تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۸
کد خبر: ۱۹۸۷۲۷
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 فرماندار دشت آزادگان گفت: شکستی‌های به وجود آمده در سیل‌بندهای این شهرستان همگی جزئی هستند و تاکنون هیچ زمین کشاورزی در این منطقه دچار آبگرفتگی ناشی از دبی ۴۵۰ متر مکعبی از سد کرخه نشده است.

حمید سیلاوی اظهارداشت: دبی فعلی رودخانه کرخه در مقطع شهرستان دشت آزادگان ۴۵۰ مترمکعب است و با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته عملیات لایروبی و استحکام بخشی دیواره رودخانه انجام نشده، اگر دبی خروجی از سد کرخه به بیش از ۵۰۰ مترمکعب برسد، این شهرستان دچار مشکلاتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ زمین کشاورزی در این شهرستان دچار آبگرفتگی نشده است، گفت: برخی از کشاورزان در حریم رودخانه اقدام به کشت کرده بودند.

رئیس شهرستان دشت آزادگان طول سیل‌بندهای این شهرستان را ۲۲۰ کیلومتر عنوان کرد و افزود: از این میزان در سیلاب گذشته، ۹۱ کیلومتر دچار آسیب شد که بخش قابل توجهی از آن ترمیم و بازسازی شد.

سیلاوی تصریح کرد: در ۱۷ کیلومتر از این سیل‌بندها دچار مشکل بودیم که تاکنون موفق به بستن و ترمیم ۶ کیلومتر از آن شده‌ایم و مابقی آن یعنی ۱۱ کیلومتر دیگر به دشواری در حال ترمیم است.

وی یادآور شد: یکی از مشکلات اصلی که باعث شده این نقاط بحرانی به‌وجود بیایند، نبود جاده‌های دسترسی است ولی با این وجود در تلاش هستیم تا شرایط را بهبود ببخشیم و نگرانی‌ها را رفع کنیم.

سیلاوی با بیان اینکه پیش از این در سه منطقه شامل ابوحمیظه، کوت چم و فیروز آباد سیل بندها دچار شکستگی شده بودند، گفت: با ورود به موقع، مسیر آب بسته شد و از این بابت مشکلی نداریم.

فرماندار دشت آزادگان خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها درگیر شکستگی سیل‌بند منطقه تیل هستیم که کاملا جزئی است و جای نگرانی خاصی نیست.

وی یادآور شد: تلاش می‌شود با بکارگیری تجهیزات و ماشین آلات موجود، این سیل بند هرچه سریعتر ترمیم و مسیر ورود آب بسته شود.

سیلاوی خاطرنشان کرد: از ستاد مدیریت بحران استان خواسته شده تا دبی خروجی از سد کرخه بیشتر از ۵۰۰ متر مکعب بر تانیه نشود زیرا در غیر این صورت شهرستان دشت آزادگان در نقاط مختلفی دچار شکستگی سیل بندها خواهد بود.

بر اساس این گزارش، در فروردین ماه پارسال خروجی سد کرخه به بیش از ۲ هزار مترمکعب برثانیه و خروجی سد دز به بیش از سه هزار مترمکعب بر ثانیه رسید.

در پی طغیان رودخانه‌های کرخه، کارون و دز ۲۱ شهرستان دچار سیلاب شدند. ۱۳۳ روستا به زیر آب رفت و ۳۷۴ روستا به صورت جزیی و کلی تخلیه شدند. به گفته وزیر کشور ۴۰۰ هزار نفر در خوزستان تحت تاثیر سیل بهار امسال بودند.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار