تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
کد خبر: ۲۰۸۱۰۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 مدیر شبکه آب و فاضلاب آبادان گفت: بیش از ۱۳ هزار انشعاب غیر مجاز آب در این شهرستان شناسایی شده است که ضمن آلودگی آب در کاهش کمی آن در شبکه نیز تاثیرگذار هستند.

  مصطفی مهرانفر چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران انشعابات غیرمجاز را مهم‌ترین عامل هدررفت آب در این آبادان دانست و اظهار داشت: نبود تعادل فشار در شبکه توزیع به علت غیربرنامه‌ای بودن انشعابات، احتمال نشت آلاینده‌ها و ایجاد آلودگی در شبکه هنگام افت فشار و اتصال مجدد از مشکلات انشعاب‌های غیرمجاز است.

وی استفاده بیش از حداستاندارد و نیاز از آب به علت عدم اندازه‌گیری، پرداخت نکردن آب‌بها، تشدید نشت از این انشعابات و نصب غیر اصولی آن را از جمله مشکلات انشعابات غیرمجاز دانست.

مدیر شبکه آبفا آبادان افزود: افرادی که دارای انشعاب غیرمجاز آب هستند با مراجعه به امور مشترکین ادارات آبفا در شهرهای آبادان، چوئبده و اروندکنار ، تقاضای اشتراک قانونی کنند تا علاوه بر بخشودگی جرایم انشعابات غیرمجاز، هزینه حق انشعاب را نیز بصورت اقساط پرداخت نمایند.

مهرانفر بیان کرد: در صورت مراجعه نکردن این مشترکین، علاوه بر جمع‌آوری انشعاب غیرمجاز و اخذ جریمه، اشخاص متخلف به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

۵۰ درصد شبکه فاضلاب آبادان فرسوده است

وی با بیان اینکه آبادان دارای ۷۵۰ کیلومتر شبکه فاضلاب است گفت: ۴۳۰ کیلومتر از این شبکه فاضلاب نیاز به بازسازی و اصلاح دارد.

مدیر شبکه آبفا آبادان افزود: عمده مشکل فاضلاب آبادان مربوط به مناطقی مانند علوانیه، شطیط، فیه و کوی ملت است که توسعه شهری ندارند و با مشکل تملک نیز مواجه هستند، ضمن اینکه ۲۰۰ کیلومتر از فاضلاب مناطق مربوط به شرکت پالایش نفت به دلیل ساخت و سازها در این منازل از بین رفته است و نیاز به جابجایی دارد .

مهرانفر اظهار کرد: شبکه فاضلاب شهری آبادان دارای مشکلات زیادی است که در چند ماه گذشته با امکانات محدود تلاش‌های زیادی برای رفع گرفتگی و اصلاح آن انجام شد.

وی عمر مفید شبه فاضلاب آب را بین ۲۵ تا ۳۰ سال عنوان کرد و گفت: برای احداث، نوسازی و بهسازی شبکه فاضلاب در ۴۳۰ کیلومتر نیاز به اعتبار ۱۹ هزار میلیارد ریالی است. 

مدیر شبکه آبفا آبادان افزود: یکی دیگر از مشکلات شبکه فاضلاب آبادان تداخل آبهای سطحی با شبکه فاضلاب در ۱۷ نقطه است که برای جداسازی آن و انتخاب پیمانکار مناقصه در حال اجراست.

مهرانفرد گفت: متاسفانه ۴۰۰ کیلومتر از خیابان‌های آبادان بخصوص در مناطقی مانند امیرآباد، مصلی، امیرکبیر فاقد جوی دفع آبهای سطحی است که دفع آب‌های سطحی توسط فاضلا انجام می‌شود که این امر باعث فرسودگی شبکه فاضلاب آبادان شده است.

وی بیان کرد: از مرداد ماه سال جاری تا کنون ۱۸۶ کیلومتر از شبکه فاضلاب آبادان به صورت دستی و بیش از ۲ هزار و ۹۰۰  توسط ماشین آلات لایروبی شد و در این مدت بیش از یکهزار و ۳۵۰ درب منهول به سرقت رفتند جایگزین شد.

مهرانفر اظهار داشت: ۹ ایستگاه اصلی که بیش از پنج سال لایروبی نشده‌اند مورد لایروبی قرار می‌گیرند و برخی از این ایستگاه‌ها نیز تجهیز و نوسازی شده‌اند ضمن اینکه تا پایان آبان ماه سال جاری ۱۰۰ کیلومتر دیگر از شبکه فاضلاب لایروبی خواهد شد.

وی با اشاره به سفر رییس مجلس شورای اسلامی به آبادان تصریح کرد: در این سفر مصوب شد پنج هزار میلیارد ریال اعتبار به صورت ۲ ساله به آبادان تخصیص داده شد که از این میزان ۲ هزار میلیارد آن توسط نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی از طریق ماده ۲۵۶ پیگیری شد ولی تاکنون این مبلغ اختصاص داده نشده است.

مدیر شبکه آبفا آبادان افزود: همچنین ۱۷۰ میلیارد ریال در بحث نوسازی شبکه فاضلاب آبادان از طریق اعتبارات طرح آبرسانی ملی اختصاص یافته که این اعتبار نیز به ما داده نشده است و هم اکنون از چهار ایستگاه پمپاژ شبکه فاضلاب آبادان ۲ ایستگاه به دلیل فرسودگی از کار افتاده است.

سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد شبکه آبرسانی شهرستان آبادان

در ادامه با اشاره به اختصاص روزانه ۱۴۵ هزار مترمکعب آب آشامیدنی از طریق طرح آبرسانی غدیر به شهرستان آبادان گفت: ۸۵ درصد آب شهرستان آبادان از طریق آبرسانی غدیر و ۱۵ درصد نیز از رودخانه بهمنشیر تامین می‌شود.

مهرانفر با اشاره به رشد ۲۰ درصدی آب در زمان آغاز اپیدمی کرونا بیان کرد: پیش از این روزانه ۷۵ هزار مترمکعب آب مورد نیاز شهرستان از طریق طرح آبرسانی غدیر تامین می‌شد و اکنون این میزان ۲ برابر شده است.

وی اظهار داشت: مخزن جدید تصویه خانه شهر چوئبده با ظرفیت روازنه هفت هزار متر مکعب آبرسانی تا یک ماه آینده وارد مدار خواهد شد ضمن اینکه پروژه آب شیرین کن اروندکنار به ۷۵ درصد رشد فیزیکی رسیده که فاز نخست آن با ظرفیت سه هزار و ۵۰۰ مترمکعب در روزهای آینده وارد مدار خواهد شد.

مدیر شبکه آب آبادان گفت: از ۶ ماه آینده آب مورد نیاز شهرستان آبادان از سد دز تامین خواهد شد که با اجرایی شدن آن به لحاظ کیفی بسیار مطلوب‌تر خواهد شد و دیگر نیازی به تصفیه ندارد.

وی افزود: ۵۶ درصد از شبکه آب آبادان فرسوده است که از سال ۹۶ تا پایان تیرماه سال جاری بیش از یکهزار و ۷۰۰ کیلومتر شبکه توزیع جدید در شهرستان اجرایی شده است.

مهرانفر اظهار داشت: برای احداث ۲۷۰ کیلومتر شبکه جدید و خط در شهرستان آبادان نیاز به سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

کل شبکه فاضلاب آبادان پیش از آغاز جنگ تحمیلی ۱۴۵کیلومتر شبکه شرکتی و ۱۴۵ کیلومتر شبکه شهری بود که از سال ۷۰ تا ۹۲ با اجرای پروژه های فاضلاب ۴۳۳ کیلومتر به شبکه فاضلاب آبادان اضافه شد
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار