تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
کد خبر: ۲۰۴۱۵۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
فاز نهایی آبرسانی از رود کارون به ۸۵ روستای غیزانیه با نام پروژه شهید سلیمانی از سوی مدیریت قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه با ۳۰ کیلومتر لوله‌گذاری تا پایان تابستان به پایان رسیده و مردم برای همیشه از آب پایدار برخوردار می‌شوند.

 غیزانیه بزرگترین بخش کشور از حیث وسعت و دارای 85 روستا است. نداشتن شبکه آب سالم برای شرب باعث مشکلات زیادی برای مردم این منطقه شده است. 3 ماه پیش بود که با اعتراض مردم، غیزانیه به کانون خبری کشور تبدیل شد.

16 پروژه توسعه‌ای برای خوزستان تعریف شده است

قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه به دستور فرماندهی کل سپاه برای توسعه استان 16 پروژه استراتژیک در خوزستان اجرا می‌کند. این پروژه ها در بخش های مختلف مانند سدسازی، راه آهن، مبارزه با ریزگرد و رفع محرومیت از مناطق حاشیه خوزستان است. پروژه‌های سدسازی زیادی مثل کارون، گتوند و کرخه یا طرح آب‌رسانی غدیر از پروژهای شاخص این مقر سازندگی است.

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در طول 30 سال راه اندازی بیش از پنج هزار و 600 کیلومتر شبکه آبرسانی در قطرهای مختلف در 15 استان انجام داده و این قرارگاه در آبگیری و ساخت 50 درصد سدهای کشور به ویژه در استان خوزستان نقش داشته است.

حضور قرارگاه خاتم سپاه در بخش‌های شهری اهواز برای حل مشکلات مردم

قرارگاه در بخش شهری نیز به درخواست شهردار اهواز پروژه های مهمی از جمله توسعه میدان دانشگاه را شروع و برای پروژه‌های مهم و کلیدی شهر مانند متروی اهواز اعلام آمادگی کرده است. به گفته مسئولان، خاتم هر جا نیاز باشد آماده کمک است.

توسعه و بهبود وضعیت حاشیه های شهر اهواز یکی از اقدامات کلیدی و مهم خاتم در رفع محرومیت از خوزستان است. خوزستان دومین جمعیت حاشیه نشینی را دارد.این قرارگاه در شهرک‌های حاشیه اهواز مثل ملاشیه، عین دو و کوی شهید مدرس اقدامات توسعه ای انجام می‌دهد.

قرارگاه خاتم آماه حل مشکلات مناطق حاشیه شهر اهواز است. شهرداری همکاری کند

قرارگاه خاتم قرار است از شهریور ماه استارت اولیه توسعه 30 محله حاشیه‌ای و پرخطر اهواز را بزند. طرحی که روند مطالعاتی آن آغاز شده و در صورت نهایی شدن و همکاری شهرداری و تامین اعتبار 300 میلیارد تومان طرح در قالب تهاتر ملک، برای همیشه حاشیه‌ها به متن اهواز تبدیل می‌شوند.

آب شرب بخش غیزانیه شامل دهستان مشرحات و دهستان غیزانیه از سه منبع تامین آب شامل تاسیسات آب شیبان، تاسیسات یادگار امام خمینی (ره) منشعب شده از کانال کوت ‌امیر و تاسیسات کمتوله‌ آب زیرزمینی شهرستان رامهرمز تامین می‌شود.

برای به حل مشکل مردم غیزانیه، 9 خردادماه رئیس جمهور به وزیر نیرو دستور دادند تا هر چه سریعتر به مشکل مردم رسیدگی و آب شرب پایدار برای 85 روستای غیزانیه تامین شود. در این بین رئیس بنیاد مستضعفان نیز با تخصیص اعتبار 20 میلیارد تومانی به داد مردم منطقه رسید.

کمک 20 میلیارد تومانی فتاح به غیزانیه

پرویز فتاح در این باره در صفحه شخصی خود نوشت: براى تکمیل و تسریع در اجرای پروژه آبرسانی غیزانیه و تأمین آب دائمی مردم نجیب منطقه، بنیاد مستضعفان مبلغ 20 میلیارد تومان طبق تقاضای مسئولین استان خوزستان و قرارگاه خاتم الانبیا(ص) به‌عنوان مجری، اختصاص مى دهد.

غلامرضا شریعتی با اشاره به انجام عملیات برای آبرسانی به غیزانیه در طی 3 فاز گفت:تامین آب شرب غیزانیه در فاز اول یک ماه پیش به پایان رسید و 33 روستای غیزانیه از آب پایدار بهره مند شدند.

وی افزود: نخستین مرحله از طرح آبرسانی به غیزانیه که حدود 24 کیلومتر تا روستای صفیره بود توسط آب و فاضلاب خوزستان لوله‌گذاری و اجرا شد و دومین مرحله آن در حال انجام است.

10 کیلومتر از فاز دوم پروژه آبرسانی شهید سلیمانی به غیزانیه باقی مانده است

استاندار خوزستان گفت: با توجه به نیاز منطقه فاز دوم آبرسانی نیز آغاز و عملیاتی شد. این فاز به مراحل پایانی رسیده و 10 کیلومتر باقی مانده و 18 کیلومتر از مجموع 28 کیلومتر از صفیره تا نزهه اجرا شده است.

وی بیان داشت: تا پایان مرداد ماه امیدواریم این 10 کیلومتر نیز به پایان و آب پایدار را به نزهه برسانیم. در گام دوم طرح آبرسانی به غیزانیه 600 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده که 100 میلیارد ریال آن توسط وزارت نفت و بقیه توسط شرکت آب و فاضلاب خوزستان تامین شد.

گام نهایی از سوی قرارگاه خاتم ظرف 50 روز نهایی می‌شود

گام سوم و نهایی آبرسانی به غیزانیه با فرماندهی قرارگاه خاتم دیروز شروع و تا پایان تابستان مطابق برنامه ریزی شده به پایان می رسد. گام سوم این طرح به طول 30 کیلومتر با استفاده از لوله‌های با قطر 315 و 400 میلیمتر است که از ایستگاه تقویت فشار نزهه به سمت دهلایه خواهد بود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در این باره گفت: منابع مالی گام سوم طرح آبرسانی به غیزانیه اهواز تامین شده و لوله‌گذاری 30 کیلومتر آغاز شده و این وعده را می‌دهیم که در50 روز این خط آبرسانی به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا گفت: برای اتمام طرح به 30 کیلومتر لوله پلی‌اتیلن از منطقه شعیبیه تا غیزانیه نیاز داریم. برای این خط لوله، لوله پلی‌اتیلن با قطر 400 و 315 میلی‌متر نیاز است که بعلت نبود منابع مالی کافی، با همکاری بنیاد مستضعفان و قرارگاه خاتم منابع و تجهیزات مورد نیاز تامین شده است.

محمد سعید فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) با اشاره به عزم جدی این قرارگاه برای حل مشکل غیزانیه و خدمت به مردم شهید پروز خوزستان اظهار داشت: دو فاز این طرح به پایان رسیده و بیش از 50 درصد روستاها آب شرب دارند.

شبکه داخل روستایی را باید آبفار تکمیل کند

وی گفت: انتظار می‌رود انشعابات مورد نیاز روستاها توسط آبفا خوزستان هرچه زودتر انجام شود تا با پایان خط اصلی آبرسانی دیگر مشکلی برای انتقال آب نداشته باشیم.

به گزارش تسنیم، مطابق وعده مسئولان قرار است فاز سوم در دو ماه آینده به بهره برداری و همه 85 روستای غیزانیه از آب پایدار بهره‌مند شوند. فاز سوم آبرسانی به غیزانیه به پاس قدردانی از خدمات شهید سپهبد سلیمانی به مردم خوزستان "پروژه شهید سلیمانی"نامگذاری شد.

مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار