تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
کد خبر: ۲۰۸۳۸۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 معاون تربیت بدنی، سلامت و تندرستی آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به طرح ملی کنترل وزن دانش آموزان گفت: هدف اصلی این طرح، کاهش اضافه وزن به میزان ۳ درصد است.

محمود معزی در جلسه شورای آموزش و پرورش استان که امروز (۵ آبان) در استانداری برگزار شد، در خصوص طرح ملی کنترل وزن دانش آموزان، اظهار کرد: این طرح یک طرح ملی با برنامه و بر اساس مطالعه است؛ طرح ملی کنترل وزن دانش آموزان بر اساس سند تحول بنیادین و به دنبال تربیت دانش آموز سالم، دانا و با نشاط است. دو اداره تربیت بدنی و سلامت این وظیفه را برعهده دارند. این طرح اهدافی را دنبال می‌کند، BMI (شاخص توده بدنی) دانش آموزان اندازه گیری می‌شود و همه دانش آموزان تحت پوشش قرار می‌گیرند و در نهایت هدف اصلی این طرح، کاهش اضافه وزن به میزان ۳ درصد است.

 وی افزود: اهداف کیفی این طرح شامل ترویج سبک زندگی سالم، ارتقا سطح آگاهی و کاهش هزینه‌های درمان است. بیش از ۵۹ درصد مردم ایران با اضافه وزن مواجه هستند. همچنین بیش از ۵۶ درصد مردم ایران دچار کم تحرکی هستند.

معاون تربیت بدنی، سلامت و تندرستی آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به دلایل چاقی، گفت: زندگی ماشینی، سبک زندگی و کم تحرکی، از دلایل چاقی هستند. بر اساس گزارش جهانی ۲ تا ۹ درصد هزینه جوامع صرفا از پیامدهای چاقی است. محتواهای آموزشی در خصوص آگاهی بخشی به دانش آموزان، معلمان، مراقبین سلامت و اولیا تولید شده است. همچنین یک دوره آموزشی ۱۶ ساعته برای مراقبین سلامت و معلمان در نظر گرفته شده است.

معزی با بیان اینکه در این طرح وزن و قد دانش آموزان اندازه گیری، غربالگری و شناسایی می‌شود، گفت: بر این اساس دانش آموزان به چاق مفرط، لاغر مفرط، لاغر و چاق تقسیم می‌شوند و پس از آن مشاوره تغذیه‌ای به دانش آموزان و اولیا ارائه می‌شود. ما نمره درس تربیت بدنی را در اولویت مدنظر قرار ندادیم. امیدواریم به اهداف این طرح یعنی افزایش آگاهی دانش آموزان و اولیا، پیشگیری از هزینه درمان، تغییر سبک زندگی، کاهش چاقی و کنترل آن برسیم.

مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار