید از فعالیت‌ ورزشی در روزهای آلوده خودداری کنند زیرا با افزایش تحرک ، بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه، روند اکسیژن‌رسانی کافی در خون و بافت‌ها را نیز مختل می‌کند.

دکتر سلمان‌زاده تاکید کرد: افرادی که بیشترین زمان مواجهه با آلودگی هوا را دارند از جمله ماموران راهنمایی و رانندگی، نیروهای اورژانس و هلال احمر و همچنین کودکان و افراد سالخورده باید از ماسک مورد تایید وزارت بهداشت استفاده کنند.

 رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: توصیه می‌شود شهروندان در شرایطی که هوا آلوده است مایعات به خصوص مایعات گرم، شیر کم‌چرب، میوه و سبزیجات بیشتر مصرف کنند، زیرا خوردن مایعات مکانیزم ریه را تسهیل می‌کند و از طریق خلط از ورود آلودگی به ریه جلوگیری و سلامت فرد را تامین می‌کند.

وی افزود: شهروندان در صورتی که بر اثر آلودگی هوا دچار عطسه و سرفه شدند از آن جلوگیری نکنند و داروی ضد سرفه مصرف نکنند زیرا عطسه و سرفه در مواقع آلودگی هوا به عنوان یک واکنش دفاعی عمل کرده و برای سلامتی فرد مفید است. همچنین غرغره کردن مداوم آب نمک بسیار مفید است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان به همه افراد بخصوص افرادی که مبتلا به بیماری‌های تنفسی هستند توصیه کرد در صورت بروز مشکلات تنفسی به نزدیک‌ترین مرکز خدمات جامع سلامت محل سکونت خود مراجعه و توصیه‌های بهداشتی و پیشگیرانه مرتبط را بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی و زیرنظر پزشک انجام دهند.

آبادان با وجود صنایعی چون پتروشیمی، پالایشگاه، روغن‌سازی ایرانول و پاسارگاد از جمله شهرهایی است که با افزایش میزان آلودگی ناشی از وارونگی هوا مواجه است.

آلودگی شهرهای صنعتی استان خوزستان در چند روز اخیر به دلیل وارونگی هوا افزایش یافته است.

اداره کل بحران استانداری خوزستان در اطلاعیه ای نسبت به افزایش غلظت آلاینده‌ها در شهرهای صنعتی هشدار داده و به شهروندان به ویژه بیماران تنفسی و قلبی، کودکان، سالمندان و گروه‌های حساس، توصیه کرده است: از تردد غیرضروری خودداری کنند.

وارونگی دما یا وارونگی گرمایی یا اینورژن به پدیده‌ای گفته می‌شود که در آن برخلاف حالت طبیعی با افزایش ارتفاع، دما نیز زیاد می‌شود و در این شرایط درجه حرارت پائین جو کمتر از طبقه فوقانی است
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار