تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
کد خبر: ۱۸۷۰۷۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
اهواز خوزستان با ضعف زیرساخت‌های مختلف خصوصاً حمل و نقل عمومی به موجودی نحیف در برابر گرمای سوزان روزهای تابستان مبدل شده است.
  طی سال‌های اخیر نشانه‌های تغییر اقلیم خصوصاً گرمای هوا هر روز پررنگ‌تر از سنوات قبل خودنمایی می‌کند؛ البته بر اساس اطلاعیه‌های جهانی اکثر کشورها با پدیده گرم‌تر شدن کره زمین دست و پنجه نرم کرده و هیچکدام از این مورد بی بهره نبوده‌اند.

ثبت گرمای بی سابقه در کشورهای مختلف جهان که برای هر کدام حتی طی ۱۰۰ سال و بیشتر از آن هم سابقه نداشته و کشورهای پیشرفته هر کدام برای برگزاری همایش‌های بین المللی پا پیش گذاشته‌اند که بر صنعت سبز تأکید، رفتار خود را اصلاح و به محیط زیست احترام بگذارند تا شاید کمی از نتایج تغییر اقلیم مصون بمانند.

هرچند افزایش دما در زمین پدیده‌ای غیر منتظره نبوده ولی طی سال‌های اخیر روند افزایش دما و گرم شدن زمین با شتاب بیشتری همراه شده که قدرت تطبیق زندگی و حیات عمومی با چنین شرایطی سخت‌تر می‌شود.

در این میان رفتار انسان با محیط زیست، دخالت در طبیعت با رفتارهای غلط از جمله کاهش فضای سبز و نابودی جنگل‌ها، توسعه صنعت، کم توجهی به صنعت سبز، کشاورزی‌های نوین (استفاده فراوان از تجهیزات و ماشین آلات به جای انسان) و دیگر مسائل همه بر افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای و ورود آن به اتمسفر زمین تأثیر می‌گذارد.

امروزه گرم شدن زمین یکی از اصلی ترین دغدغه‌های کشورهای مختلف است و به تبع هر کدام تفاهمنامه ها و قوانین مختلفی در راستای کاهش درجه حرارت گرما منعقد کرده‌اند؛ البته مهمترین اقدامی که هر کدام از کشورها باید در اولویت کاری خود قرار دهند، کاهش گازهای گلخانه‌ای به منظور حفاظت و صیانت از لایه‌های ازن است.

جدای از نقش لایه‌های ازن در کاهش گرما می‌توان گفت که قطعاً هرچقدر لایه‌های ازن قوی‌تر باشد به تبع تابش اشعه‌های مضر خورشیدی نیز کاهش می‌یابد.

حکایت گرما در خوزستان

در استان خوزستان خصوصاً کلانشهر اهواز افزایش قایبل توجه دمای فصل تابستان، دائمی شده و مردم دمای بالای ۵۰ درجه را نیز تجربه می‌کنند، هرچند تعریف گرما برای این استان در ۹ ماه از فروردین تا آذر ماه هست ولی گرمای هوا در تابستان خوزستان حکایت دیگری دارد و نسبت به دیگر ماه‌ها شدیدتر است.

نبود زیرساخت‌های لازم در حوزه حمل و نقل عمومی از جمله ایستگاه‌های تاکسی و اتوبوس مسقف، نبود آبسردکن در سطح شهر، کمبود استخر و پناه بردن مردم به رودخانه‌ها که اتفاقات تلخی را برای آنها رقم می‌زند همه از جمله عواملی هستند که نشان می‌دهد، خوزستان قدرت تاب آوری در مقابل گرمای شدید را ندارد به گونه‌ای که خوزستان با ضعف زیرساخت‌های مختلف خصوصاً حمل و نقل عمومی به موجودی در برابر گرمای سوزان روزهای تابستان مبدل شده است.

اثرگذاری بارش‌ها در گرما

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز به خبرنگار مهر می‌گوید: میزان و نوع بارش به طور مستقیم و غیرمستقیم در دمای هوای خوزستان اثرگذار بوده است.

مصطفی محمدی ده چشمه می‌افزاید: کاهش قابل ملاحظه بارش در یک دهه گذشته به نسبت متوسط ۵۰ سال گذشته گواه این ادعا است.

وی یادآور می‌شود: از طرفی یکی از مهمترین پیامدهای تغییرات اقلیمی شکل گیری امواج گرمایی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با استناد به آمارهای مرکز ملی خشکسالی و سازمان مدیریت بحران کشور بیان می‌کند: بر اساس آمار مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی کشور و سازمان مدیریت بحران ایران از سال ۱۳۷۴ تاکنون متوسطه دمای هوا در خوزستان همواره رو به افزایش بوده و در سال ۹۷ به اوج خود رسیده، گزارشی که پنل بین المللی تغییرات اقلیمی هم آن را تأیید کرده است.

محمدی ده چشمه ادامه می‌دهد: از طرف دیگر استقرار ابر پرفشار جنب حاره ای موجب پایداری هوا در این منطقه شده به طوری که بادهای منطقه زاگرس نیز که موجب کاهش دمای هوا در استان می شده‌اند، از فراوانی و شدت کمتری برخوردار و روز به روز کمتر شده و موجب پایداری هوا و بسترساز ایجاد روزهای شرجی شده است.

وی تصریح می‌کند: در یک دهه گذشته به استناد آمار موجود دمای بالای ۵۰ درجه در خوزستان به ثبت رسیده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان می‌کند: دما به عنوان یکی از مهمترین شاخص‌های آب و هواشناسی محسوب می‌شود که خود متأثر از عوامل و مؤلفه‌های متعددی است.

محمدی ده چشمه اضافه می‌کند: به عبارتی دما خود محصول توسعه مواردی است و در عین حال اثرات و پیامدهایش در ابعاد مختلف قابل مشاهده هستند.

وی می‌گوید: اقلیم شناسان به طور سنتی دما را تابعی از شاخص‌های ذاتی جغرافیای طبیعی یک نقطه می‌دانند، عرض جغرافیایی، ارتفاع، سرعت و جهت باد، دوری یا نزدیکی به دریا از جمله این شاخص‌ها هستند.

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح می‌کند: امروزه و در دهه‌های اخیر دو عامل بسیار مهم و تأثیرگذار در کنار شاخص‌های

مذکور نظام‌های آب و هوایی را تحت تأثیر قرار داده‌اند که از آن جمله می‌توان به فعالیت‌های انسانی و تغییرات اقلیمی اشاره کرد.

به گفته محمدی ده چشمه، فعالیت‌های انسانی شامل جنگل زدایی، از بین بردن یا رفتن پوشش گیاهی، تغییر مسیر رودخانه‌ها و تالاب‌ها، خشکاندن دریاچه‌ها و تالاب‌ها فعالیت‌های صنعتی و آلاینده می‌شوند.

وی اضافه می‌کند: تغییرات اقلیمی خود معلول فعالیت‌های انسانی است و دما را به عنوان یک عامل مجزا و مستقل از ساختار اقلیمی منطقه تبدیل کرده است.

وی می‌گوید: تغییرات و نوسانات گستره در شاخص‌های اقلیمی مانند بارش، دما و رطوبت، باد و سایر مؤلفه‌های اقلیمی در یک بازه زمانی مشخص اثرات عمیق و طولانی مدت را از خود برجای می‌گذارد که نتیجه آن تغییرات گسترده اقلیمی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز می‌افزاید: تغییرات گسترده اقلیمی شامل دست اندازی به منابع، اکوسیستم، تولید گازهای گلخانه‌ای مضر مانند کربن و دی اکسید کربن بوده که باعث بروز سیل، یخبندان، امواج گرمایی و پایداری هوا در قالب‌های شده است.

وی می‌گوید: تغییرات گسترده اقلیمی حتی بر بارش باران و یا خشکسالی نیز تأثیر دارد و در نهایت آن چیزی که اثر آن به عنوان گرمایش جهانی نام می‌برند، به وجود می‌آید.

علت گرما چیست؟

محمدی ده چشمه بیان می‌کند: سوال اصلی که برای همه در این دوره‌های میانی تابستان مطرح شده این است که چرا و چه اتفاقی افتاده است؟ به طور قطع مجموعه عوامل سه گانه (جغرافیایی، انسانی و تغییرات اقلیمی) پیش گفته در شکل گیری وضعی که کشورمان با آن مواجه است، اثرگذار بوده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: کشور ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و عوارض طبیعی همواره دارای تابستان‌های گرم بوده است.

به اعتقاد عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، در استان خوزستان نیز می‌توان دمای کنونی هوا را تابعی از عوامل ذکرشده سه گانه دانست.

محمدی ده چشمه یادآور می‌شود: خوزستان به دلیل استقرار در عرض‌های پایین جغرافیایی، ارتفاع کم و عوارض جغرافیایی مشخص همواره جزو استان‌های گرم ایران محسوب می شده است.

وی تصریح می‌کند: با این وجود عاملی که سبب تشدید رژیم گرمایی در این استان شده، فعالیت‌های انسانی مانند بیابان زایی، از بین بردن جنگل‌ها و تالاب‌ها به ویژه هورالعظیم، کاهش سطح و میزان پوشش گیاهی، خشکاندن هورها و فعالیت‌های صنعتی، وجود فلرهای نفتی که سهم ۵۰ درصدی در آلودگی هوای اهواز دارند، است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در پایان با اشاره به نقش تغییرات اقلیمی در وضعیت کنونی می‌گوید: کم بارشی یا بی نظمی در بارش به عنوان مهمترین پیامدهای تغییرات اقلیمی به حساب می آیند.

وضعیت تولید برق در خوزستان

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان در همین زمینه و با اشاره به تولید برق در استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: به عنوان رئیس شورایی پایایی برق و ارشد برق استان شاید توزیع و تولید با شرکت برق منطقه‌ای استان نباشد ولی پایداری و توسعه شبکه را در یک شورا مدیریت می‌کنیم.

محمود دشت بزرگ ادامه می‌دهد: برای عبور از تابستان طبیعی است که اقدامات در این فصل شروع نمی‌شود و از ماه‌ها قبل برنامه ریزی داریم؛ یعنی درست بعد از هر تابستان برای سال‌های بعدی شروع به برنامه ریزی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه ماه‌های گرم را در خوزستان از ابتدای خرداد تا پایان شهریور می‌شناسیم، بیان می‌کند: یعنی ۱۷ هفته گرم در استان داریم که عمدتاً از ۱۲ خرداد شروع و تا هفته ۲۷ سال (پایان شهریور) ادامه دارد.

دشت بزرگ با تأکید بر اینکه باید نتیجه اقدامات و برنامه ریزی های قبلی در این ۱۷ هفته مشاهده شود، می‌گوید: تعمیرات و اورهال نیروگاه‌ها نیز همیشه به شکلی است که حدفاصل مهر ماه تا پایان اردیبهشت ماه انجام می‌شود تا از اول خرداد باید آماده در مدار باشند.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با اشاره به فعالیت ۱۴ نیروگاه در این استان که ۶ واحد حرارتی و هشت واحد برق آبی هستند، اضافه می‌کند: تفاوت امسال با سال گذشته این است که نیروگاه‌های برق آبی به دلیل خشکسالی تولید مناسبی به شبکه ارائه ندادند و به خاطر محدودیت‌های در حوزه آب این وضعیت باید مدیریت می‌شد ولی با بارندگی‌های امسال آبگیری سدها به صورت کامل انجام و در سه ماهه امسال نیروگاه‌های برق آبی ۴۴۰ درصد انرژی بیشتری تولید کردند.

دشت بزرگ عنوان می‌کند: در مجموع ۷۸ درصد افزایش تولید انرژی هر ۱۴ نیروگاه بود و از نظر توان تولید نیروگاه‌های استان نیز بیش از ۱۰ هزار و ۱۰۰ مگاوات از مجموع نیروگاه‌ها انرژی گرفتیم که طی چهار سال قبل بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت منصوبی کل نیروگاه‌ها ۱۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات است ولی قدرت عملی و بهره برداری کمی پایین‌تر است، می‌گوید: تابستان امسال با ظرفیت کامل جوابگوی تابستان خوزستان خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با اشاره به اینکه همه نیروگاه‌ها تحت مدیریت وزارت نیرو هستند، یادآور می‌شود: تمام ظرفیت‌هایی که می‌شد در خارج از حوزه وزارت نیرو به کار بگیریم را شناسایی و در عین حال موانع و مشکلات را برای اینکه بیشترین تولید انرژی را داشته باشند، برطرف کنیم.

دشت بزرگ با اعلام این خبر که برای اولین بار یک رکورد در پتروشیمی فجر داشتیم که بیش از ۵۲۰ مگاوات از این نیروگاه برق دریافت کردیم، عنوان می‌کند: در برق رسانی همه موضوع تولید برق نیست بخش انتقال و توزیع هم حلقه‌هایی از این فرآیند است.

وی با اشاره به اینکه نیروگاه‌های سه صنعت از طریق مازاد تولید برق به شبکه کمک می‌کنند، ادامه می‌دهد: یک نیروگاه جدید داریم برای استان که برنامه ریزی شده و کارهای ساخت آن نیز در حال پیگیری است؛ برای اینکه به شبکه متصل شود نیز یک خط ۴۰۰ کیلوولت و همچنین پست شهید بقایی را با اجرای خود برق منطقه‌ای در نظر گرفته‌ایم که با همکاری شرکت متن اجرا می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با اشاره به اینکه در حوزه تأمین شبکه برق سه حوزه کاری تولید برق، انتقال برق و توزیع برق در صنعت برق وجود دارد، اظهار می‌کند: برای شمال خوزستان در دزفول و اندیمشک نیز ساخت سه نیروگاه سیار هر کدام با ظرفیت ۲۵ مگاوات برق را برنامه‌ریزی کردیم که تأمین زمین و شرایط انتقال از طریق پست برق نیز انجام، حداقل تا پایان سال نهایی و توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود.

دشت بزرگ با اشاره به اینکه بر اساس برنامه ریزی و پیش بینی‌ها در حوزه انتقال برق شبکه انتقال و فوق توزیع اُورهال شده تصریح می‌کند: نیروگاه غرب کارون سیکل ترکیبی است که در فاز اول حداقل یک واحد را با ۱۷۰ مگاوات به شبکه متصل می‌کند؛ امسال دو واحد ۱۷۰ مگاواتی گاز و یک واحد ۱۶۰ مگاواتی بخار آن به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به انجام تعمیرات پیشگیرانه شبکه برق استان اظهار می‌کند: احداث پست‌های ۱۳۲ کیلو ولت نیز در نقاط مختلف انجام شده و آمادگی کامل در این حوزه را داریم؛ البته در عین حال رعایت الگوی مصرف برق خانگی، تجاری، کشاورزی، صنایع و عمومی نیز نباید فراموش شود.

خاموشی به خوزستان نمی‌دهیم

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با تأکید بر اینکه در شرایط معمول خاموشی با برنامه اصلاً نداریم مگر اینکه حادثه‌ای برای شبکه رخ بدهد که نیاز به تعمیرات داشته باشد، بیان می‌کند: در حوزه توزیع برق نیز اقدامات انجام شده و شرایط را کاملاً مهیا کردیم؛ همچنین بر اساس سیاست توانیر اگر محدودیتی در تولید باشد باز هم خاموشی‌ها را به استان خوزستان تحمیل نمی‌کنیم و از طریق شبکه سراسری کمبود احتمالی جبران می‌شود.

دشت بزرگ عنوان می‌کند: سناریوهای مختلفی از رفتار شبکه داریم تا حداقل هیچ خاموشی با برنامه‌ای برای فصل تابستان در خوزستان اعمال نشود ولی نوبت به مصرف‌کنندگان که می‌رسد، آنها نیز باید مثل سال‌ها و سنوات گذشته تعامل لازم را با شرکت داشته باشند؛ هر چند مردم همیشه همراهی و مشارکت داشته و در رابطه با الگوی مصرف برق در حوزه خانگی و صنایع رتبه خوبی داشتیم.

وی با تأکید بر اینکه از سهمیه‌های هفتگی مصرف برق نباید عدول کنیم، یادآور می‌شود: ۱۶ شرکت برق منطقه‌ای و ۴۰ شرکت توزیع برق هر هفته گزارش مصرف خود را به صورت کشوری دریافت می‌کنند؛ بنابراین انتظار مصرف برق مناسب و رعایت الگوی مصرف را در تمامی بخش‌های مصرفی استان خوزستان داریم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با اشاره به اینکه بیشترین عامل کنترل بار وسایل سرمایشی هستند، اظهار می‌کند: میزان دمای ترموستات تجهیزات سرمایشی از طریق ال. ای. دی نمایش داده می‌شود که حداقل دمای آنها ۱۶ و حداکثر ۳۲ درجه است که دمای استاندارد آن ۲۵ است؛ اگر تلاش کنیم که درجه این تجهیزات را روی ۲۵ قرار دهیم به تبع تا ۲۰ درصد مصرف شبکه کاهش پیدا می‌کند.

دشت بزرگ با اشاره به اینکه استاندارد زمان پیک مصرف از ساعت ۱۳ تا ۱۶ و از غروب آفتاب تا ساعت ۲۳ تعیین شده ولی در خوزستان پیک مصرف ظهر تا ساعت ۱۷ ادامه دارد، می‌گوید: از مردم تقاضا می‌شود حداقل در ایام پیک مصرف برق از نور طبیعی برای روشنایی منازل و اماکن خود استفاده کنند.

وی با اعلام این خبر که در استان خوزستان حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک وجود دارد، ادامه می‌دهد: اگر هر کدام از این مشترکان مصرف خود را با خاموش کردن یک چراغ کاهش دهند، حداقل در زمان پیک و ایام تابستان کاهش ۳۰۰ مگاواتی مصرف برق را استان به ثبت می‌رسانیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان درخواست می‌کند: از مردم تقاضا داریم که از وسایل پرمصرف مثل اتو، جاروبرقی و لباسشویی در ساعت پیک برق استفاده نکنند و استفاده خود را به میان بار ساعت‌های غیر مصرف پیک موکول کنند.

دشت بزرگ تأکید می‌کند: قطعاً با تغییر رفتار بدون اعمال هیچ محدودیتی می‌توانیم صرفه جویی مصرف برق را در استان خوزستان داشته باشیم و در عین حال هیچ خاموشی برای مردم اعمال نمی‌شود.

وی در پایان خبر می‌دهد: با همکاری شرکت توزیع نیروی برق کنتورهای الکترومکانیکی را به هوشمند تبدیل می‌کنیم که خود تعرفه‌ها را به صورت الکترونیکی در ساعات مختلف محاسبه و صورتحساب صادر می‌کند؛ یعنی تعرفه برق بر اساس میزان مشترک در ایام گرما و سرما و یا ساعات استفاده تعیین می‌شود؛ قطعاً انجام این اقدامات در کاهش هزینه‌های مردم نیز مؤثر است.

از دمای مطلوب بدن تا نتایج گرم شدن آن

دکتر نادر پازیار متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: با گرم شدن زیاد هوا و افزایش دمای محیط پیرامون دمای داخلی بدن افراد هم افزایش یافته و به اصطلاح دمای مرکزی بدن زیاد می‌شود که نتیجه این فرایند پاسخ جبرانی بدن را به همراه دارد چون اگر سیستم‌های مختلف بدن ما متعاقب افزایش گرمای هوا و به تبع افزایش دمای مرکزی بدن واکنشی نشان ندهند، این مشکل در نهایت با حیات و زندگی سازگار نیست.

وی با اشاره به اینکه پوست به عنوان وسیع‌ترین عضو بدن، نقش حیاتی در تنظیم دمای داخلی بدن دارد، می‌افزاید: با گرم شدن زیاد هوا پوست به منظور کنترل دمای مرکزی بدن در محدوده تقریباً ۳۷ درجه سانتیگراد باید واکنش‌های فیزیولوژیک و طبیعی از خود ظهور و بروز دهد.

این متخصص پوست و مو می‌گوید: دمای مطلوب برای پوست بدن بین ۳۳ تا ۳۴ درجه سانتیگراد است و اگر در اثر گرم شدن هوا دمای پوست به ۳۵ تا ۳۹ درجه سانتیگراد برسد، فرد احساس داغ شدن پیدا می‌کند.

پازیار ادامه می‌دهد: در پاسخ به گرمای زیاد هوا در ابتدا عروق پوست انبساط پیدا می‌کنند یعنی به اصطلاح «وازودیلاتاسیون» اتفاق می‌افتد تا بتواند گرمای مازاد بدن را دفع کند که در نهایت دمای مرکزی بدن در محدوده ثابتی حفظ شود.

وی یادآور می‌شود: نتیجه انبساط عروق پوست متعاقب گرم شدن زیاد هوا، افزایش جریان خون در سطح پوست، قرمز شدن پوست، و گرگرفتگی و احساس داغ شدن خواهد بود.

این متخصص پوست و مو اضافه می‌کند: اگر این گرم شدن هوا خیلی شدید باشد به گونه‌ای که جریان خون در سطح پوست افزایش زیادی نشان دهد، فرد ممکن است دچار افت فشار خون و سرگیجه شود؛ همچنین اتفاق دومی که در پوست بدن با گرم شدن زیاد هوا روی می‌دهد، افزایش تعریق خواهد بود.

پازیار در پایان می‌گوید: عرق کردن یک مکانیسم دفاعی و جبرانی برای پوست است تا با افزایش دمای داخلی بدن مواجهه و مقابله کند. نتیجه تعریق از دست دادن آب و نمک از سطح پوست خواهد بود تا تعادل دما در بدن حفظ شود.

نبود اعتبار برای اجرا

عضو شورای شهر اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: خوزستان بر اساس شرایط اقلیمی استان در یک منطقه‌ای خشک و آب و هوایی خشک واقع شده و خشکسالی، ازدیاد ماشین و صنایع باعث افزایش دما در سطح استان خصوصاً اهواز شده است.

حسین حیدری می‌افزاید: توسعه فضای سبز شهر، افزایش امکانات رفاهی و ورزشگاه‌های سرپوشیده همراه با سیستم‌های خنک کننده و همچنین استقرار اتوبوس‌ها و تاکسی‌های جدید و کولردار از جمله راهکارهای افزایش تاب آوری شهروندان در این گرمای طاقت فرسا است.

وی با تأکید بر اینکه افزایش ناوگان اتوبوسرانی و خرید اتوبوس‌های جدید از جمله نیازی‌های اصلی کلانشهر اهواز است، عنوان می‌کند: با وجود این نیاز و دغدغه ولی متأسفانه شرایط مالی ایجاب نمی‌کند چون قیمت فعلی اتوبوس‌ها یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است در حالی که سال ۹۶ قیمت آن ۶۰۰ میلیون بود.

عضو شورای شهر با اشاره به اینکه اعتبارات شهرداری پاسخگوی نیاز خرید اتوبوس‌های جدید نیست، ادامه می‌دهد: تعداد ۲۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده در توقفگاه‌ها داریم که از کار افتاده‌اند، هرچند هزینه تعمیر آنها بالاست ولی یکی از بهترین راهکارها برای جبران کمبودهای فعلی در ناوگان اتوبوسرانی اهواز است.

حیدری با اشاره به اینکه در شهر اهواز حداقل به ۸۰۰ دستگاه اتوبوس نیاز است، گفت: ولی در حال حاضر تعداد اتوبوس‌های فعال در سیستم ناوگان اتوبوسرانی این شهر تنها ۲۲۰ دستگاه است.

این عضو شورای شهر اهواز خبر می‌دهد: اواخر سال ۹۶ با همکاری شهرداری ۵۵ دستگاه اتوبوس نو خریداری کردیم که اعتبار آنها حدود ۳۲ میلیارد تومان ولی در سال به دلیل افزایش قیمت توان خرید نداشتیم.

وی در واکنش به کارشکنی‌های سازمان تاکسیرانی شهر اهواز و بی توجهی به برخورد با افزایش بی رویه نرخ کرایه تاکسی عنوان می‌کند: برخورد رانندگان تاکسی‌های شهری بستگی به فرهنگ، اخلاق، رفتار، معنویت، ایمان و وجدان کاری آنها دارد؛ در کشورهای دیگر هم نظارت آن چنانی نیست ولی وجدان کاری قوی دارند.

عضو شورای شهر ادامه می‌دهد: راننده‌های تاکسی باید با اخلاق اسلامی برخورد و با مردم مدارا کنند؛ البته تاکسیرانی هم در عین حال باید نظارت کند.

حیدری یادآور می‌شود: قبلاً هزینه خرید تاکسی ۳۵ میلیون تومان بوده ولی امروزه به ۸۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و شرایط بد اقتصادی بر ناوگان تاکسیرانی هم تأثیر گذاشته و مردم توانایی خرید تاکسی‌های جدید ندارند.

نیاز اهواز به ۱۲ هزار تاکسی

حیدری در پایان می‌گوید: تاکسی‌های فعال در خطوط تاکسیرانی شهری اهواز سه هزار دستگاه هستند ولی در این شهر به ۱۲ هزار تاکسی نیاز داریم.

صرفه جویی با کاهش ساعات اداری

حسن کریمی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: حوزه خدمات رسانی شرکت توزیع نیروی برق کلانشهر اهواز شامل، شهرستان اهواز، باوی، کارون، حمیدیه، شیرین شهر، الهایی، و ۴۸۵ روستای تابع است.

وی ادامه می‌دهد: شرکت توزیع نیروی برق اهواز بیش از چهار هزار کیلومتر شبکه فشار متوسط اعم از ۱۱ و ۳۳ هزار ولت و بیش از ۶ هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف ۲۲۰ ولت و ۱۴ هزار ترانس برق در ظرفیت‌های مختلف اعم از ۱۲۵، ۲۵۰، ۳۱۵، ۴۰۰، ۵۰۰، ۶۳۰ دارد که روی شبکه نصب و در حال تأمین برق و ارائه خدمات به شهروندان اهوازی است.

وی با اشاره به اینکه شبکه برق در عمل یک تجهیز بسیار گسترده خدمت رسان است، یادآور می‌شود: کارکنان این شرکت در بخش‌های مختلف شبانه روز در تلاش هستند تا این شبکه وسیع را به صورت آنلاین رصد و ضمن استمرار ارائه برق مطمئن و پایدار به شهروندان حوادث پیش آمده را نیز مدیریت و اصلاح کنند.

کریمی می‌گوید: از ابتدای فروردین امسال تا امروز چهار مورد خاموشی در راستای تقویت و رفع اشکال روی شبکه فشار متوسط اعمال شده است.

وی ادامه می‌دهد: با وجود تأکیدهای مکرر رسانه‌های جمعی کشور و استان در خصوص ضرورت رعایت الگوی مصرف و مصرف بهینه ولی متأسفانه برخی افراد به این موضوع مهم در شرایط سخت آب و هوایی توجه نمی‌کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز بیان می‌کند: این افراد همزمان با استفاده از کولر که در خوزستان و کلانشهر اهواز حکم اکسیژن را دارد از لوازم غیر ضروری مانند لباسشویی، جاروبرقی و نظایر آن استفاده می‌کنند.

کریمی اضافه می‌کند: در خردادماه ۹۸ بر اساس آمار سامانه اتفاقات برق شاهد ۹۴۱ مورد بروز اتفاق اعم از سیم بریدگی، فیوز سوزی، آمپر سوزی و بروز اشکال روی تجهیزات ترانس در برخی از مناطق اهواز بودیم.

وی عنوان می‌کند: همچنین طی این مدت چهار هزار و ۶۴۵ مورد تماس با سامانه اتفاقات ۱۲۱ برق اهواز داشتیم که به دلیل مصرف بالای برق تابلوی برق داخل منزل آنان دچار اشکال شده بود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز با بیان اینکه افزایش دما و گرمای هوا باعث افزایش بار مصرف شبکه می‌شود، می‌گوید: با اجرای برنامه کاهش ساعت اداری به میزان قابل توجهی شاهد کاهش مصرف بوده‌ایم و طبق برآورد انجام شده بالغ بر ۲۰۰ مگاوات کاهش مصرف محقق شده است.

کریمی در پایان با اشاره به اینکه آمار کاهش مصرف برق ادارات و تماس‌های سامانه اتفاقات ۱۲۱ طی ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور سال جاری در مهر ماه امسال اعلام می‌شود، اظهار می‌کند: افزایش دمای هوا باعث بالا رفتن بار شبکه برق ناشی از استفاده لوازم برودتی می‌شود، بنابراین به منظور حفظ و پایداری شبکه از شهروندان تقاضا می‌شود در ساعت پیک یا اوج مصرف (در کلانشهر اهواز از ساعت ۱۳ تا ۱۷ و از غروب آفتاب تا ساعت ۲۳) جدا از لوازم پر مصرف غیر ضروری مانند، جاروبرقی، لباسشویی، اتو و نظایر آن استفاده نکنند.

  تأمین زیرساخت‌های مناسب برای تسهیل مواجهه مردم با گرما در استان خوزستان حداقل خواسته به حق عموم شهروندان است که مسئولان مربوطه باید تمام تلاش خود را برای این مهم به کار بگیرند.

مرجع / مـهـر
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار