تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
کد خبر: ۱۹۰۹۱۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی:
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درخصوص راه‌های افزایش درآمد در بخش کشاورزی گفت: سود سالانه صادرات محصولات کشاورزی ۴۰۰ درصد است.

عباس پاپی‌زاده روز پنجشنبه در نخستین گردهمایی، معرفی و فراخوان عمومی تعاونی سهامی عام شهرستان دزفول در سالن شیخ مرتضی انصاری دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان افزود: بخش کشاورزی محور امنیت غذایی هر کشور است و تمام سیاستمداران دنیا اعتقاد دارند برای تامین امنیت ابتدا باید امنیت غذایی را تامین کرد.

وی نقش بخش کشاورزی در توسعه کشورها را بی‌بدیل خواند و گفت: کشورهای پیشرفته دنیا بخشی از شغل‌های کاذب خود را به بخش کشاورزی هدایت کرده‌اند که بطور قطع اگر این بخش سودده نبود چنین کاری نمی‌کردند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سیاست خرد کردن اراضی کشور افزود: این سیاست اشتباه باعث افت بازدهی بخش کشاورزی شده است.

وی متوسط مالکیت کشاورزان در ایران را ۲.۲ هکتار و  در کشورهای اروپایی ۷۰ هکتار عنوان کرد و گفت: کشورهای پیشرفته، کشاورزی متمرکز را برای بازدهی بیشتر انتخاب کرده و در این راه موفق بوده‌اند.

پاپی‌زاده نبود سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را از مشکلات اصلی این بخش دانست و اظهار داشت: تصور اشتباهی مبنی بر کم سود بودن فعالیت اقتصادی در بخش کشاورزی وجود دارد حال آنکه می‌توان با استفاده از روش‌های مدرن کشاورزی به سوددهی بالا رسید.

وی افزود: کشاورزان در اغلب فیلم‌ها انسان‌های بی‌سواد و دارای ظاهری نازیبا نشان داده می‌شوند که این کار سرمایه‌گذاری در این بخش را تحت تاثیر قرار داده است.

نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محصولات کشاورزی این شهرستان با ابتدایی‌ترین روش‌ها صادر می‌شوند، گفت: همین شکل ابتدایی نیز سوددهی بالایی دارد و حداقل ۴۰۰ درصد میزان سود صادرات محصولات در سال است.

وی افزود: هر کیلوگرم نعنای تر در بازار فرانسه تا ۱۰میلیون ریال و هر شاخه گل تا چند یورو به فروش می‌رسد که کیفیت آنها به مراتب از محصولات دزفول پایین‌تر است.

پاپی‌زاده با تاکید بر لزوم جمع کردن سرمایه‌های کوچک برای انجام کارهای بزرگ اظهارداشت: کشاورزان ما توان صادرات محصولات خود را ندارند و این کار را دیگران انجام می‌دهند حال آنکه می‌توانند از طریق شرکت‌های تعاونی عام در سود حاصل از صادرات سهیم شوند.

شرکت‌های هفت‌تپه و میان‌آب با قیمت ناچیز به بخش خصوصی واگذار شدند

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات کشت و صنعت‌های هفت‌تپه و میان‌آب گفت: متاسفانه این شرکت‌ها با قیمت‌های ناچیز به بخش خصوصی واگذار شدند حال آنکه می‌شد از طریق تشکیل تعاونی‌های عام خود کارگران و کارکنان این شرکت‌ها را سهام‌دار و در سود کارخانه شریک کرد.

وی افزود: شرکت کشت و صنعت کارون حداقل ۱۵۰ هزار میلیارد ریال ارزش دارد ولی مبلغ هشت هزار میلیارد ریال برای فروش آن به بخش خصوصی در نظر گرفته شده بود که با همکاری نماینده شوشتر در مجلس مانع فروش این شرکت شدیم.

پاپی‌زاده بهترین راه برون‌رفت از مشکلات شرکت کارون را ایجاد تعاونی سهامی عامل در شهرستان‌های شوشتر و دزفول عنوان کرد و اظهار داشت: اگر دولت قصد دارد تخفیفی در فروش کارخانه بدهد با تشکیل تعاونی مردم از آن بهره‌مند می‌شوند.

وی ظرفیت‌های کشاورزی شهرستان دزفول را بی‌نظیر خواند و افزود: آمریکایی‌ها چند دهه قبل شهرستان دزفول را برای فعالیت کشاورزی مناسب و مشابه کالیفرنیا شناختند لذا اقدام به ایجاد شرکت‌های کشت و صنعت و صنایع تبدیلی از جمله شرکت قند، شیر، دامپروری و سایر صنایع کردند.

وی گفت: بدلیل برخی سیاست‌های اشتباه و بی‌توجهی‌ها در سال‌های گذشته این زنجیره صنعتی اکنون از بین رفته و صادرات محصولات با مشکل مواجه شده است لذا باید برای بهبود شرایط و بازگشت به شرایط گذشته بسترسازی کرد.

نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این شهرستان در آینده نزدیک به قطب صنایع فرآوری کشاورزی تبدیل می شود، افزود: ۲ کارخانه قند با ظرفیت‌های ۱۲ هزار و ۵۰۰ و ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن در دزفول ساخته می‌شود که نقش مهمی در توسعه بخش کشاورزی شهرستان خواهند داشت.

وی با اشاره به اخذ مصوبه مرز هوایی دزفول برای صادرات محصولات کشاورزی اظهار داشت: با وجود اینکه دزفول هیچ مرزی ندارد ولی اداره گمرک با پیگیری فراوان در این شهرستان مستقر شده است.

پاپیزاده درخصوص تشکیل تعاونی سهام عام شهرستان دزفول گفت: امید است با تجمیع سرمایه‌های کوچک بتوان قدرت سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی خوبی در سطح شهرستان ایجاد کرد.

کارگروه اقتصادی به دور از مباحث سیاسی در دزفول ایجاد شود

امام جمعه دزفول نیز در این گردهمایی خطاب به مدیران شرکت تعاونی سهامی عام این شهرستان گفت: ظلم نکردن به مردم، صداقت و خلف وعده نکردن باید در دستور کار قرار گیرد تا خداوند پاداش دنیوی و اخروی برای این کار اقتصادی درنظر گیرد.

حجت الاسلام سید محمدعلی قاضی دزفولی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان خدادادی دزفول از جمله اقلیم، خاک، آب و نیروی انسانی افزود: باید با همدلی و کنارگذاشتن منیت ها قدردان این نعمت های مادی و معنوی باشیم و از آنها به خوبی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه دزفول یک شهر کشاورزی است، گفت: مسیر رشد و توسعه دزفول از کشاورزی می گذرد لذا پیشنهاد می‌شود کارگروهی اقتصادی فارغ از مباحث سیاسی و فرهنگی در شهرستان دزفول ایجاد و از این نعمت خدادادی به خوبی استفاده شود.

متولی طرح شرکت تعاونی عام شهرستان دزفول نیز در این گردهمایی اظهار داشت: این شرکت تعاونی از ۶ سال قبل ایجاد شد و افراد و متخصصان آن مسلط به سرمایه‌گذاری هستند.

سید رحمان پژوهیده  با بیان اینکه بیش از ۸۰ مشاور بر روی طرح‌ها و برنامه‌های این طرح اقتصادی کار کرده‌اند، افزود: اقتصاد ۷۵ درصد جمعیت دزفول با کشاورزی مرتبط است و فعالیت در این زمینه در دستور کار است.

وی با بیان اینکه این شرکت تعاونی براساس اقتصاد خرد شکل گرفته است، ادامه داد: هر دزفولی با مبلغ پایه ۱۰ میلیون ریال می‌تواند سهام‌دار این شرکت شود.

طرح تعاونی سهامی عام دزفول به صورت پایلوت در کشور اجرا شده است

متولی طرح شرکت تعاونی عام دزفول گفت: حتی یک ریال از این پول در خارج از دزفول هزینه نمی‌شود لذا سهامداران آن فقط باید اهل این شهرستان باشند.

پژوهیده با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوز تشکیل تعاونی سهامی عام شهرستان دزفول را به عنوان پایلوت در کشور صادر کرده است، گفت: تهران، خوزستان و یزد به ترتیب بیشترین شرکت تعاونی عام را دارند که تاکنون هیچ تعاونی به غیر از تعاونی دزفول برای یک شهر ایجاد نشده است.

وی با اشاره به اشتغالزایی بیش از ۱۰۰ نفر در شرکت تعاونی عام دزفول افزود: پیش‌بینی می‌شود اشتغالزایی شرکت تا ۲۰۰ نفر نیز برسد.  

متولی طرح شرکت تعاونی عام شهرستان دزفول افزود: این تعاونی به اجرای طرح ها ورود نمی‌کند و فقط نقش کارگزاری دارد.

طرح هایپرمارکت آنلاین شرکت تعاونی دزفول امروز با حضور امام جمعه و نماینده دزفول در مجلس بهره برداری شد.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار