تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
کد خبر: ۲۰۴۴۳۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
  " گیاه کونوکارپوس و نقش آن در مشکلات تنفسی" روز دوشنبه توسط کارشناسان استانی و کشوری و اعضای هیات علمی دانشگاه در نشست شبکه ملی جامعه و دانشگاه به صورت آنلاین مورد بررسی قرار گرفت.

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز در این نشست گفت: تحقیقات ۲ ساله در دانشگاه علوم پزشکی اهواز نشان می‌دهد میزان دانه‌های گرده گیاه کونوکارپوس بین ۹ گونه ۴.۸۸ درصد است در نتیجه مشکلات آلرژیک می‌تواند نتیجه چند عامل شامل اسپور قارچ یا کونوکارپوس و سطح بالایی از آلودگی‌های محیطی از جمله صنعت باشد.

نوراله معلمی افزود: چون در شهرهایی مانند دزفول و خرمشهر نیز با وجود درخت کونوکارپوس اما این مشکل وجود ندارد بنابراین ترکیب آن با آلودگی‌های نفتی و صنعت می‌تواند موثرواقع شود.

وی پیشنهاد داد تا علاوه بر هرس درختان کونوکارپوس، دنبال یافتن علل احتمالی دیگر با همراهی دانشگاه باشیم.

دیگرعضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در خصوص سرانه فضای سبز گفت: میزان این شاخص در شهرهای خوش آب و هوا بین ۱۲ تا ۳۰ متر مربع و در اهواز حدود ۱۳ متر مربع است در حالی که با توجه به شرایط این شهر باید ۵۰ متر مربع باشد چون مهمترین اثرات فضای سبز تعدیل دما و جذب گرد و غبار است.

کونوکارپوس دارای کارایی گیاه پالایی

مهرانگیز چهرازی بیان کرد: برای بهبود پوشش گیاهی باید از گیاهان با خاصیت گیاه پالایی استفاده کنیم یعنی دارای قابلیت رشد سریع، مقاوم به آلاینده های موجود و سازگار با منطقه باشند و کونوکارپوس در این زمینه بهترین پاسخ را داده است.

وی افزود: این گیاه دارای ویژگی‌های مهمی از جمله تحمل نور و گرمای شدید، مقاومت به شوری، خشکی و آلودگی هوا را دارد و از گیاهان شفابخش دارویی است.

مقاله‌ای در خصوص حساسیت زا بودن کونوکارپوس منتشر نشده

چهرازی ادامه داد: گل‌های نر کونوکارپوس، دانه های گرده را درهوا پراکنده نمی‌کنند و در کیسه گرده باقی می‌ماند پس نباید آلودگی هوا و مشکلات تنفسی را به این گیاه نسبت بدهیم چون براساس تحقیقات صورت گرفته کمترین دانه های گرده در هوا به کونوکارپوس اختصاص داشت و بیشترین مربوط به علف های هرز و قارچ های معلق در هوا بود که آلودگی ایجاد می‌کنند؛  تاکنون مقاله ای در خصوص اینکه دانه گرده کونوکارپوس حساسیت زا باشد منتشر نشده است.

وی بین کرد: این گیاه علاوه بر اهواز در گچساران، بوشهر و بندر عباس نیز وجود دارد اما در آن مناطق مشکلی ایجاد نکرده است بنابراین آلودگی‌های صنعتی اهواز نیز می‌تواند باعث مشکلات تنفسی شود البته دانه گرده باعث حساسیت می شود.

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز اضافه کرد: مخالف هرس کردن کردن درختان هستم چون اهواز به فضای سبز نیاز دارد و معماری گیاهان و تاج درختان برای ما مهم است.

وی ادامه داد:این گیاه آلودگی‌های نفتی و خاکی را جذب می‌کند و بهتر است با دید مثبت به آن توجه کنیم.

هرس درختان شهریور انجام شود

رییس اداره محیط زیست خدمات شهری شهرداری اهواز نیز گفت: صنایع اهواز الزامات محیط زیست را به صورت کامل اجرا نکردند و اصرار بر این بود که بگوییم صنعت گناهی ندارد و درخت کونوکارپوس مقصر است.

ناهید ممبینی افزود: این گمان باعث شد قبل از انجام مطالعات دقیق کونوکارپوس متهم شد و در یک روز یا یک هجمه ۲۵۰ اصله از این درخت ریشه کن شد.

وی ادامه داد: هرس درختان را انجام می دهیم اما تقاضا داریم حداقل تا شهریور به علت گرمای هوا و نیاز به پوشش گیاهی اقدامی صورت نگیرد.

ممبینی بیان کرد: ما نمی گوییم که این گیاه آلرژی ایجاد نمی کند اما اساتید محیط زیست و علوم پزشکی باید به حوزه صنایع نیز ورود کنند.

رییس اداره محیط زیست خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: هم اکنون ۳۶۸ هزار اصله کونوکارپوس در اهواز وجود دارد.

در این نشست معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز حضور داشت.

تنگی نفس شهروندان خوزستانی همزمان با نخستین باران‌های پاییزی از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و تا سال ۱۳۹۴ بیش از ۶۰ هزار نفر به دلیل مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه‌کردند.
۱۸ گزینه به عنوان عامل این تنگی نفس در خوزستان بررسی‌ شد و چهار احتمال "مشعل‌های چاه‌های نفت، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن زباله و گرده‌ گیاهی" به عنوان عامل تنگی‌نفس معرفی‌شدند.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز در آخرین اعلام نظر، گرده درخت کونوکارپوس را به عنوان عامل اصلی این نفس‌تنگی ها معرفی‌کرد.

گیاه «کونوکارپوس» که مساحت قابل توجهی از فضای سبز شهرهای خوزستان به ویژه اهواز را پوشانده، به عنوان عامل اصلی تنگی نفس اهوازی‌ها از سوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز معرفی و توسط اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز تایید شده است.

بر همین اساس شورای سلامت خوزستان هرس گیاهان کونوکارپوس را به منظور جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی مصوب کرده است.

ایدنی رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سال ۹۵ اعلام کرده بود که آمار مراجعه بیماران تنفسی به دنبال نخستین بارندگی‌های پائیزی، با هرس درختان ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش یافته است.

با گذشت ۶ سال از آغاز تنگی نفس شهروندان همزمان با نخستین باران های پاییزی، هنوز هم میان موافقان و مخالفان نظریه گرده افشانی گیاه کونوکارپوس به عنوان عامل تنگی نفس‌های پاییزی همزمان با نخستین باران‌ها اختلاف نظر وجود دارد.

از ۲۷ مهر تا دهم آبان پارسال،  ۱۲هزار و۵۷۶ نفر با عارضه تنفسی در خوزستان، راهی مراکز درمانی شدند که سوم تا هفتم آبان بارندگی قابل ملاحظه‌ای در خوزستان ثبت شد و در روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان نیز به دنبال بارندگی یک هزار و ۵۳۴ نفر راهی مراکزدرمانی شدند.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار