تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
کد خبر: ۲۰۳۱۵۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شوشتر گفت: حفاظت و مرمت خانه تاریخی معین‌التجار شوشتر آغاز شد.

علی محمد چهار محالی  بیان کرد : در این فاز از مرمت ساماندهی و استحکام بخشی قسمت‌های آسیب دیده ظرف مدت سه تا چهار ماه انجام می شود.  

وی افزود : حدود ۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی و مبلغی هم از طریق اعتبارات ملی به این پروژه تزریق می‌شود .

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شوشتر ادامه داد: خانه معین‌التجار یکی از خانه‌های ارزشمند و تاریخی در شهرستان شوشتر می‌باشد که در دوره قاجار حدود سال ۱۳۰۳ قمری در محله عباس این شهر در ۲ بخش اندرونی و بیرونی ساخته شده است.

وی گفت: ورودی این اثر ارزشمند با تزیینات سنگی و آجرکاری های بسیار زیبا آراسته شده است و تزیینات حجاری این خانه برخی مضامین اسلامی و آیات قرآنی نظیر آیه و ان یکاد ، یا قاضی الحاجات و یا کافی المهمات و نیز برخی  نقش گل‌های ایرانی نظیر گل لوتوس می باشد که در گوشه ورودی این خانه چشم هر بیننده را نوازش می‌دهد .

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شوشتر ادامه داد  : تزیینات آجری از دیگر عناصر ارزشمند و به کار رفته در معماری این خانه است که هم در ورودی  و هم در حیاط های اندرونی و بیرونی از آن استفاده فراوان شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شوشتر ادامه داد : از دیگر عناصر تزیینی به کار رفته تزیینات چوب بوده که در نوع خود از نظر کاربردی بسیار حایز اهمیت است و پنجره‌های ارسی خانه از قدیمی‌ترین و با اصالت ترین پنجره‌های موجود ارسی در شوشتر و حتی استان خوزستان می باشد.

وی افزود: خانه معین‌التجار در دوره پهلوی یکی از مدارس شهرستان شوشتر با نام مدرسه اردشیر بوده و بسیاری از بزرگان شوشتر تحصیل‌کرده این مدرسه قدیمی و تاریخی می‌باشند.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار