تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
کد خبر: ۲۰۴۱۰۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
فضای سبز شهر اهواز به‌دلیل عدم اجرای طرح جامع شهری و تبدیل‌شدن به معابر عمومی از بین رفته است و بخش زیادی از فضای عمومی شهر اهواز در حاشیه کارون به اشغال ساختمان‌های ناموزون درآمده است.

 شهر اهواز با جمعیتی بالغ بر 1 میلیون و 200هزار نفر یکی از کلانشهر‌های ایران محسوب می‌شود. شهری که صنایع مهمی همچون فولاد، مناطق نفتخیز و... را در خود جای داده و سالانه بخش عظیمی از بودجه کشور را تامین می‌کنند.

با وجود تمام این‌ها مردم اهواز همچنان در کنار سایر مشکلاتی که در این شهر وجود دارد از نبود فضای تفریحی برای گذران اوقات فراغت خود محروم هستند. اما واقعا چرا شهری با این منابع نمی‌تواند فضای تفریحی مناسبی را در خود ببیند؟!

ظرفیت‌های شهری اهواز به شکل مناسب مورد بهره برداری قرار نمی‌گیرد

می‌گویند "آب در هر کجا جاری باشد سبب رونق، نشاط و آبادانی خواهد شد" اما این موضوع در شهر اهواز صدق نمی‌کند. رودخانه کارون که زمانی محل عبور‌ و مرور کشتی‌های تجاری بود اکنون بی‌رمق‌تر از هر زمان دیگر به محلی برای تخلیه فاضلاب تبدیل شده است. ساحل رودخانه‌ها معمولا فضاهای مناسبی جهت ایجاد تفرجگاه هستند که متاسفانه در اهواز از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است.

فرهاد، جوانی 22 ساله که در رشته پارکور فعالیت می‌کند در این‌باره می‌گوید: در اهواز حتی باشگاهی استاندارد و مجهزی برای این رشته ورزشی وجود ندارد و ورزشکاران با امکانات کم در فضاهای مختلف شهر مشغول به تمرین هستند.

این ورزشکار اهوازی بیان داشت: در حال حاضر پارک‌های ساحلی به محلی برای صرف قلیان تبدیل شده و نبود امکانات سرگرم‌کننده سبب شده تا بسیاری از جوانان و نوجوانان برای گذراندن اوقات فراغت خود به سمت این گونه فضاها سوق داده شوند.

این جوان اهوازی ادامه داد‌: خوزستان به دلیل شرایط آب‌وهوایی نامناسب و از طرفی معضل ریز‌گردها به شدت نیازمند توسعه فضای سبز و امکانات فرهنگی و تفریحی سالم است.

توسعه معابر شهری فضاهای سبز را نابود کرد

سید محمد لاری، کارشناس شهرسازی می‌گوید: حدودا 85درصد از بودجه عمرانی محقق‌شده شهرداری صرف آسفالت و احداث خیابان و بزرگراه و تقاطع های ترافیکی می‌شود تا وضعیت تردد وسایل نقلیه شخص