تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۴
کد خبر: ۱۹۲۱۴۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 مدیر پایگاه میراث جهانی شوشتر گفت: لایروبی پیرامون سازه‌های آبی شوشتر با هدف حفظ حریم و صیانت از آثار تاریخی از هفته جاری آغاز شد.

محمد رضا بهادری  بیان کرد : در این عملیات لایروبی و پاکسازی نهر رقط از حد فاصل بند تاریخی لشکر تا پل ملت انجام می شود تا آثار تاریخی منظر زیباتری برای گردشگران داشته باشند.

وی افزود : این اقدام با استفاده از تجهیزات و امکانات داخلی و همکاری شرکت طرح آبیاری ، امور آب منطقه شمال خوزستان و شهرداری شوشتر آغاز و تا پایان آذر به طول می انجامد.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوشتر ادامه داد : لایروبی این آثار در ادوار گذشته انجام نشده و باعث شده تا انبوهی از گل ولای و نیزار به منظر این آثار تاریخی خدشه وارد کند.

شهرستان شوشتر در شمال خوزستان  دارای حدود ۳۵۰ اثر ثبت ملی و ۱۳ سند تاریخی در فهرست میراث فرهنگی است.

سازه های آبی تاریخی شوشتر مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها، بندها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده اند؛ در سفرنامه ژان دیولافوآ باستان شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است. 

آثار باستانی این سازه های آبی ،با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.


مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار