تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۹
کد خبر: ۲۰۴۷۵۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 بخشی از ساباط تاریخی و ثبت ملی بیدل واقع در محله قلعه دزفول به علت فشار نخاله‌های ساختمانی تخریب شد.

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول اعلام کرد: ساباط بیدل مربوط به دوره قاجار در محله قلعه دزفول در کوچه مجدیان واقع شده که در ۱۲ بهمن ماه سال ۸۱ با شماره ۷۱۰۴ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.
مسعود شامدیل تخریب املاک شمالی و جنوبی را عامل صدمات جدی وارد شده بر این ساباط تاریخی دانست و افزود: این اثر ثبت ملی بوده که برخی  افراد بدلیل  دستیابی و برون رفت از مشکلات خانه‌های قدیمی و تاریخی و بلا تکلیف بودن آن اماکن، در اقدامی خودسرانه این اثر تاریخی را تخریب کردند.
وی با بیان اینکه انباشته شدن مصالح و نخاله‌های ساختمانی پشت دیوار به این ساباط تاریخی فشار آورده بود، گفت: افزایش حجم مصالح و ورود آب در فصل بارندگی تخریب این بنا را به همراه داشته است.
شامدیل اظهارداشت: باید اقدام قانونی برای مقابله با اقدامات صورت گرفته نسبت به بافت قدیم و آثار تاریخی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه تردد از این ساباط از سال‌های گذشته ممنوع شده بود، افزود: بازسازی این اثر تاریخی بزودی توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول آغاز می‌شود.
رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول ادامه داد: بافت قدیم دزفول هویت تاریخی این شهر است که مردم نیز باید علاوه بر نهادهای دولتی در حفظ و نگهداری آن کوشا باشند.

ساباط‌ یا سابات یا صاباط یا سعباط از ویژگی‌های معماری زیست‌بوم‌های گرمسیر و کویری است. این آثار تاریخی در ایران در استان‌هایی مانند یزد، کرمان، اصفهان، خوزستان، خراسان جنوبی و غیره یافت می‌شوند. 

شهر دزفول از جمله مراکز مهم شهری و تاریخی استان خوزستان است که با پیشینه تاریخی چندهزار ساله از قدیمی‌ترین شهرهای کشور محسوب می‌شود.
بافت آجری دزفول به عنوان یک سرمایه ملی دارای بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی است که برخی از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار