تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۵
کد خبر: ۱۹۵۲۵۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان هوای ۲ نقطه از این استان را روز یکشنبه ناسالم برای گروه‌های حساس اعلام کرد.

به گزارش  روابط عمومی این اداره کل، شاخص کیفی هوای اندیمشک ۱۰۸ و سوسنگرد ۱۱۲ در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ صبح امروز، برای گروه‌های حساس ناسالم گزارش شده است.

شاخص کیفی هوای هندیجان در این مدت ۲۶، رامهرمز ۳۲، مسجدسلیمان ۴۳، رامشیر ۳۲، گتوند ۳۹، بهبهان ۳۳، بندر امام ۴۹ در شرایط پاک ،و هوای حمیدیه ۵۸، شوش ۵۶، امیدیه ۵۱، آبادان و شادگان ۷۶، ماهشهر ۸۲، شوشتر ۸۹، دزفول ۹۳، خرمشهر ۷۹ و اهواز ۹۸ در شرایط قابل قبول قرار دارند.

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا به کار می‌رود و نشان می‌دهد که هوای اطراف چقدر تمیز یا آلوده است و این حد از آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی داشته باشد. این شاخص بر اثراتی متمرکز است که ممکن است افراد چند ساعت یا چند روز بعد از تنفس در این هوا با آنها روبه‌رو شوند.

بر اساس این شاخص، در شرایط هوای پاک (۰ تا ۵۰) کیفیت هوا خوب است و پیامدی بهداشتی ندارد. در شرایط هوای سالم (۵۱ تا ۱۰۰) کیفیت هوا قابل قبول است؛ اما برخی از مواد آلاینده ممکن است مشکلات مختصری برای شماری از افراد به‌ طور غیرمعمول حساس به آلودگی هوا ایجاد کنند.

در شرایط هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (۱۰۱-۱۵۰) افراد گروه حساس از جمله افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند آسم، افراد دارای بیماری قلبی، کودکان و سالمندان ممکن است دچار مشکل و ناراحتی تنفسی شوند.

در شرایط هوای ناسالم (۱۵۱-۲۰۰) همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علایم تنفسی شوند؛ افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند.

شرایط هوای بسیار ناسالم (۲۰۱-۳۰۰) هشدار درباره بروز وضعیت اضطراری بهداشتی است. با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می‌افتد.

مرجع / ایرنا