تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴
کد خبر: ۲۰۴۴۰۱
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل بیمه سلامت خوزستان:
 مدیرکل بیمه سلامت خوزستان گفت: اجرای کامل طرح نسخه نویسی الکترونیکی در این استان با تعامل موسسه‌های درمانی و پزشکی امکان پذیر است و در نهایت نتایج مثبتی در نظام سلامت به دنبال خواهد داشت.

دکترعلی خسروی با اشاره به اهمیت نسخه نویسی الکترونیک در نظام سلامت اظهار داشت:نسخه نویسی الکترونیک، به روز رسانی مطالبات پزشکان و موسسات طرف قرارداد، اجرای  پروتکل های درمانی مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تجویز و مدیریت هزینه‌های سلامت در آینده نظام سلامت را به دنبال خواهد داشت و سبب کاهش هزینه‌ها نیز خواهد شد.
وی استقبال و همکاری پزشکان و موسسات طرف قرارداد از نسخه نویسی الکترونیک را در یک سال اخیر مطلوب توصیف کرد و افزود:در سال‌های گذشته مراکز درمانی، مطب‌ها، داروخانه ها و همچنین بیمارستان‌ها اطلاعات خود را به صورت کاغذی یا به صورت سی. دی به بیمه سلامت ارائه می دادند و سپس در اداره به صورت مکانیزه و الکترونیک، ذخیره و رسیدگی می‌شد.
مدیرکل بیمه سلامت خوزستان با بیان اینکه هم اکنون اطلاعات الکترونیک بر روی فضای ابری یا واقعی سرور ذخیره می‌شوند تاکید کرد: در هر زمان که نیاز باشد این امکان را داریم به این اطلاعات دسترسی داشته باشیم و برای گزارش‌های مختلف از آنها استفاده کنیم.
خسروی اظهار داشت: غیر از حوزه درمان که به صورت واقعی باید انجام شود، اسنادی که در بیمارستان ها برای بیمار ایجاد می‌شود به صورت الکترونیک برای بیمه سلامت ارسال می‌شود و کارشناسان این اداره کل نیز به صورت الکترونیک اسناد را بررسی و رسیدگی کرده و به بیمارستان ارجاع می‌دهند و بیمارستان از آن اسناد رسیدگی شده یک گزارش نهایی گرفته و سند را برای پرداخت مطالبات تحویل می‌دهد.
مدیرکل بیمه سلامت خوزستان گفت: در سال گذشته هشت شهرستان درخوزستان به صورت پایلوت (آزمایشی) فعالیت الکترونیک خود را آغاز کردند که نتایج قابل توجهی از جمله تولید بیش از ۱۶۸ هزار نسخه الکترونیک و به روزرسانی پرداخت مطالبات مطب‌ها و موسسات فعال در حوزه الکترونیک شد.

وی گفت: در حوزه سرپایی این فرآیند از سال جاری در کشور آغاز شده و به این ترتیب است که اطلاعات بیمار اعم از نوع بیماری‌های سابق و داروهای مصرفی و همچنین تاریخ اعتبار دفترچه بیمه با ارائه کد ملی به پزشک مورد قرارداد بیمه سلامت، به صورت آنلاین در اختیار پزشک خواهد بود.
خسروی افزود: بیمار با ارائه کد ملی خود، یک کد رهگیری از سامانه دریافت خواهد کرد که با مراجعه مراکز خدمات درمانی مانند داروخانه‌ها، مراکز تصویربرداری و سایر موسسات درمانی، آن کد را ارائه می دهد و دیگر نیازی به همراه داشتن دفترچه کاغذی نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه با وجود سامانه نسخه نویسی الکترونیک، کاغد و دفترچه دیگر مبادله نمی‌شود گفت: اگر دفترچه‌ای برگه سفید داشت اما تاریخ اعتبار آن به اتمام رسیده بود ما باید این دفترچه را باطل و یک دفترچه جدید برای بیمار صادر می کردیم اما اکنون به این کار نیازی نیست و پزشک به صورت آنلاین مدت اعتبار دفترچه بیمه بیمار را مشاهده خواهد کرد.
مدیرکل بیمه سلامت خوزستان تاکید کرد: با توسعه این سیستم، اطلاعات هر بیمار به شکل یک پرونده سلامت در فضای ابری اینترنت به وجود خواهد آمد و هر فردی که به پزشک مراجعه می‌کند پزشک می‌تواند به اطلاعات آن بیمار دسترسی داشته باشد که هر گروه درمان اطلاعات مربوط به خود را مشاهده خواهند کرد.

وی یکی از مشکلات گروه درمانی را نبود اطلاعات کافی از سابقه بیمار دانست و افزود: به دلیل اینکه پزشک از سابقه بیمار اطلاعات کافی ندارد، نمی‌داند چه سطحی از درمان برای بیمار طراحی کند و بسیاری از مواقع یک پرونده جدید برای بیمار تشکیل می‌دهند اما با توسعه این برنامه و استفاده از این فضا توسط همه گروه های درمانی با ایجاد یک پرونده در فضای اینترنت، مشکل دسترسی به اطلاعات درمانی بیمارمرتفع خواهد شد.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار