تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۴
کد خبر: ۲۰۴۸۲۷
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 معاون امور تولید شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه طبیعی است که هر کشور بر اساس میزان مساحت میدان‌های نفتی مشترک دارای سهم مشخصی در تولید است، گفت: بر همین اساس ایران در تولید نفت خام از میادین مشترک نسبت به کشور عراق عقب نیست.

فرخ علیخانی اظهارداشت: اگر تفاوت تولیدی بین ۲ طرف وجود داشته باشد بر اساس مساحت میادین مشترک نفتی در خاک آن کشور است.

وی گفت: برداشت و تولیدی که انجام می‌شود به صورت مستمر از سوی مراجع بین المللی توسط هر ۲ کشور مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول در شرکت ملی نفت ایران میزان تولید در میادین نفتی مشترک را متعادل و مساوی دانست و افزود: میزان تولید در میادین مشترک غرب کارون نیز نشان دهنده این موضوع است.

وی تنها تفاوت موجود در برداشت نفت از میادین مشترک توسط ایران را استفاده از ظرفیت‌های داخلی عنوان‌کرد و گفت: درصورتی که ممکن است عراق از امکانات بیشتری برای تولید برخوردار باشد؛ اما این موضوع باعث نشده که ایران از برداشت میزان سهم تعیین شده عقب باشد.

اولویت تولید با استخراج نفت از میادین مشترک است

معاون امور تولید شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه نیاز پالایشگاهی و صادرات نفت کشور دارای ظرفیت مشخصی است، گفت: بر همین اساس کار استخراج نفت از میادین مشترک به عنوان یک اولویت تعیین شده و با جدیت دنبال می‌شود.

علیخانی تصریح‌ کرد: اولویت بعدی تولید با چاه‌های نفتی است که از نظر مهندسی دارای مشکل هستند و به همین منظور کار استخراج از آنها با این هدف انجام می‌گیرد که تولید در این چاه‌ها تحت الشعاع قرار نگیرد تا از چالش‌های بعدی در رابطه با بازتولید آنها جلوگیری گردد.

وی تامین خوراک پالایشگاه‌ها را همراه با کمیت و کیفیت عنوان‌کرد و افزود: باید توجه داشت که کیفیت خوراک پالایشگاه‌های کشور با یکدیگر متفاوت است به این معنی که هر تولیدی را نمی‌توان به هر پالایشگاهی اختصاص داد؛ بنابر این نوع تولیدات متناسب با مشخصات طراحی هر پالایشگاه صورت می‌گیرد.

این مقام مسئول در شرکت ملی نفت ایران یادآورشد: بر همین اساس، تعهدات پایین دستی این شرکت برای تامین نیاز پتروشیمی‌ها، شرکت گاز، صنایع عمده در بخش گاز، بخش‌های تولیدکننده برق در حال انجام است.

علیخانی خاطرنشان‌کرد: مجموع این شرایط و نیازها، میزان تولید نفت در کشور را تنظیم می‌کند.

تمرکز صنعت نفت بر توانمندی سازندگان داخلی کالا

معاون امور تولید شرکت ملی نفت با اشاره به تلاش‌هایی که در بخش توسعه و تولید نفت در شرایط آب و هوایی سخت جنوب کشور انجام می‌شود، گفت: در اطراف کشور، شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا حضور دارند اما در ایران با استفاده از ظرفیت داخلی نتایج به‌وجود آمده در بخش توسعه و تولید نفت رضایت بخش است.

علیخانی تمرکز فعلی صنعت نفت را تقویت و توانمندسازی سازندگان داخلی کالاهای مورد نیاز صنعت نفت عنوان‌کرد و افزود: تا پیش از این کالاهای با تکنولوژی‌های پایین یا متوسط نیز مورد حمایت مجموعه نفت قرار می‌گرفت اما لازم است با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت می‌گیرد این توانمندی در مسیر ساخت و تهیه کالا و خدماتی با تکنولوژی‌های بالا قرار گیرد.

وی یکی از برنامه‌ریزی‌های جدی که در شرکت ملی نفت ایران صورت گرفته را نوسازی و بازسازی تاسیسات این صنعت دانست و گفت: در این رابطه اقدامات خوبی در مناطق نفت‌خیز آغاز شده و در این خصوص از ظرفیت‌های داخلی بسیار مناسبی استفاده شده است.

تحویل و تحول تاسیسات تلمبه خانه غرب کارون به شرکت نفت و گاز اروندان

معاون امور تولید شرکت ملی نفت در بخش دیگری از این گفت‌وگو از تحویل و تحول تاسیسات تلمبه خانه نفتی غرب کارون به شرکت نفت و گاز اروندان خبر داد و گفت: این اقدام امروز در حالی صورت گرفت که حجم قابل توجهی از تولیدات این منطقه به ویژه از میادین مشترک با کشور عراق به مبادی صادراتی انتقال می‌یابد.

وی تصریح‌کرد: تا پیش از این این تاسیسات در اختیار شرکت مهندسی توسعه نفت(متن) بوده که طی فرآیندی به شرکت اروندان به عنوان بهره‌بردار منتقل شده است.

علیخانی اضافه‌کرد: پیش از این نیز در زمینه میدان دارخوین و میدان آزادگان جنوبی چنین فرآیند انتقالی صورت گرفته است.

تلمبه خانه غرب کارون به عنوان گلوگاه مهم صادرات نفت میادین غرب کارون، در فاز اول ظرفیت انتقال ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک و سنگین را دارد و این میزان در فاز دوم به بیش از یک میلیون بشکه خواهد رسید.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار