تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
کد خبر: ۱۹۷۸۰۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون سازمان آب و برق خوزستان گفت: با تمهیدات اتخاذ شده و مدیریت شرایط، ظرفیت ایمنی ما قبل از بروز سیلاب کنونی در مقایسه با سال گذشته ۲/۵ برابر است.
 فراز ربیعی، معاون طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان بامداد امروز   اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که شده، بارش‌ها را از هفته گذشته رصد کردیم؛ مجموعا ۲ جبهه بارش داشتیم که یکی در ۳۰ بهمن و دیگری نیز در یکم اسفند ماه رخ داد.

وی افزود: طی برگزاری جلسه ستاد مدیریت بحران در سازمان آب و برق مشخص شد که بارش‌ها برای جبهه اول اندک بود، جبهه دوم نیز رصد شد، ورودی های استان ورودی‌های قابل توجهی است، طبق بارندگی‌های پیش بینی شده، در بالادست حوزه‌های آبریز کرخه، دز و کارون به ویژه کرخه و دز بارش‌های کم سابقه‌ای داریم.

رابعی با بیان اینکه الگوی بارشی شبیه الگوی فروردین ماه است، میزان و شدت بارش‌ها توسط سازمان هواشناسی بسیار بالا پیش بینی شده است عنوان کرد:  این تک واقعه دست کمی از بارش‌های قبلی نداشت اما با توجه به تمهیدات اتخاذ شده، ما از ابتدای سال ظرفیت خیلی مناسبی را در پشت سدها ایجاد کرده بودیم، ما تقریبا قبل از این سیلات ۸/۸ میلیارد متر مکعب ظرفیت خالی سدهای مخزنی ما بوده است.

وی بیان کرد: در سد دز حدود یک میلیارد و ۳۰۰ مترمکعب، در سد کرخه ۲ میلیارد مترمکعب و در سیستم حوزه کارون نزدیک ۴/۵ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی مخازن است که این ظرفیت، رقم بسیار مناسبی است که ما بتوانیم سیلاب را در پشت این سیلاب ها تسکین بدهیم و ان شالله خروجی های ما افزایش چندانی نخواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه نگرانی در تکرار این واقعه در اواخر اسفند و اوایل فروردین وجود دارد اظهار کرد: در این شرایط امکان دارد ما مجددا بروز سیلاب را داشته باشیم، بنابراین در این شرایط سیاست ما این است که به مرور حوزه میانی را تخلیه کرده و پس از آن ما بر اساس ظرفیت ایمن پایین دست، اقدام به تخلیه کردن کنیم.

معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه شرایط ایمن مان در استان قبل از بروز این سیلاب، ۲/۵ برابر سال گذشته بود گفت: سال گذشته ۳/۰۶ میلیارد مترمکعب حجم خالی مخازن بود، امسال ۸/۸ میلیارد مترمکعب است و این آمادگی ما برای مدیریت سیلاب است.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر سریعا در تلاش برای تنظیم خروجی‌ها در حد شرایط ایمن پایین دست یعنی کرخه، بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ مترمکعب و دز، بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ مترمکعب هستیم اما سیلاب ایجاد شده، حجم قابل توجهی را در حدود ۳ میلیارد مترمکعب آورد برای سدهای ما داشت و این رقم را کاهش خواهد داد که رقم قابل توجهی است.

رابعی اضافه کرد: این اطمینان را می دهم که لحظه به لحظه شرایط رصد و بارش ها طلاع رسانی می شود، ما امروز بارش های بالای ۱۰۰ میلی متر در برخی نقاط داشتیم و تا چهارشنبه نیز این بارش ها ادامه دارد، بنابراین آمادگی کاملی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: برای مدیریت سدها  از تجارب همکاران در سال‌های گذشته استفاده می‌شود، کارگروه مشورتی نیز از فردا فعال خواهیم کرد و از نظر نخبگان، اساتید دانشگاه و صاحب نظران بهره خواهیم برد.

وی در پایان یادآور شد: بارش‌ها در حوزه‌های میانی تا چهارشنبه فعال است، مردم این مناطق (حوزه رودهای دز و کرخه) در شرایط بارندگی از نزدیک شدن به رودخانه و نقاط مستعد بروز سیلاب جلوگیری کنند و احتیاط‌های لازم را داشته باشند که به کمک هم تلاش کنیم کمترین خسارت به مردم در این شرایط وارد شود.

مرجع / فـارس
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار