تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۵
کد خبر: ۲۰۴۰۹۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
گام سوم طرح آبرسانی به روستاهای غیزانیه عصر یکشنبه با حضور سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا ، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و جمعی از مسوولان محلی در اهواز آغاز شد.

 نخستین مرحله از طرح آبرسانی به غیزانیه که حدود ۲۴ کیلومتر تا روستای صفیره بود توسط آب و فاضلاب خوزستان لوله‌گذاری و اجرا شد و دومین مرحله آن در حال انجام است.

گام سوم و آخرین مرحله از این طرح آبرسانی به جنوبی‌ترین روستاهای غیزانیه به همت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و مشارکت بنیاد مستضعفان انجام می‌شود که عملیات اجرایی آن روز یکشنبه پنجم مرداد آغاز شد.

گام سوم این طرح به طول ۳۰ کیلومتر با استفاده از لوله‌های با قطر ۳۱۵ و ۴۰۰ میلیمتر است که از ایستگاه تقویت فشار نزهه به سمت دهلایه خواهد بود.

بنیاد مستضعفان پذیرفته است که ۲۰۰ میلیارد ریال لوله برای اجرای گام سوم طرح آبرسانی خریداری کرده و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا نیز آن را اجرا کند.

به گزارش ایرنا بر اساس پیش بینی صورت گرفته توسط اداره آب و فاضلاب خوزستان مشکل آب شرب ۴۰ روستای غیزانیه تا ابتدای شهریور امسال برطرف می‌شود.

همزمان با بهره‌برداری از گام نخست طرح آبرسانی به غیزانیه گام دوم آن نیز آغاز شد که هشت کیلومتر از خط لوله گام دوم با جنس پلی‌اتیلن پیش از این کار شده است.۲۰ کیلومتر باقی مانده از گام دوم این طرح از جنس جی‌آرپی (لوله‌ای از بستر رزینی و تقویت شده با الیاف شیشه‌ای) است که تاکنون سه و نیم کیلومتر آن انجام شده‌است.
بخشی دیگر از فاز گام طرح آبرسانی به غیزانیه شامل تعمیر و بازسازی بخش‌های سیویل(سازه و مهندسی)، مکانیکال و برق ایستگاه تقویت فشار نزهه و ایستگاه تقویت فشار صفیره است.

اجرای گام دوم طرح آبرسانی به غیزانیه نیازمند ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار است که ۱۰۰ میلیارد ریال آن توسط وزارت نفت و بقیه توسط شرکت آب و فاضلاب خوزستان تامین می‌شود.

بخش عمده‌ای از مشکل آب شرب روستاهای بخش غیزانیه با تکمیل گام دوم طرح آبرسانی حل می شود زیرا ایستگاه تقویت فشار نزهه نقطه ثقل بیشتر روستاها است؛ تکمیل گام سوم این طرح نیز در پایدارسازی آب شرب روستاهای شرق غیزانیه تاثیرگذار است.

آب شرب بخش غیزانیه شامل دهستان مشرحات و دهستان غیزانیه از سه منبع تامین آب شامل تاسیسات آب شیبان، تاسیسات یادگار امام خمینی (ره) منشعب شده از کانال کوت‌امیر و تاسیسات کمتوله‌ آب زیرزمینی شهرستان رامهرمز تامین می‌شود.

رییس جمهوری نهم خرداد امسال به وزیر نیرو دستور داد حل کامل و سریع مشکل آب منطقه غیزانیه اهواز را به صورت مستمر پیگیری کند.

گروه‌های جهادی ماه‌ها است که از طریق تانکر به اهالی این منطقه آبرسانی می‌کنند.

بخش غیزانیه در شرق اهواز پیش از این ۹۶ روستا داشت که بعضی از آنها خالی از سکنه شده و اکنون تعداد آنها به حدود ۸۰ روستا با حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت رسیده است.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار