تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۷
کد خبر: ۲۰۴۳۹۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در رابطه با تلاش‌های صورت گرفته برای عدم خروج تالاب بین‌المللی شادگان از کنوانسیون رامسر،گفت: به شهرداری آبادان هشدار دادیم که در صورت عدم جانمایی مکان دفع پسماندها با دستور قضایی و اعلام جرم مواجه خواهد شد.
هشدار محیط زیست خوزستان به شهرداری آبادان/تالاب شادگان جای پسماند نیست

محمد جواد اشرفی در رابطه با تلاش‌های صورت گرفته برای عدم خروج تالاب بین‌المللی شادگان از کنوانسیون رامسر، اظهار کرد: پیگیری زیادی انجام شده که جلوی این موضوع گرفته شود اما به دلایل مختلف از جمله موقعیت جغرافیای شهر آبادان و عدم  وجود مکان مناسب برای دفع پسماند این موضوع به زمان واگذار شد‌ه است.

وی افزود: با توجه به طرح مطالعاتی که در منطقه برای مدیریت پسماندهای استان انجام شد در این طرح مقرر شد پسماندهای  شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان در یک محدوده مشخص شده در حوزه سرزمینی شهرستان خرمشهر که اکنون محل فعلی دفع پسماندهای خرمشهر است دفن شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: به شهرداری آبادان هشدار دادیم که در صورت عدم جانمایی مکان دفع پسماندها با دستور قضایی و اعلام جرم مواجه خواهد شد.

اشرفی با بیان اینکه این موضوع در کارگروه استانی پسماند نیز مطرح شد و مورد تایید دادستانی، استاندار و معاونت عمرانی قرار گرفت، عنوان کرد: در این کارگروه مقرر شد پسماندها ظرف 45 روز به محل دفن پسماندهای خرمشهر جابه‌جا شوند.

وی گفت: این تصمیم تغییرات بزرگی را به دنبال خواهد داشت اما قطعاً نیاز به زمان دارد ضمن اینکه ما شهرداری آبادان را تحت فشار قرار دادیم که ظرف زمان مشخص شده پسماند‌های خود را دفع کند.

اشرافی با بیان اینکه تالاب‌های بین المللی دینا از جمله تالاب شادگان درعنوان کرد: دبیرخانه کنوانسیون رامسر مرتب وضعیت تالاب‌ها را بر اساس معیارها و فاکتورهایی که تالاب باید داشته باشد به صورت سالیانه یا دوره ای رصد می‌کند.

وی افزود: با توجه به شرایط پیش آمده ما این احتمال را  می‌دادیم که  در مورد وضعیت موجود تالاب شادگان حساسیت ایجاد شود به همین دلیل دایره فشارهای خودمان را افزایش دادیم که پسماندها جابه جا شود.

اشرفی بیان کرد: البته اینطور نیست که ممکن است امسال برای  خروج تالاب شادگان از کنوانسیون رامسر تصمیم گرفته شود و این نگاه مدیریتی ما بود تا دستگاه‌هایی مانند شهرداری برای دفع پسماند خود تشویق شوند.

 با توجه به اینکه تالاب بین‌المللی شادگان عضو کنوانسیون رامسر است به دلیل تخلیه پسماندهای شهری آبادان، مقرر شده بود که تالاب شادگان از لیست کنوانسیون رامسر خارج شود.

پیش‌تر مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفته بود: از طریق وزارت امور خارجه پیگیری‌های زیادی انجام  شد که از این کار جلوگیری شود  اما در صورت ادامه تخلیه زباله شهری آبادان در تالاب شادگان، خطر خروج این تالاب از لیست کنوانسیون رامسر وجود دارد.


مرجع / فـارس
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار