تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰
کد خبر: ۲۰۱۰۶۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
  فرماندار اندیکا گفت : با گذشت بیش از هشت ماه از معرفی شهرستان اندیکا به عنوان محروم‌ترین شهرستان خوزستان و تدوین سند چشم‌انداز توسعه، برخی دستگاه هایی اجرایی و خدماتی آن چنان که باید با جدیت پای کار نیامده‌اند.

حیدر کاظمی بیان کرد: شهرستان اندیکا از ظرفیت‌های طبیعی و خدادادی بسیاری برخوردار است که توجه به آنها علاوه بر رونق اقتصادی در این شهرستان ، در توسعه استان نیز می تواند موثر باشد .

وی افزود : طبیعت منحصر به فرد ، آب فراوان ، تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی ، آثار تاریخی ، صنایع دستی و خاک مستعد از جمله ظرفیت هایی هستند که در طی سالیان گذشته مورد غفلت واقع شده اند.

رییس شورای برنامه ریزی شهرستان اندیکا ادامه داد : جاده و راه دسترسی یکی از زیر ساخت های اصلی توسعه به شمار می آید اما متاسفانه در این شهرستان راه های اصلی و روستایی وضعیت مناسبی ندارند یا پروژه آسفالت آنها در مناطقی مانند شاهزاده عبدالله و شیمبار و .... ناتمام مانده و حتی تعدادی از روستاها راه دسترسی ندارند.

وی گفت : در این شهرستان مناطق خوش آب و هوا و ظرفیت های گردشگری منحصر به فردی وجود دارد که با ایجاد زیرساخت های لازم می توان رونق اقتصادی خوبی ایجاد کرد .

رییس شورای برنامه ریزی شهرستان اندیکا ادامه داد : این شهرستان بیشترین جمعیت عشایری استان را به خود اختصاص داده اما عشایر ما هنوز از برخی امکانات اولیه بی بهره هستند و برخی راههای دسترسی آنها بین اداره امور عشایر و راهداری بلا تکلیف هستند.

وی   افزود : ۱۶۰ روستا در این شهرستان دارای طرح هادی هستند اما تنها در ۱۵ روستا آن هم به شکل ناقص ، طرح هادی اجرا شده است .

رییس شورای کشاورزی شهرستان اندیکا ادامه داد : یکی از خواستهای کشاورزان این شهرستان اجرای طرح آبیاری پنج هزار هکتاری زمین های کشاورزی در این شهرستان است که نیاز است با تعامل اداره کل جهاد کشاورزی و سازمان آب و برق وارد فاز اجرایی شود .

وی گفت : ۶۶ باب مدرسه در این شهرستان غیراستاندارد و خطرآفرین هستند که اعتبارات داخلی به تنهایی برای بازسازی و احداث این مدارس کافی نیست و به مشارکت نیکوکاران و اعتبار ویژه نیازمند هستیم .

سرپرست فرمانداری اندیکا افزود : ناحیه صنعتی این شهرستان سال ها بدون استفاده رها شده اما با دستور استاندار خوزستان قرار است ۲۰ واحد آن با اعتبارات دولتی راه اندازی و در اختیار متقاضیان قرار بگیرد که این جای امیدواری دارد .

وی گفت : بخش های زیادی از مراتع و جنگل های این شهرستان در آتش سوزی ها فصل گرم سال خاکستر می شود که انتظار می رود اداره کل منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست نسبت به تجهیز پاسگاه های خود در این شهرستان اقدام کنند .

رییس شورای اداری شهرستان اندیکا ادامه داد : به رغم وجود ۲ سد عظیم در این شهرستان، در موضوع محرومیت زدایی متولیان آنها اقدام خاصی انجام نداده اند .

وی گفت : احداث ایستگاه برق در بخش چلو از نیاز های ضروری این منطقه است که انتظار می رود مسئولان مربوطه برای حل این مشکل وارد عمل شوند .

سرپرست فرمانداری اندیکا ادامه داد : در نشست رفع مشکلات سند توسعه این شهرستان به ریاست استاندار خوزستان تصمیمات خوبی در زمینه تکمیل پروژه گازرسانی ، برق رسانی به ۲۲ روستا ، احداث دکل های مخابراتی ، آبرسانی و دیگر خدمات لازم به مناطق مختلف شهرستان اندیکا اتخاذ شده که لزوم تحقق آنها حضور میدانی مدیران کل استان در شهرستان است .

وی گفت : البته اداره‌های شهرستان هم باید با حضور و تلاش جدی در راستای عملیاتی کردن برنامه ها و ارتقا شاخص های توسعه شهرستان ، تلاش کنند .

پارسال ۳۱ شهرستان در کشور به عنوان مناطق محروم و کم برخوردار معرفی شدند که در خوزستان، اندیکا به عنوان منطقه محروم تعیین شد.

اندیکا با مرکزیت شهر قلعه خواجه دارای سه بخش و با جمعیت حدود ۸۰ هزار نفر و مساحت ۲هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع در شمال شرق خوزستان واقع شده است.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار